İnsanoğlu bencil yaratılmıştır. Biz, siyasette, demokraside, insan haklarında, hukukta ve ekonomide, nereye gittiğimizi, başarı ve başarısızlığımızı net bir şekilde göremeyiz. Kendi dışımızda başkaları ne diyor ona bakmamız gerekir. Elbette bu üçüncü kişi ve kurumlarında bize ne kadar objektif baktıklarını ve ne kadar doğru yorum yaptıklarını ayrıca tahlil etmemiz gerekir. Hangi noktada olduğumuzu, doğrularımızı ve yanlışlarımızı başka türlü anlamak mümkün değildir.

Özgürlük Evi (Freedom House ) Merkezi Washington’da olan ve 1941 yılında kurulmuş, Dünya çapında özgürlüğün yayılmasını destekleyen, bağımsız bir sivil toplum örgütüdür.

 Sloganı : ‘’Özgürlük yalnızca hükümetlerin vatandaşlarına karşı sorumlu olduğu, hukukun hakim olduğu, ifade, bir araya gelme ve inanç özgürlüklerinin, azınlık ve kadın haklarının garanti edildiği, demokratik siyasi sistemlerde mümkündür.’’  şeklindedir.

Bu kuruluşun Dünya 2017 raporunda, Dünyada son bir yılda, siyasal haklar ve sivil özgürlükler olarak, Dünyada en fazla puan kaybeden ülkenin Türkiye olduğu belirtiliyor.

Rapora da 2016 yılında politik haklar ve sivil özgürlükler olarak 15 ülkenin puan kaybettiği ve 7 ülkenin ise puan kazandığı belirtiliyor. Bunlardan İlk yedisi şöyle sıralanıyor:

Raporda insanı daha çok üzen bir sonuçta , ‘’ Endekste dramatik düşüşler yaşayan ülkeler sıralamasında,  Türkiye’ikinci sırada yer alıyor olmasıdır. En fazla düşüş yaşayan ülke, eksi 30 ile Orta Afrika Cumhuriyeti, İkinci sırada eksi 28 ile Türkiye geliyor. Üçüncü sırada da yine eksi yüzde 28 ile Gambia var. 

Türkiye’nin en fazla puan kaybeden ülke olmasının gerekçesi de özetle şöyle açıklanıyor:

  • 15 Temmuz darbe girişimi,
  • Darbe teşebbüsünün siyasi yansımaları,
  • Cumhurbaşkanının kararname ile hüküm vermesine ve anayasal korumanın kötüye kullanılmasına izin veren olağanüstü hal ilan edilmesi,
  • Basın özgürlüğünün kısıtlanması,
  • HDP’ li milletvekillerinin tutuklanması.

Fredoom House, darbe teşebbüsünü de gerekçelerden biri olarak gösteriyor ve fakat darbe ile mücadelenin gereğini ve bu konuda Türkiye’nin yaptıklarını çok net değerlendiremiyor.

Bu rapor, bazı yanlışlarına rağmen, yabancının Türkiye ‘’ye bakış açısını, yabancı sermaye ve Turizm dahil olumsuz etkileyecektir.  Buna rağmen kızmak ve asıp kesmek yerine ne yapmamız gerektiğini iyi düşünmeliyiz.  

Avrupa Birliği yalnız Ekonomik anlamda değil Demokrasi ve insan hakları açısından da Türkiye için bir çıpa olacaktır. Zira aşağıdaki tablodan görüleceği üzere Avrupa’da 42 ülkenin yüzde 86’sı özgür, yüzde 14’ü yarı özgür ülkelerdir. Özgür olmayan ülke ise yoktur.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com