Siyasi iktidarı destekleyen bir gazete ,2007 yılında ‘’Adalet ve demokrasi hepimize lazımdır ‘’ diyordu. Acaba bu gün de aynı sözü söyleyebiliyor mu?

Dünya Adalet Projesi, her yıl ‘’Küresel Hukukun Üstünlüğü endeksi’’ düzenliyor. Bu endekse göre Türkiye Hukukun üstünlüğü endeksi sırlamasında en hızlı gerileyen ülkeler arasında yer alıyor.

 2016 yılı Endeksinde, Türkiye Genel not olarak bir tam not üzerinden 0.43 not aldı. Bölge ülkeleri içinde ,sıralamada  13 ülkenin sonuncusu , oldu. Fert başına gelir seviyesi yaklaşık eşit olan 37 ülke içinde de sondan ikinci , yani 36 sırada  yer aldı. Dünya Genel sıralamasında ise 113 ülke içinde 99 sırada yer aldı. Genel sıralamada Birinci sırada Danimarka , 113 yani sonuncu sırada ise venezuela yer aldı.

Venezuela ‘da 1998 yılında Chavez oyların yüzde 56'sını alarak başkan seçildi. 1999  yılında  yeni anayasa hazırladı ve bu Anayasa halkoylamasıyla kabul edildi. Meclis Kasım 2000'de kendisine bir yıl boyunca ülkeyi kararname ile yönetme yetkisi verdi… Chavez’in çıkardığı 48 kararname sonrası ülkede kargaşa ve kutuplaşma başladı. Bir buçuk milyon insan ülkeden kaçtı .Ölümünden sonra da , aynı kargaşa devam ediyor.

Türkiye Hukukun üstünlüğü açısından ,  2014 yılında yüzde olarak dünyada  60 sırada iken , 2016 yılında 88 sıraya geriledi.

Yine Hukukun üstünlüğü  kriterleri açısından da  ayrı ayrı bakarsak , Türkiye’nin  , her alanda gerilediğini görebiliriz. Türkiye 2010 yılı ile 2016 yılı arasında yalnızca devlette şeffaflık kriterinde daha ileri gitmiş , diğer kriterlerde , özellikle temel haklar , adalet ve düzenleyici kurallar açısından notu düşmüştür. (Aşağıdaki tablo ) 

Yargının bağımsızlığı ve yargı kararları toplumsal vicdanda kısa sürede  karşılığını buluyor. Ergenekon kumpasından dolayı bütün toplum tedirgin olmuştu. Kararlar , kamu vicdanını yaralamıştı. Bu nedenle yargıya olan güven azalmıştı. Bu kumpası yapanlar şimdi adaletin hassas terazisine teslim olmak zorunda kaldılar.

Hangi ülkede olursa olsun , adaleti uzun dönemde ,  bir kişi veya bir İdeoloji teslim alamaz. Dünyada alanlar olmuş ve fakat bu diktatörlerde sonunda adalete hesap vermek zorunda kalmışlardır.

KHÜ , Türkiye siyasal-sosyal eğilimler araştırmasına göre ,Türkiye de Kurumlara olan güven içinde , yargıya olan güven 2011yılında yüzde 38.8 idi. 2013’te yüzde 26.5’e inmişti. 2016 yılında ise yüzde 35.5’tir.

Hukukun üstünlüğü , ekonomik ve sosyal gelişmelerin altyapısıdır. Bağımsız  yargının olmadığı toplumlar ekonomik ve sosyal anlamda da kaybetmeye mahkumdur.  

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com