Ekonomik istikrar sorunu  yada ekonomik  istikrarsızlık , bir ekonomide temel  dengelerinin bozulması demektir. Türkiye de Enflasyon çift haneye çıktı. İşsizlik dört yıldır sürekli artıyor. Kur dengesi bozuldu ve TL aşırı değer kaybetti . Gayri Safi Yurt İçi Hasılada büyüme düştü. Dış borç ödeme kapasitesi daraldı.

Bu sorunları , siyasi kamplaşma tetikledi ve artırdı. Referandum daha da artıracak. Çünkü Siyasi iktidar kazanmak için her yolu mubah görüyor.  Şimdi vatan severlik gibi herkes tarafından farklı anlaşılan ve insanın kendi kutsalı olan değerler sistemi ile uğraşılıyor. Evet demeyenler teröriste benzetiliyor. Yetkinin seçim kurulundan alınıp , radyo ve  televizyon üst kuruluna verilmesi  de siyasi partiler arasında haksız  rekabete neden oluyor.  Artık yandaş medyanın  toplumu daha çok kamplaştıracağı anlaşılıyor.
Bu şartlar altında her şeyden önce ekonomik istikrar için önce siyasi iktidarın iç politikadaki yanlışlarını düzeltmesi gerekir.

Ekonomiye gelince , Türkiye daha öncede birçok  defa ekonomik  istikrar sorunu yaşadı.

1929 Dünya Ekonomik Bunalımından sonra , Türkiye ye özgü olarak  10 kriz yaşanmıştır. 1946, 1958, 1960, 1974, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000- 2001 krizleri . Bu krizlerin tamamında siyasi iktidarlar , toplu ve koordineli önlem paketleri hazırlamış ve uygulamaya sokmuşlardır. Söz gelimi 1980  24 Ocak dışa açılma  kararları , 1994 krizinde 5 nisan kararları toplu halde ve bir program olarak yapılmış ve  açıklanmıştır. 2001 krizinde güçlü ekonomiye geçiş programı hazırlanmıştır. Bu krizlerden ekonomi kısa sürede kurtulmuştur.

Bu gün 2012 yılından beri yaşamakta olduğumuz ekonomik sorunlar , ise maalesef  devam edeceğe benziyor. Çünkü , siyasi iktidarın ekonomi anlayışı , bilinen ve denenen önlemlerden  ve Dünyada uygulanmış olan iktisat politikalardan çok farklıdır. Adeta iktisatta dünya yeniden keşfedilmeye çalışılıyor. Her gün alınan farklı kararlar ,üreticinin ve tüketicinin kafasını karıştırıyor. Ekonomide belirsizliği artırıyor.

Ayrıca , referandum popülizmi ile ekonomik önlemler çelişiyor.

Yalnızca geçtiğimiz günlerde açıklanan ekonomik önlemler şöyle :

Anahtar teslim fabrika … Bir yıl öncede altıncı bölge yani güney doğu ve doğuda yatırım yapanlar  için yüzde 60 teşvik kararı alınmıştı. Terör ve siyasi istikrasızlıktan dolayı kimse yatırım yapmadı.

Referandum tarihi olan nisan sonuna kadar KDV indirimleri , daha düşük ve kalıcı olabilirdi.  Yatlarda sürekli ÖTV indirimi  yapıldıve fakat  Ekmek ve makarnada indirim  olmadı.

İstihdam seferberliği … İşletmelere herkes bir işçi alsın teklifi… Daha önceki yılda da aynı öneri vardı. Mayıs 2016 da da  ‘’herkes  bir işçi alsa, 1.5 milyon istihdam yaratılır  ‘’ denilmişti. Ondan sonra işsizlik daha çok arttı.   

Yine Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanı ,’’ 50.000 kadına işte pozitif ayırımcılık ‘’ diyor. Ayrıca bu yıl alınacak işçiye sosyal güvenlik desteği veriliyor. Ancak Sayın Bakan aynı zamanda , İşsizlik verilerinin güncellenmesini istiyor.  Acaba TÜİK  rakamları güncellerse işsizlik daha düşük çıkacak mı ? Bakacağız.

Türkiye de istihdam , parça bölük yardımlarla değil , istihdam üstündeki vergi  yükünün düşürülmesi ile artırılabilir.

Bir yandan Turizm sektörü sorun yaşarken , öte yandan tahsisli kamu arazilerine yapılmış olan oteller  belirsizlik sorunu yaşıyor. Çünkü arazi leri hazine mülkiyetinden alınarak , yeni Kurulan Türkiye Varlık fonuna devredildi. Ne olacağını kimse bilmiyor.

Torununa bakan Büyük annelere 420 lira maaş , kalıcı değil. Zorlama olması da güvensizlik yaratıyor.

Bu dağınıklık , kafa karışıklığı olarak algılanıyor  . İnandırıcı ve güven verici olmuyor. Belirsizlik artıyor  ve doğal olarak ta ekonomik istikrar sorunu büyüyor.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com