Başbakan Binali Yıldırım, "İki ya da üç aya kalmaz ekonomi rayına girecek. Yatırımı önemsiyoruz. Vatandaşın desteği çok önemli.  2017 yatırımların yoğunlaştığı bir yıl olacak ‘’ diyor.

Her  Başbakan ve her hükümet üyesi , ekonomide beklentileri olumlu yönetmek ister. Bunun içinde gelecekle ilgili olumlu konuşmak zorundadır. Zira ekonomide gidişatı  beklentiler de etkiler.

Başbakanın böyle söylerken , reel sektör 2017 yılına farklı bakıyor. Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK ) Aralık 2016 Sektörel Güven Endekslerini açıkladı.

HİZMET SEKTÖRÜ

TÜİK’in  hizmet sektörü faaliyetleri  içinde  ,  Taşımacılık , depolama , konaklama , yiyecek , yayıncılık ,reklamcılık ,kiralama ve bilgi hizmetleri yer alıyor.

Mevsim  etkilerinden arındırılmış Hizmet sektörü Aralık ayı güven endeksi geçen sene aynı aya göre yüzde 5.76 ve bu sene Kasım ayına göre yüzde 3.6 oranında azaldı.

Gelecek üç ay için  hizmetlere olan talep beklentisi , geçen sene aynı aya göre yüzde 7.26 ve kasım ayına göre yüzde 4.7 oranında azaldı.

Son üç aylık dönemde Toplam çalışan sayısı geçen seneye göre yüzde 4.97 azaldı ve fakat Kasım ayına göre yüzde 1.6 oranında arttı.

2017 yılına hizmet sektörü moralsiz giriyor. Ayrıca son üç ayda Hizmet sektörünün iş durumunda kötüleşme var. Önümüzdeki üç ay içinde de Hizmet sektörüne olan talebinde düşmesi bekleniyor. Ayrıca son üç ayda da çalışan sayısında geçen seneye göre azalma var.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ

TÜİK ,Perakende ticaret sektörü faaliyet bölümleri , perakende ticaret ile Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı  ‘nı kapsıyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış  perakende ticaret sektörü Güven endeksi , Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8.39 oranında azaldı, bu sene kasım ayına göre de , yüzde 1 oranında arttı.

Gelecek üç ay için İş hacmi ve satışlar , geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.83 oranında azalırken , kasım ayına göre yüzde 5.40 oranında arttı.

Gelecek üç ay için toplam çalışan sayısı beklentisi , Geçen sene aynı aya göre yüzde 4 .74 oranında ve Kasım ayına göre de yüzde 2.35 oranında azaldı.

Perakende ticaret sektöründe güven endeksi geçen seneye göre düşmüş ,ancak son bir ayda yüzde 1 artmıştır. Bunun nedeni yılın son ayında amortisman ayırmak için firmaların otomobil alımını bu aya yığmasıdır. Aynı gidişat  iş hacmi ve satışlara da yansımıştır. İş hacmi ve satışlar geçen seneye göre son üç aylık dönemde düşmüş ve daha da kötüsü önümüzdeki üç ayda çalışanların sayısında da düşme olacağı beklentisi oluşmuştur. Yani sektör işçi çıkaracaktır.

İNŞAAT SEKTÖRÜ

Aralık ayı Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi , geçen sene Aralık ayına göre yüzde 1.56 azaldı, Kasım ayına göre yüzde 0.53 oranında arttı.

Son üç aylık dönemde İnşaat faaliyetleri , geçen senenin Aralık ayına göre yüzde 11.28 ve bir önceki aya göre de yüzde 4.20 oranında azaldı.

Toplam çalışan sayısı beklentisi , geçen sene Aralık ayına göre yüzde 12.70 oranında azalırken , bu sene Kasım ayına göre yüzde 3.95 oranında arttı. 

İnşaat sektöründe de  bu kadar teşvik verilmesine ve Hükümet tarafından destelenmesine rağmen güvenin düştüğü ve 2017 için faaliyetlerin düşeceği yönünde bir beklenti oluştuğu görülüyor.

Özet olarak reel sektörün 2017 beklentisi , başbakanın tersi yönündedir.

Ekonominin iyileşmesinde vatandaşın desteği nasıl olacak ? Çok anlaşılır  değil… Eğer yatırım ortamı ve güven ortamı olursa , vatandaş neden yatırım yapmasın ? neden kazancını kaçırsın ? Öte yandan  İşsiz kalan vatandaş ekonomiye ve gidişata nasıl bir destek verebilir ?

Özet olarak , Başbakanın söylediği keşke gerçekleşse … Fakat niyetle olmuyor … Eğer Başbakan beklentileri olumlu etkilemek istiyorsa iyileşmenin şifrelerini de vermelidir.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com