2000 yılında işsizlik oranı yüzde 6.5 idi… 2001 krizinde yüzde 8.4’e yükseldi. Bu gün 2001 kriz yılından daha yüksek, yüzde 12’ye yaklaşan bir işsizlik oranı yaşıyoruz.

2012 yılı büyümenin düşmeye başladığı ve işsizliğin artmaya başladığı kırılma yılı oldu.  Mart ayı için açıklanan yüzde 11.7 işsizlik oranı fiili işsizleri kapsamıyor. Fiili işsizleri de katarsak, işsizlik oranı yüzde 17.9 a çıkıyor.

Yüzde 5 hormonlu büyümeye şapka çıkaran bakanlar acaba bu işsizlik oranları için ne çıkaracaklar?

Son beş yılda, işsizlik oranları artmıştır…

1.Tarım dışı işsizlik artmıştır. Tarım sektörü işsizliği gizler… Bunun için tarım dışı işsizlik daha gerçekçi bir göstergedir.

2.En fazla Genç Nüfusta işsizlik artmıştır. Nedeni, Eğitimin ideolojik amaçlı ve popülizm için kullanılması, eğitimde işgücü planlamasının yapılmıyor olmasıdır.

Gençlerde işsizliğin ne kadar riskli olduğunu söylemeye bile gerek yoktur.

3. Hükümetin işsizliği çözmesi için, TÜİK ’in açıkladığı 3milyon 642 bin işsizi dikkate alması yetmez. Geride iş aramayan işsizler var. Özetle Hükümetler bir istihdam politikası oluşturmak ve meseleyi çözmek istiyorsa, işsiz sayısının 5 milyon 976 bin olduğunu ve fiili işsizlik oranının da yüzde 17.9 olduğunu dikkate alması gerekir.

4. İşgücüne katılma oranı artmıştır. Bu oran İşgücünün kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus içindeki oranıdır. İşgücüne katılma oranı olumlu seyretmiş ve son beş yılda yüzde 48.6’dan, yüzde  52.2 ye yükselmiştir. Yine de bu oran çok yetersiz, zira Avrupa’da aynı oran ortalama yüzde 70 dolayındadır.

 

5. Maalesef istihdamda kadın nüfus olarak Türkiye Dünyada çok geri sıralarda yer alıyor. Avrupa’da yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişirken bizde 2017 Mart ayında yüzde 28.1 oldu. Üstelik beş yıl öncesine göre de düşme var. Düşmenin iki nedeni var… Birisi kadınlar üstünde baskı artıyor… İkincisi de bütçeden para aktarılıyor. Aynı Bütçe kaynakları ile para dağıtmak yerine iş yaratılsaydı, aynı zamanda istihdamda artış olurdu.

6. Orta ve uzun dönemde, işsizliği çözmenin ilk adımı, üretimi dışa bağımlı, ithalata bağımlı olmaktan çıkarmak, yatırım eğilimini artırmak ve Büyümeyi sağlamaktır. Son beş yılda düşük büyümenin de işsizliği artırdığı anlaşılıyor. (Aşağıdaki grafik ) İşsizliğin kesin çözümü Milli Gelirde yüksek büyüme oranları sağlamaktır.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com