Nisan ayı enflasyon oranları açıklandı. Yıllık enflasyon (Tüketici fiyatları endeksindeki artış ) TÜFE’  yüzde 11.87 ve (Yurt içi Üretici Fiyatları endeksinde artış ) Yİ- ÜFE, yüzde 16.37 oldu. Bu oranlar Nisan ayında görünen en yüksek oranlardır. OECD ve Dünya ortalamalarının çok üstündedir.   

Medya ordusu Nisan enflasyonunu yine Domatesin artışına bağlar. Çünkü Nisan ayında aylık yüzde 61 oranıyla en fazla domates fiyatları artmış. Domates fiyat artışının psikolojik etkisi olabilir ve fakat aynı hızla düştüğünde enflasyon düşmüyor. Enflasyonu gıda fiyatlarına, Domates veya soğan fiyatlarına bağladığımız müddetçe enflasyon sorununu çözemeyiz.  Zira hem domatesin genel fiyat düzeyinin artışına etkisi yok denecek kadar azdır hem de fiyatların bir artış sürecine girmesi demektir. Arz talep dengesinin, üretim-tüketim dengesinin bozulması, ekonomide risklerin artması, rekabet ortamının engellenmesi, verimliliğin düşmesi gibi nedenlerle ortaya çıkar ve devam eder.  

Enflasyon istikrarsızlığın bir göstergesidir. İstikrarlı bir ekonomide herhangi bir nedenle, söz gelimi reel ücretlerin artması veya kur artışı sonucu ithal malları fiyatlarının artması ile üretim maliyetleri artabilir. Eğer talep yapısı uygun ise maliyet artışı bir defaya mahsus fiyatlar genel düzeyini de artırır. Ancak bizim gibi istikrarsız ekonomilerde yapısal sorunlar, söz gelimi piyasada oligopol yapılar olduğu için, bu tür maliyet artışları fiyat artışının sürekli olmasına yol açıyor, yani enflasyona dönüşüyor. Yine piyasada rekabet şartları çalışmadığı için, spekülatörler olduğu için, üreticinin 50 kuruşa sattığı domatesi biz 500 kuruşa yiyoruz.  

 

Nisan ayında Çekirdek enflasyonda geçen sene nisan ayına göre artmış. Geçen sene 9.41 iken bu sene 9.68 olmuş. Çekirdek enflasyon, enflasyon trendini gösterir. Demek ki trend artış yönündedir. 

Yİ-ÜFE yıllık olarak yüzde 16.37 ve imalat sanayiinde ise 17.35 olmuştur.  

Maliyet artışı kapasite kullanım oranının düşük olması ( ortalama yüzde 75-yüzde 75 ) ile kur artışı, verimlilikte düşme ile izah edilebilir.  

Yüksek Kurlar Yİ-ÜFE ‘yi yani üretim maliyetlerini artırmıştır. Merkez Bankası TÜFE bazlı reel kur endeksine göre Mart ayında, reel kur endeks değeri 89.41’dir. Yani Mart ayında TL yüzde 10 kadar düşüktür. Mart ayında dolar kuru 1.65 dolayındadır. Kurun Dengede olması için Mart ayında Dolar kurunun 3.30 dolayında olması gerekir. Şimdi kurların düşmesi ile Nisan enflasyonu da dikkate alarak TL’ye çok fazla değer kazandırmamıştır.   

Sonuç olarak, yüksek kur İthal aramalı ve hammadde fiyatlarının artmasına neden oluyor. Üretim maliyetleri artıyor. Durgunluk olmasına rağmen, talep artışı yetersiz olmasına rağmen, üretim maliyetleri piyasa fiyatlarına ve sonuçta TÜFE’ ye yansıtılabiliyor. Çünkü piyasada oligopol yapı var, kartelleşme var.

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com