Dün ve önceki günkü yazımda , demokrasinin kalkınma için gerekli olduğunu ,  dünyada yaşanan örneklerin de aynı doğrultuda  olduğunu ifade etmiştim. Çin bir istisna mıdır ?Çin’de  de demokrasi yok ve fakat yüksek büyüme vardır.

Uzun yıllar kapalı bir ekonomi yapısı gösteren Çin , 1980'lerin başlarında, kollektif tarım uygulamasını durdurdu ve sınırlı özel mülkiyete izin verdi.  Mevcut sosyo-ekonomik sistemden taviz vermeseydi bu günkü yüksek büyümeyi de sağlayamazdı.

Dahası Çin’de kalkınma göstergeleri iyi değil…   Fert başına Nominal gelir yüksek değil , 8 239 dolardır.  Ucuz işçi üstüne kurulu bir üretim sistemi vardır . Ortalama yaşam süresi beklentisi itibariyle dünyada 64 sıradadır.  Nüfus içinde İnternet kullanım oranı , dünyada yüzde 46 Türkiye’de yüzde 58 buna karşılık Çin’de yüzde 32 dir.

Freedom House (özgürlükler evi ) her yıl Dünya özgürlük raporunu açıklıyor. Ülkeleri aynı ülkede yaptığı anket sonucuna göre , İnsan hakları ve demokratik özgürlükler açısından , Özgür , yarı özgür ve Özgür olmayan ülkeler olarak tasnif ediyor.

Bu kuruluşun anketlerinden çıkan sonuç , fert başına gelir sıralamasına göre, 15.000 dolara kadar geliri olan 50 ülke, istisnalar dışında özgür ülkelerdir.

İstisnalar , Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan ve Brunei ‘dir. Bunların tamamı krallık ve emirlikle veya İslami monarşi ile yönetiliyor. Arap ülkelerinde petrol gelirleri nedeniyle ortalama fert başına gelir yüksektir. Fakat bu gelirler halka değil, kral ve Emir ailelerine gidiyor. Kalkınma standartları  da düşüktür. Ayrıca bu ülkeler şeriat düzeni var. Fert Başına gelir dağılımı adil olsa bile, şeriat kuralları demokrasi kuralları ile uyumlu kurallar değildir.

Yine Freedom House 2016 raporunda,  2015 yılı için Fert başına 5 bin doların altında olan 15 Asya ülkesinin  ,beşi özgür olmayan , 8’i yarı özgür ülkedir. Yalnızca 2 ‘si özgür ülke statüsündedir.

Uluslar arası yatırım sermayesi açısından , özgür olmayan ülkeler riskli ülkeler olarak görülüyor. Bu ülkelere spekülatif ve fırsatçı sermaye giriyor. Uzun dönemli yatırım yapacak ve risk alacak yabancı yatırım sermayesi daha az giriyor.

Freedom House  Dünyada geçmiş yıllara bakarak ,2016 yılında Demokrasinin hangi ülkelerde yükseleceği , hangi ülkelerde  düşeceğini tahmin ediyor. 

    

Raporda Türkiye için 2016 da demokrasi eğiliminde bir gerileme olacağı tahmin ediliyor. Ne var ki  15 Temmuz Türklerin demokrasiye ne kadar bağlı olduğunu ve demokrasiye sahip çıktığının bir göstergesi oldu.Ayrıca siyasiler de demokrasi yönünde yeni bir eğilim içine girdiler. Umarım 2016 yılı için Türkiye İnsan hakları ve Demokratik özgürlükler açısından , özgür ülke statüsü kazanır.

(Pazar günü devam edecek)

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com