Başbakan  ekonomiyi değerlendirirken ‘’yaz ayları ile birlikte çok süratlı işler yoluna girecek .Paniklemeyin. Bunlar geçici şeylerdir.’’

Başbakan  ekonomide  geçici sorun olduğunu söylüyor. Farklı konuşması da zaten olmazdı … Çünkü herkes bu sorunu bizzat yaşıyor. Ancak bu sorunu bu siyasi iktidar yarattı ? Neden ve nerde yanlış yaptıklarını söylemiyor.

Ayrıca , elbette krizler  geçer…  Her ülkede ve her dönemde ekonominin iç dinamikleri harekete geçer ve krizler atlattırılır. Söz gelimi tüketim daha uzun süre ertelenmez. Bazı yatırımlar kriz döneminde yapılır  ki , canlanma dönemine üretime hazır olsun. Önemli olan krizin tahribatıdır. Bu tahribat ağır olursa , onarımı da uzun yıllar sürer. Toplum kemer sıkmak zorunda kalır.

Dünya en ağır  krizi , 1929 büyük buhranı ile yaşadı.  İkinci dünya savaşı dahil insanlık için  bu buhranın tahribatı ağır olmuştur.

2001 Türkiye ekonomik krizi siyasi iktidarın değişmesine neden olmuştur. 2008-2009  ABD’ de başlayan finansal krizin olumsuz etkileri bu günde devam ediyor. Dünya ekonomisi daha kırılgan olmuş ve küreselleşme inişe geçmiştir.

Asıl panik içinde karar vermemesi gereken Hükümet , Ekonomi yönetimi ve bağımsız kurumlardır.

Merkez bankası faiz kararı ile panik içinde olduğunu ispatlamıştır.

Hükümetin akşam yatıp , her sabah  farklı bir karar açıklaması , panik yaşadığının bir göstergesidir.

Krizin etkilerine gelince … Dış borç sorunu , İşsizlik , gelir dağılımına bozulma ve geçim sıkıntısı en önemli sorunlardır. Bunlar içinde kur artışının getirdiği sorunlar öne çıkmaktadır.

 Kur artışı Türkiye’nin ve özel sektörün dış borç yükünü artırmıştır. Dış borçların ödenmesi için önce gelir yaratmamız , sonra bu geliri dövize çevirmemiz gerekir.  Düşük büyüme veya ekonomide daralma nedeniyle Türkiye gelir yaratamıyor. Turizm ve ihracatın gerilemesi nedeniyle de döviz kazanma potansiyelimiz düştü. 

Uluslar arası kurumlar ve kuruluşlar Türkiye’yi  dünyada beş kırılgan ülke içinde gösteriyor .  Raiting  kuruluşlarından ikisi , Türkiye’ye  spekülatif, yatırım yapılmaz ülke statüsünde not verdi. Kırılganlık ta dış  borç için sorun yaratıyor .  

Blumberg’in   bazı ülkeler için sürekli yayınladığı , CDS (Kredi Temerrüt Takası) ‘nın , bir bakıma iflas riskinin ,en yüksek olduğu ülke Türkiye’dir.

CDS yüksek olduğu için Türkiye daha pahalı borç bulabiliyor .

Sonuç olarak , Kur artışı karşısında ekonomi yönetimi ve Merkez bankası paniklemiştir.

 

Merkez Bankası paniklemiştir … Çünkü  MB reel faiz anlayışı ile değil , enflasyonu içeren nominal faiz anlayışı ile çalışıyor. Kur artışını frenlemek için Reel faizi artırmak yerine , bankaları geç likidite penceresine zorlayarak , piyasada belirsizlik yaratıyor. Bankaları zor duruma sokuyor. Merkez bankasına olan güven azalıyor.

Hükümet paniklemiştir… Çünkü  kamu alacaklarında farklı kur uygulamasına gitmiştir . Oysaki dalgalı kur sisteminde , aşırı dalgalanmalar olursa , kura müdahale Merkez  Bankası yapar.

Hükümetin yapması gereken , dalgalı kur sitemi yerine kontrollü kur sistemine geçmektir

Dahası Hükümetin  devlete dövizle borçlu olan özel sektör  borçlarını , daha düşük kura bağlamak, özel sektörün borçlarından bir kısmını  bütçe ve vergi yoluyla halka ödetmektir.

Yine ,  emekli olup ta torununa bakanlara maaş bağlanması , Krizden çıkış için İnşaat sektörüne ve TOKİ’ ye bel bağlanması ,  Doğu ve Güney doğuya  önce yüzde 60 a kadar devlet yatırım desteği verilip , sonra olmadı cazibe merkezlerine çevrilmesi , Banka kredilerinde sorumluluğun gevşetilmesi , referandum paniği göstergeleridir.

Gerçekte krizden çıkışın yolu , siyasi sorunları ortadan kaldırmak ve orta ve uzun vadeli önlemleri koordineli bir biçimde içerecek şekilde planlamak ve programlamaktır.

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com