Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ) Tüm Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsalarının birleşmesiyle, özel kanunla kurulmuş, tüzel kişiliğe sahip, kamu kurumu niteliğinde mesleki üst kuruluştur. Bir anlamda özel sektörün sesidir. 

TOBB toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu’nun hukukun üstünlüğü ve konusundaki söylemlerine, oda temsilcileri olumlu tepki vermiştir. Demek ki, iş dünyası da herkes gibi hukukun üstünlüğü konusunda sıkıntı yaşamaktadır.   

Türkiye son yıllarda Hukukun üstünlüğü konusunda uluslararası arena da da oldukça pozisyon kaybetti.

Dünya Adalet Projesi ( WJP ), dünyadaki hukukun üstünlüğünü için çalışan bağımsız ve çok disiplinli bir organizasyondur.

Bu kuruma göre, Hukukun üstünlüğü sistemini, adil ve işlevsel toplumları sağlayan bir kural ve haklar sistemi olarak tarif ediyor ve sistemi dört evrensel ilkenin çalıştığı bir sistem olarak tanımlıyor. İdeal sistemde;

·         Hükümet, yetkililerinin ve temsilcilerinin yasalar çerçevesinde hesap verme sorumluğu var.

·         Yasalar açıktır, topluma açıktır, istikrarlı ve adildir.  Kişilerin ve mülkiyetin güvenliği de dahil olmak üzere temel haklar korunmaktadır.

·         Kanunların yürürlüğe girmesi, uygulanması ve uygulanması süreci erişilebilir, verimli ve adildir.

·         Adli kararlar, yeterli sayıda, yeterli kaynağa sahip ve hizmet ettikleri toplulukların makyajını yansıtan yetkili, etik ve bağımsız temsilciler ve tarafsız kişiler tarafından verilir.

 

Bu kuruluş her sene, 100 den fazla ülkede, ülkenin en büyük 3 şehrinde 1000 denekle anket yapıyor. Ayrıca bir gurup hukuk uzmanı ve akademisyenle görüşme yapıyor. Sonuçları ‘’Hukukun üstünlüğü endeksi ‘’ olarak yayınlıyor.

Türkiye bu endekste 2015 yılında 102 ülke içinde 82 sıradaydı… 2016 endeksinde 113 ülke içinde 99 sıraya geriledi. Fiilen 17 sıra, anketteki 102 ülke sayısı 113 a çıktığı için, nispi olarak ta 8 sıra gerilemiş oldu.  

 

Daha da ağır ve kabul edilemez olanı, Hukukun üstünlüğünde bizim, Ürdün gibi bir krallığın, Çin gibi tek parti rejiminin hakim olduğu bir ülkenin, Rusya gibi bir otokratik devletin gerisine düşmüş olmamız ve en sona yakın olmamızdır. (Aşağıdaki tablo )

 

 

Öte yandan, aynı ankette yer alan ‘’temel haklar kategorisinde ‘’ yukardaki ortalamadan daha da geriye, 113 ülke arasında 105 sıraya gerilemişiz.

 

Bu raporları tüm dünya ve özellikle yabancı yatırım sermayesi de yakından takip ediyor. Avrupa Birliği Hukuk ve demokrasiyi her türlü ilişkinin önünde tutuyor.  

Bu sonuçlar Türkiye’nin dış siyasi ve ekonomik ilişkilerini ve Türkiye ye olan güveni olumsuz etkiliyor.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com