Türkiye de siyasi konjonktür çok sık değişiyor… Siyasette , siyasi partilerde ideolojik uyumsuzluk ve bu nedenle kadrolarda değişme her zaman olmuştur. Ancak AKP ‘deki değişme çok hızlı ve sert oluyor. AKP ‘nin kuruluşundan 17-25 Aralık 2013 tarihine kadar birlikte mücadele vermiş ve fakat sonra darbe terörüne dönüşmüş bir Fetö örneği siyasette sık görülmüş bir olay değildir.

Hüseyin Çelik bir açıklama yapmış  “Sayın Arınç’ın, benim veya başka bir arkadaşımızın söyledikleri, yazdıkları bazı Ak Partili arkadaşların, bazı kapıkulu gazetecilerinin veya sosyal medya kullanıcısı sözümona troll ve troliçelerin hoşuna gitmeyebilir… Linç kampanyası insanlıkla ve İslamlıkla bağdaşmaz ‘’ Ayrıca Çelik sayın Erdoğan için güç zehirlenmesi tabirini de kullanmış. Bu açıklamayı eski bakan Sadullah Ergin’de paylaşmış.

Ergenekon olayında günahsız birçok general , subay ve değerli insanlar  sahte belge ve şahitlerle yargı tarafından terörist olarak  suçlandı. Sayın Cumhurbaşkanı Başbakanlığı döneminde bu olayı ‘’ben Ergenekon savcısıyım ‘’ diyecek kadar destekledi ve bu gün bu düzmece davaya bakan yargıç ve savcılar yargılanıyor.

Emre Kongar’ın köşe yazısından : “İkinci Cumhuriyetçiler”, “Yetmez ama ‘Evet’çiler”, demokrasi adına “Ilımlı İslam”ı pazarlayanlar, AKP’ye bel bağlayanlar, Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratlığına inananlar, şimdi dövünüyorlar:
Başaramadıkdiye hayıflanıyorlar...
Aldatıldık” diye günah çıkarıyorlar..
Türkiye kaybettidiyorlar...

2004 ile 2016  Avrupa  Parlamentosu’nun AKP iktidarına bakış açısı ve Türkiye ile ilgili kararları birbirine 180 derece terstir.

Şimdi Mecliste , Anayasanın değiştirilmesi ile ilgili oy verenlerden , önce MHP’li Milletvekillerin , sonra da Gizli oylamaya rağmen oyunu göstererek veren AKP’ li milletvekillerinin , Türkiye ‘nin kısa tarihi geçmişini çok  iyi analiz etmeleri gerekir.

Anayasa 175  maddesi , Anayasanın nasıl değiştirileceğini düzenliyor. ‘’Değiştirme teklifinin kabulü Meclisin üye tamsayısının beşte  üç çoğunluğunun gizli oyuyla mümkündür.’’ diyor.

İç tüzükte de TBMM nin gizli oy ile yapılması zorunlu olan yasama işlemlerinin  ilk sırasında ‘’Anayasa değişikliklerinde maddelerin ve tümünün kabul edilmesi ‘’ var.

Basında yer alan haberlere göre ,  Meclis içinden çekilen bir görüntüde gizli oy kullanmayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın "Suç işliyorum, sana ne sana mı soracağım" demiş. Hürriyetin Manşetine göre , AK parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ‘da kabul oyunu  açıklamak için Red ve Çekimser pullarını gösteren görüntü veriyor.

Milletvekilleri Anayasanın 81 maddesine göre andiçiyorlar… ‘’… Hukukun Üstünlüğüne ,…. Anayasaya sadakatten ayrılamaycağıma ,… namusum ve şerefim üzerine andiçerim ‘’ diyorlar.

Anayasa gizli oy demesine rağmen , oyunu açıklayanlar , bu yemini unuttular mı ?

Onlar unutur ve fakat kamu vicdanı unutmaz… Zira milletvekili milleti temsil ediyor ve eğer hukuka aykırı davranırsa , demokratik bir toplumda kamu vicdanı rahatsız olur. Kaldı ki , hiç kimsenin suç işleme hürriyeti yoktur. Dahası Milletvekili Anayasayı ve kanunları dinlemezse , diğer insanlara kötü örnek olur.

Adına rejim veya sistem deyin… Başkanlık rejimine tepkileri en sert şekilde sermaye veriyor. O kadar ki , Anayasa değişikliği tartışıldığı sürece , Türkiye istese de bundan sonra ekonominin içinde bulunduğu Kaos’u çözemez. Tasarıyı geri çekmek yerine , münazaravari  tartışmalarına girmeyi tercih ediyorlar.

Hepimizin  tekrar hatırlamamızda yarar var… Keser döner sap  döner… Gün gelir hesap döner .

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com