Çıldır   nüfusunun büyük çoğunluğu terekemedir.  Terekeme  sözünün  anlamı Ebul gazi Bahadır Hanın 1664 yılında yazdığı ‘’ secere-i  terakime ‘’ – ‘’ Türklerin Soy  Kütüğün ‘’den anlaşılabilir.

Terekemeler ürünlerinden vergi olarak alınan Aşar’a kızgınlıklarını şöyle ifade etmişler  :

‘’Ekinde yok… Biçinde yok… Harmanda  hazır  Osmanlı . ‘’

Seçmende benzer bir yorumda bulunabilir… ‘’ Ön seçimde yok…  Anayasa değişikliği yapılsın mı ? yapılmasın mı konusunda akla gelmedi… Oy sandığında var seçmen. ‘’

Yani seçmenin seçimde adı var, yönetimde adı hiç  yoktur.

Acaba 1980 darbesinin getirdiği , seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu değişseydi , halkın siyasete , adayların tespitine tercihleri yansıtılsaydı , Cumhuriyet ve parlamenter sistem bu kadar riske girer miydi ?

Aslında  bazı AKP’liler , önseçim olmadığı için atanmayla gelen milletvekillerinin  sürü psikolojisiyle  hareket ettiğini söylüyor. ( Bkz :Taha Akyol’un dünkü yazısı )

Ön seçim olsaydı  Milletvekilleri seçmene hesap vermek zorunda kalacaklardı. Parti Liderine göre değil ,kendi vicdanlarına ve ettikleri yemine göre hareket edeceklerdi.  Kendine güvenen Milletvekilleri , Anayasaya ve kanunlara aykırı olarak ve bir daha aday olabilmek için , gizli vermeleri gereken oylarını açık açık , göstere göstere vermek ihtiyacında olmayacaklardı. Rejim değişikliği kararını  vicdanlarında daha hür bir şekilde analiz edebileceklerdi.

Elbette bu söylediklerim  yalnızca  tercihleri  kamu oyunda  tartışılan Milletvekillerini kapsıyor.

Siyasi parti liderleri ve Cumhurbaşkanı da , doğrudan veya dolaylı olarak , Bahçelinin dile getirdiği erken seçimi , Anayasa oylamasında  milletvekilleri  için  kullandılar… Böyle olduğunu Deniz Baykal’ın meclisteki tepkisi de gösteriyor. Baykal gurup adına konuşmasında , Bahçelinin erken seçim sözlerine cevap verdi :

 “Tehdit ve şantajın alenileştiği bir ortama geldik. Erken seçimle ilgili söylemek istediğim şudur; bu bir tehdit ise yakışıksız. Eğer bu tespit ise zamansızdır. Bu tehdidi de meclisteki hiçbir milletvekilini yakıştıramam. Böyle bir tehdidi buradaki her bir milletvekiline yöneltilmiş hakaret sayarım. 19-20 yaşındaki gençlerin bu iktidarın Suriye'deki hataları sebebiyle El-Bab'ta şehit olmaya koştuğu ortamda erken seçim tehdidiyle sonuç almaya çalışanları kınıyorum. Bir zamanlar PKK'lılara karşı Gabar Dağı'nda şehit olan gençlerimizin cesareti, vatanseverliği karşısında 90 yıllık Cumhuriyeti tehlikeye atacak buna boyun eğecek vekil varsa onu da kınıyorum. Böyle bir milletvekili varsa o milletvekiline de yazıklar olsun, o meclise de yazıklar olsun.

1980 darbesine kadar , seçim kanununda ve siyasi partiler kanununda  ön seçim esastı … Siyasi partilerin  yüzde  5 Merkez Kontenjanı vardı. Hatta CHP daha da ileri gitmişti… Ön seçimle seçilmeyen Milletvekilleri  Genel İdare Kuruluna giremiyordu.

1980 sonrasında kanun değişti ve zorunlu ön seçimi kaldırıp , partilerin inisiyatifine bıraktı. Buna rağmen günümüze kadar hiçbir siyasi parti doğrudan ön seçim yapmadı . CHP bazı yerlerde yaptı ve fakat göstermelik oldu ve amaca uymadı. Yine CHP dışında Hiçbir siyasi parti , bu yasaların değişmesi için kanun teklifi vermedi.

MHP 1980 sonrası  hiç ön seçim yapmadı. Eğer ön seçim olsaydı , Bahçeli tek seçici olmasaydı , acaba  Anayasa değişiklik teklifine oy versinler diye Milletvekillerini erken seçimle tehdit edebilirmiydi ? Daha da ileri gidersek , partide demokrasi olsaydı , Bahçeli de zaten kalmazdı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) süren anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında söz alan AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın'ın  "İleride ilk dört madde de değiştirilebilir" sözlerine  CHP’ li milletvekilleri tepki gösterdi ?

 Adında Milliyet olan MHP , niyetini saklayamayanlar karşısında  neden pasif kalıyor? İdeolojinden vazgeçecek kadar önemli olan nedir ? Toplum bunu bilmek istiyor ?

 Genel Kurul'da tartışma yarattı. CHP milletvekillerinin tepki gösterdiği İsmail Aydın tekrar kürsüye çıkarak "Anayasanın değiştirilmez maddesinin yer alması gerektiğini ifade ettim. İlk dört maddenin teminatı bizleriz" dedi.  MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da, Başbakan Binali Yıldırım'dan açıklama beklediklerini söyledi.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com