2017 ve sonrasında ,  özellikle bizimde içinde olduğumuz temeli mezhep savaşlarına dayanan  Ortadoğu sorunu , zengin ülkelerle fakir ülkeler farkının açılması , aynı ülke içinde gelir eşitsizliği, çevre sorunları , toplumsal kutuplaşma, insanlığı uğraştıracağa benziyor.

Dünyada bir post Truth (Gerçek sonrası ) eğilimi ortaya çıktı. Kamu oyu nesnel gerçekler yerine , duygusal ve kişisel görüşlerden , şovlardan ve ideolojik söylemlerden daha fazla etkilenmeye başladı. Bu eğilim  , Avrupa’da sağ eğilimli siyasetin öne çıkması , ABD’de seçimler , Brexit ve Ortadoğu da mezhep kavgaları gibi olaylarda görülebiliyor.

Ekonomiye gelince …Dünya küreselleşmenin getirdiği, sermaye hareketlerinin hızlanması nedeni ile göreceli  bir bolluk yaşadı. 2009 dünya finansal krizi ile bocalama geçirdi ve inişe başladı. Cari açık  eren ülkelerin dış borcu arttı. Sermaye hareketlerinin yavaşlaması ve  gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı , gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarını  dünyayı bekleyen bir sorun haline getirdi.

Dünya Bankası  2017  yüzde 2.8 olan küresel büyüme tahminini , yüzde 2.7’ye düşürdü. Dünya Bankası tarafından 2017 gelişmiş ülkeler ortalama büyüme oranı yüzde 1,8 olarak,  Yükselen piyasa ekonomileri büyüme oranı  yüzde 4.2 olarak tahmin edildi.

Dünya Bankası raporunda  bu sene büyümedeki artışın ,  gelişmekte olan ülkelerde iç talebin yine güçlü olacağına bağlıyor.  Bu ülkelerde   yatırımların ise yine düşük seviyede kalacağı tahmin ediliyor.

Euro Bölgesi dahil Dünyanın ilk 4 büyük ekonomisi , dünya ekonomisindeki gidişatı da belirliyor. 2017 yılında en yüksek büyüme yine Çin’de bekleniyor. Dünyanın en büyük ilk 4 ekonomisi içinde daralma beklenmiyor. (Aşağıdaki Tablo ) 

ABD ‘de Trump kurumsal olan vergilerde ve gelir vergisinde indirim yapacağını açıklamıştı. Bu vergi indirimleri olursa ve karşılığında kamu harcamaları da kısılmaz ise ABD’ de büyüme oranı yüzde 2.2’den  daha yüksek olabilir. Küresel büyümeyi de olumlu etkiler.

Öte yandan bizimde içinde olduğumuz en kırılgan beş ülkenin makro ekonomik göstergeleri ,  2017 yılının  2016 yılından daha iyi olacağını gösteriyor. 

Kırılgan beşli ekonomiler içinde , Türkiye kur artışı ve CDS ( Credit Default Swap ) ın artması nedeniyle diğerlerinden ayrıştı. Dün itibariyle Türkiye’nin CDS’i  bir ara 300’ü geçmişti. Aslında 2009 krizinde de 500 ‘ü geçmişti. 23 Ocakta Fitch’in kredi notumuzu düşürmesi halinde CDS ‘in daha da artması söz konusu olabilir. Bu durum ve kur artışı devam ederse , dış borçlarımız açısından sorun yaşaya biliriz.   

Yapmamız gereken, siyasi sorunlardan , ortadoğu’dan bir an önce kurtulmak olmalıdır.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com