2016 Ekim ayı  gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 20.4 olarak açıklandı. Ancak bizim de üye olduğumuz  OECD , 2016 raporunda  üye ülkelerin 2015 yılı gençler istihdam oranlarında  ve Türkiye’de  atıl genç oranını daha yüksek ,  yüzde 29.8 olarak vermişti.  

Aslında önceki raporlarında ve son raporunda da  gençler arasında işsizliğin en yüksek olduğu ülke olarak Türkiye’ yi veriyor.

Dün bu köşede açıkladığım fiili işsizlik oranı , TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranından yüzde 51  daha yüksek çıkıyor. Gençlerdeki   işsizlik oranını da buna göre düzeltirsek , fiili işsizlik oranı OECD verilerine yakın yüzde 30.1 çıkıyor.  Yaklaşık üç gençten biri işsizdir.

Gençler neden işsiz kalıyor ?

Genç nüfusumuz  toplam nüfusun dörtte birini oluşturuyor. GSYH ‘da büyüme , yatırımlarda artış istihdama yeni katılacaklar için yetersiz kalıyor.

Türkiye’de eğitim planlaması  ve  insan gücü ve işgücü planlaması yapılmıyor.

İnsan gücü planlaması, ülkenin ihtiyacına göre, piyasanın talebine göre, kalite ve vasıfta insan yetiştirmektir... Bu şartlarda hem verim artar... Hem de işsizlik azalır.

Eğitim planlaması da yapılmıyor… Gerçekte toplumun ihtiyaçlarına göre bir eğitim sistemi kurmalıyız. Ne var ki İdeolojik ve popülist amaçlarla kurulan İmam-Hatip liseleri, hem öğrenci açısından, hem de ülke ihtiyaçları açısından kayıptır. Eğitimde bu kaynaklar, orta düzeyde meslek elemanı, ara eleman, teknisyen yetiştirmek için kullanılabilir. Bu takdirde, üniversite önünde yığılma da azalır.

Türkiye de birçok sektörde uzman iş gücüne ihtiyaç varken, tersine işletme, sanat, ulaştırma ve çevre gibi yüksek öğrenim mezunları arasında işsizlik oranı  yüksek çıkıyor.

Ayrıca üniversite okuyup ta işsiz kalmak , kaynak kaybına neden oluyor.. Gençler en verimli çağında işsiz kalınca, ortalama verimlilik düşüyor. Eğitim için yapılan yatırım, kısmen atıl yatırım haline gelmiş oluyor.

İşsiz gençler radikal düşüncelere  ve guruplara  katılıyor. Sosyal anarşi tırmanıyor.

Yüksek okullar ve üniversiteler, insan gücü planlamasına göre değil, siyasi tavizler için açılıyor. İşgücü arz ve talebi dikkate alınmadan, kolay ve maliyeti düşük fakülteler açılıyor.

Düşük ücret sitemi de çalışma imkanlarını ve çalışma azmini köstekliyor.

Müezzinoğlu, işsizlikle mücadelede işverenlerin artı istihdamının büyük öneme sahip olduğunu ifade ederek, özellikle üniversiteden yeni mezun olanların mevcut istihdama ek olarak istihdam edilmesi halinde ilk yıl net asgari ücretin yüzde 50'si, ikinci yıl ise yüzde 25'i kadar destek vereceklerini  söylüyor.

Bu karar ,  gençlerin istihdamına kısa süreli yardımcı olabilir.. Ancak gerçek hayatta işler farklı oluyor. Bir işyerinin yeni işçi alması için , her şeyden önce çalışana ihtiyaç duyması gerekir. Bunun için de ekonominin canlı olması i yatırımların yapılması gerekir. Yatırım ortamı ve güven yoksa , bedava da versen işveren işçi çalıştırmaz.

Kaldı ki , işsizlik sorunu yeni bir sorun değil. Yıllardır herkes istihdam üzerindeki vergi ve prim yüklerinin çok yüksek olduğunu söylüyor.

Bu nedenle  son on yıldır , yatırım yapanlar yeni yatırımlarda emek yoğun teknoloji kullanmak istemedi.

Dahası istihdam politikaları , İktisat politikaları ile uyumlu olarak ve bir istikrar programı içinde ancak etkili olabilir. Günü kurtarma çözümleri sonrasında daha büyük sorun yumağına dönüşür.

Not: Dün MHP grup Başkan vekili Erhan Usta arayarak , bir milletvekilinin "İleride ilk dört madde de değiştirilebilir" sözlerine, 17 ocakta ki yazımda yer alan bilginin aksine ,  Meclis Zabıtlarından da görüleceği gibi en fazla tepkinin MHP ‘den geldiğini belirtti. Aydınlattığı için kendisine teşekkür eder ve düzeltirim.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com