Açıklanan şubat ayı Tüketici Güven endeksine bakarsak, hem geçen sene Şubat ayına göre, hem de bu sene bir önceki ay yani Ocak ayına göre tüketicinin moralinin bozulduğunu görebiliriz.  

TÜİK her ay, Tüketici Eğilim Anketi yapıyor. Bu anket ile Tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut ve gelecek için durum değerlendirmelerini soruyor. Endeks değerleri yüzden büyük olursa güveni, yüzden küçük olursa güvensizliği gösteriyor.  
Tüketici güven endeksi100 güven sınırının çok altında seyrediyor. Endeks değeri geçen sene şubat ayında 66.6 ve bu sene Ocak ayında 66.9 iken şimdi Şubat ayında 65.7’ye geriledi. Yani Tüketici güven endeksi Ocak ayına göre yüzde 1.8 ve geçen sene şubat ayına göre yüzde 0.9 oranında geriledi.  

 

Güven endeksi içinde yer alan diğer önemli beklentilerde de gerileme var.  

  • Tüketici, Hane halkı olarak maddi durum beklentisinin kötüye gideceğini tahmin ediyor. Bu konuda Ocak ayına göre yüzde 2.2 ve geçen seneye göre yüzde 3.4 oranında daha kötümser.  
  • Tüketici bu günkü ekonomik durumun geçen seneye göre kötü olduğunu ifade ediyor. Endeks değeri ocak ayına göre yüzde 3 ve geçen seneye göre yüzde 2.5 geriledi.  
  • İşsiz sayısının ocak ayına göre düşeceğini, geçen seneye göre artacağını düşünüyor. 
  • Tüketicinin tüketimini sürdürebilmek için borç almak zorunda kalacağım diyenlerin de şubat ayında, ocak ayına göre beklenti endeksi 5 puan artmış. Aslında öteden beri tüketiciler, keyfi harcamaları için değil, hayatını idame ettirebilmek için tüketici kredisi veya kredi kartı kullanıyorlar. 

TÜİK devlet kurumudur. Siyasi iktidarın ve Hükümetin tüketici eğilimini iyi değerlendirmesi gerekir. Demek ki 14 yıldır, her seçimde ve bu günde referandumda bütçeden para dağıtmakla iş yürümüyor. Eğer İktidar bütçeden dağıttıklarını,  insanlara iş yaratmak için kullansaydı, halkın morali daha düzgün olurdu. Ayrıca tüketici bu günkü sıkıntıları yaşamazdı. Büyüme ve kalkınma olarak ta şimdi daha iyi bir noktada olurduk. 

Hükümeti bu anlamda Medyanın da uyarması gerekir. Ne var ki medya tersini yapıyor, siyahı beyaz göstererek hükümetin popülizmine destek veriyor.  

Söz gelimi, TÜİK bir ay öncesine göre Tüketicinin güveni düştü derken; Bloomberg Güven endeksinde tersine güvenin artığı vurgulanıyor. Habertürk gazetesindeki bir köşe yazarı da, Bloomberg Güven endeksini kaynak alarak güvenin neden arttığını yorumluyor.

 

Yukarıdaki tabloda, TÜİK ve Bloomberg güven endeksleri verilmiştir.  

Güneş balçıkla sıvanmaz. Ekonomiyi milletin yaşadığından daha farklı ve sorunsuz gösteren finans sektörü ve finans medyası, aynı zamanda kendi ayağına kurşun sıkıyor. 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com