Makroekonomik göstergeler, giderek her yıl daha çok dünyadan ayrıştığımızı gösteriyor. 2016 büyüme oranı yüzde 2.9 oldu. Ekonomi yönetimi nerdeyse Dünyanın en yüksek büyüme oranı olarak ilan edecek… Oysaki 2016 yılında Dünya ortalama büyüme oranı yüzde 3.6 oldu. Kaldı ki  gelir ve refah artışını gösteren Fert  Başına GSYH ‘dır.

Nüfus artış hızı yüzde 1.30 olduğuna göre, 2016 yılı fert başına Büyüme oranı yüzde 1.58 dir.  

Enflasyon çift haneye çıktı. Dünyada en yüksek enflasyon Venezuela’dadır. Sonra Arjantin geliyor. Üçüncü sırada Nijerya da ise yüzde 11.4 enflasyon var. Biz Nijerya ile dünya üçüncülüğüne yarışmaya başladık. 

Dahası, Dünyada hiper enflasyon yaşayan iki ülke var… Venezuela ve Arjantin… İkisi de tam başkanlık sitemi ile yönetiliyor. 

İşsizlik te de riskli oranlara maalesef geldik. 2002 yılından 14 yıl geriye gidersek, ortalama yıllık işsizlik oranı yüzde 7.7 dir.  2003 yılından 2016 yılına kadar geçen 14 yıla bakarsak, ortalama yıllık işsizlik oranı yüzde 10.7 ‘ye yükselmiştir.  35 üyesi olan OECD ülkelerinde ortama işsizlik oranı yüzde 7.2 ‘dir. Ayrıca OECD içinde Gençler arasında işsizlik oranı en yüksek olan ülke Türkiye’dir. 

Dünyadaki gidişatın aksine bizde makro göstergeler bu sene daha çok bozuldu. Bunun tek nedeni referandumun getirdiği belirsizliktir. 

Öte yandan Dünyada Başkanlık sistemi ile yönetilen 42 ülke var. Bunlardan ABD ‘deki sistem, diğerlerinden çok farklıdır. Kuvvetler ayrılığının daha belirgin olduğu, parlamentonun daha bağımsız ve etkili olduğu bir sistemdir. Güney Kıbrıs AB üyesi olmasına rağmen, statüsü belirsizdir. Bu iki ülkeyi çıkarırsak, geriye kalan 40 ülke, ortalama olarak demokratik haklar ve fert başına gelir itibariyle Dünyanın gerisindedir. 

Fredom House (Dünya özgürler evi ) raporlarına göre , 2016 yılında dünya ülkeleri içinde İnsan hakları ve Demokratik özgürlükler oranı yüzde 45 ‘tir. Bu oran başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerde daha düşük, yüzde 32’dir. 

Dünya fert başına gelir ortalaması 13.460 dolardır. Başkanlık sistemi ile yönetilen 40 ülkede ortalama fert başına gelir 4.840 dolardır. 

Aşağıdaki tabloda 1000 doların altında olan ve başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeleri derledim. Bunlar içinde İnsan hakları ve demokratik özgürlükler açısından tek bir ülke özgürdür. 

 En kesin bir sonuç: İdlibte gaz kullanarak katliam yapan Suriye de başkanlık rejimi var. Onu destekleyen Rusya ve İran’da başkanlık rejimi var.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com