Öteden beri Merkez Bankası başkanları , enflasyonu gıda fiyatlarındaki artışa bağlar. Gıda fiyatlarındaki artış  doğal şartlara da bağlı olarak değişmektedir. Ancak asıl sorun bu sektörde istifçilerin ve  aracıların kartelleşmesidir. Bu aracılar stok yaparak , gerekirse gıdaların bir kısmını tahrip ederek , piyasada yüksek fiyat  belirliyorlar.

Normal bir ekonomide Ekonomi yönetimi gıda fiyatlarının neden arttığını tespit etmeye çalışır. Piyasada bu tür tekelleşmeyi  önlemeye çalışır. Bizde de Anayasaya göre Devlet piyasada rekabetin önünü açmak , bu tür kartelleşmeyi önlemek zorundadır. Ne var ki , biz ise işin kolayına kaçıpTÜFE sepetini değiştirerek enflasyonu düşük çıkarmayı tercih ediyoruz.  Geçtiğimiz yaz bazı bakanlar TÜFE sepeti içinde Gıdanın payının düşürülmesi gerekir dediler ve TÜİK’ te aynen öğle yaptı. Gıda ve alkolsüz içeceklerin TÜFE sepeti içindeki payını yüzde 23.68’den , yüzde 21.77’ye düşürdü. (Aşağıdaki tablo )

TÜFE sepeti içinde  yer alan , Alkollü içecekler ,lokanta ve oteller , eğlence ve kültür ve diğer çeşitli mal ve hizmetler   düşük gelir guruplarını , işçi ve memuru ilgilendirmiyor. TÜFE sepeti içinde bunların payı arttı.  Buna karşılık düşük gelir gurubunun  harcamalarının içinde   gıda ve  konut daha çok yer tutuyor. Bunların da sepetteki payı düşürüldü.    

Halkın yüzde 90’ı kazandığı parayla ancak geçiniyor. Kazandığı  paranın çoğunu da gıdaya harcıyor. Söz gelimi 1400  liralık  bir  ücretin  yüzde 21.77’si  305 lira eder. Üç kişilik bir ailenin bir ayda bu parayla karın doyurması mümkün mü ? Elbette yüzde 10’luk zengin  bir kesimin harcamaları içinde gıda daha da düşük bir pay da alabilir. Ancak Türkiye şartlarında halkın yüzde 90’ının harcamaları içinde gıdanın payı en az yüzde 50 dir.

Bu şartlarda bulunan TÜFE oranı , mutfak enflasyonu dediğimiz , gıda ve konut enflasyonundan daha düşük çıkacaktır. Ücret ve maaş artışlarında  yıllık TÜFE  oranı esas alınıyor.  Bu demektir ki , işçi ve memura onların fiilen yaşadığı enflasyondan daha düşük bir oranda yani ortalama TÜFE oranında zam yapılacaktır. İşçi ve memura gerçek enflasyonun altında zam vermek , onlardan gizli vergi almak demektir.

Başka bir ifade ile Maaş ve ücretlere  ortalama enflasyona göre artış yapmak, işçi ve memurun göreceli refahını düşürüyor. Zenginin harcamaları içinde gıdanın payı düşük olduğu için işçi ve memura daha az zam yapılıyor.  İşçi ve memurun hakkı yeniliyor. Devlet ve İşveren, memur ve işçiden gizli ve haksız gelir sağlamış oluyor.

Ne yapılmalı ?

TÜFE sepeti için , aileler nezdinde anketler yapılıyor.  Oranlar tespit edilirken zengin , orta gelir gurubu , düşük gelir gurubu , hepsi için ortalama bir fiyat artışı hesap ediliyor. Harcama sepeti içinde yer alan her bir harcama kalemine verilecek ağırlıkların, ev halkının bütçesi içindeki yerini (oranını) doğru temsil etmesi gerekir.  Bu doğrultuda işçi ve memur için , bu kesimlerin harcama sepeti içindeki gıda ve konut harcamalarını  gerçek ağırlıkları bulunarak , ayrı bir enflasyon hesabı ,bir Geçinme endeksi  yapılabilir.

Sonuç : TÜİK ,Ücretliler için ayrı bir harcama sepeti  hazırlamalı ve ayrı bir geçinme endeksi yapmalıdır.  Ücretlerde ve maaşlarda artışlar , bu geçinme endeksine göre yapılmalıdır. 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com