Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Cuma günü Türkiye'nin kredi notunu BBB- ile yatırım yapılabilir düzeyde tutarken not görünümünü "durağan"dan "negatif"e indirdi.

Fitch  gerekçe olarak  ta  özetle , siyasi gelişmelerin  ekonomi politikalarının güvenilirliğini olumsuz  etkileme potansiyelinin olduğunu , dış finansman ve dış borç riskini , iç  güvenlikte  aksamayı , denetim yetersizliği ve siyasilerin faiz baskısını gösterdi .

Darbe teşebbüsünün ekonomik etkileri hafiflese de  geride bıraktığı  siyasi  sorunlar ekonomiyi olumsuz etkileyebilir. Bunun için normalleşmeye daha hızlı geçmeliyiz. 

Bu güne kadar ekonomide ortaya çıkan tıkanmaların temel nedeni , ekonomik dinamiklerden çok ,siyasi sorunlardan kaynaklanmıştır.Söz gelimi  2001 krizini de Anayasa Kitabının fırlatılması tetikledi.

Siyasi istismarlar , siyasette anti demokratik uygulamalar  , Darbelere ve darbe teşebbüsleri , Türkiye’nin yatırım ortamına zarar verdi.

Türkiye 1960 ‘lı yıllarda fert başına gelir ve iktisadi gelişme açısından Güney Kore ve Yunanistan’dan daha iyi durumda idi. İsrail ise daha devlet olmayı tamamlayamamıştı.

Bu gün Güney Kore gelişmesini tamamladı ve artık gelişmiş bir ülkedir ve   insan hakları ve demokratik özerklikler açısından Freedoom House  kriterlerine göre  özerk bir statüdedir.

Yunanistan da  yakın geçmişte derin bir ekonomik kriz yaşadı ve fakat fert başına geliri bizden daha yüksek ve yine demokrasi açısından özerk ülke statüsündedir.

Türkiye’nin doğal kaynakları her iki ülkeden de zengindir. Buna rağmen Türkiye ‘nin  gelişme yolunda tökezlemesinin nedeni  , siyasi istismarlar ve demokrasinin kesintiye uğramasıdır.

Aşağıdaki tabloda , Türkiye , Güney Kore , Yunanistan ve İsrail’in bazı ekonomik göstergeleri yer almaktadır.  En önemli gösterge fert başına GSYH ‘dır. 

Yunanistan’ın Avrupa avantajı var. İsrail’in arkasında ise ABD ve Dünyadaki zengin Yahudi topluluğu var.  Güney Kore ise gerçek anlamda Türkiye ye fark attı.

Güney Kore’nin kalkınmasında başta siyasi istikrar ,demokrasi anlayışı , sosyal  yapı ve tutarlı ekonomik politikalar gibi çok çeşitli etmenler var. Ben bunlardan önemli birisinin , Tasarrufların önemini vurgulamak istiyorum .

Tasarruf ve yatırımlar için herşeyden önce güvenli bir ortam gerekir. Özellikle mülkiyet haklarını koruyan tarafsız bir yargı sisteminin olması gerekir.

Güney Kore’nin kalkınmasında  güvenli bir tasarruf- yatırım ortamının olması  ve Güney Kore’nin tasarrufa verdiği önem etkili oldu. O kadar ki , 1960 yılında Kore’nin tasarruf oranı yüzde 1.9 iken , bu oranı hızla artırdı ve bu gün bu oran yüzde 35.11 dir.  Türkiye’nin ise 1965 yılında tasarruf oranı yüzde 21 iken bu gün yüzde 12.65  ‘e  geriledi.

OECD göstergelerine göre , Türkiye’nin 1990 yılında Tasarruf oranı yüzde 25.2 , Güney Kore’nin 37.2  idi.   

Güney Kore kendi tasarrufu ile yatırım yaptı ve ihracat yaptı. Biz ise tasarruf yatırım açığını halen dış kaynakla kapatıyoruz  ve bu nedenle cari açık  veriyoruz.

Sonuçta Güney Kore’nin ihracatının GSYH’sına oranı yüzde 42.9 , bizde ise yüzde 18.5’tir.

Türkiye kalkınma potansiyeli yüksek bir ülkedir.  Öncelikle çözmesi gereken , siyasi istismarları kaldırmak ve tasarruflar için güvenli bir demokratik ortam yaratmaktır.

Kalkınma hamlesi her gün bir parça karar almakla olmaz. Bu kararların tutarlı, siyasi Showlardan uzak  ve  bir plan ve program içinde yer alması gerekir.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com