Dünya nüfusunun dörtte üçünü , gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeler oluşturuyor. Küreselleşmenin başladığı  1980 ‘li yıllardan önce , iktisat literatüründe  gelişmekte olan ülkelerin kalkınma geniş şekilde sorunları yer alırdı.

Küreselleşme ile birlikte ekonomilere  Finans tekeli hakim oldu. Bu tekel   gelişmekte olan ülkeleri daha iyi sömürebilmek için  ‘’yükselen ekonomiler ‘’ gibi düzmece ünvanlar  yarattı.  Banka iktisatçıları türettiler. Gerçekte iktisat , ekonominin tamamını birlikte analiz eden bir daldır. Tek başına Banka iktisatçısı olamaz.

Sonuç olarak  dünya ekonomisi bu gün tamamıyla reel olmayan fiktif ve psikolojik dengeler üstüne kurulmuştur. Dünya para sistemi  yalnızca  güvene  dayanıyor. Bunun içindir ki bundan sonra  artık dikiş tutmayacaktır. Dünya reel ekonomiyi sisteme sokan yeni bir sisteme geçmelidir.

Aslında 2007- 2008 finansal krizinden sonra Dolara olan güven de zayıfladı. Bunun için , başta Çin olmak üzere , yüksek miktarda döviz rezervi olan ülkeler , rezervlerinin bir kısmını altına çeviriyorlar.

Altına endeksli doların , altınla olan bağlantısını ABD bundan 45 yıl önce sonlandırdı.

Temmuz 1944'te ABD'nin küçük bir kasabası olan Bretton Woods'da toplanan Birleşmiş Milletler Para ve Finans konferansında, tüm para birimleri dolara bağlandı ve dolarda ,bir ons altın 35 dolar, olarak altına bağlandı. Bu sistem 1971 yılına kadar devam  etti. Nihayet

ABD dışındaki ülkelerde dolar miktarı arttığı ve doların değeri düştüğü için ABD 1971 yılında doları altına endekslemekten vazgeçtiğini açıkladı.

15 Ekim 1973 tarihinde Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Birliği , ABD’nin İsrail Ordusuna destek vermesine karşılık olarak petrol ambargosu ilan etti  ve  ABD ve İsrail’e destek veren diğer ülkelere petrol ihraç etmeyeceğini bildirdi . OPEC üyesi ülkelerde  dünya petrol fiyatlarını yükseltti. Ardından 1973 ve 1974 yıllarında dünya borsaları düşüş yaşadı. Bu kriz 1929 dünya ekonomik bunalımından sonra yaşanan en önemli krizdi. İktisat tarihine 1974 petrol krizi olarak geçti.

Bu krizden sonra dünya yeni bir sistem arayışına girdi. 1976 Nobel İktisat ödülünü ,"Tüketim analizi, para tarihi ve teorisi ‘’alanlarındaki başarısı için ve istikrar politikasının karmaşıklığını gösterdiği gerekçesi ile Milton Friedman’a verildi. 

 

Friedman  göre gelişmiş ekonomilerde 1970'lerden sonra baş gösteren krizin asıl nedeni John Maynard Keynes'ten esinlenerek uygulamaya sokulmuş konjonktür politikalarıdır … Friedman , yüksek düzeyde istihdam yaratmayı hedefleyen bu politikaların  , parasal gevşeklikten ve kamu açıklarından doğan etkilerle , ekonomiyi rayından çıkardığını öne sürmüştür.

Küreselleşme sürecinde , Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sorunu , küreselleşme sürecinde tamamıyla sıcak paranın , spekülatif sermaye hareketlerinin  getirdiği suni refah nedeniyle unutulmuştur. Dahası Soros gibi spekülatif sermaye  gelişmekte olan ülkelerin   siyasetini de yönlendirmiştir.

Öte yandan , Küreselleşme  Çin ve Hindistan gibi birkaç devlet dışında ,  devletler  arası gelişmişlik farkını açmıştır. Ayrıca ülke içinde birçok gelişmekte olan ülkede gelir dağılımının daha çok bozulmasına yol açmıştır.

Buna karşılık küreselleşme  ile gelişen iletişim ve haberleşme ,Toplumların çevre ile etkileşime girmelerini, gelişmiş  ve refah toplumlarının  yaşam tarzlarını öğrenmelerine  neden olmuştur. Bunun içindir ki küreselleşme sürecinde aynı zamanda toplumların demokrasi  ve refah talebi artmıştır.

Ben şahsen küreselleşmeyi neo-klasik gibi kalıplara sokmanın zorlama olacağını düşünüyorum. Spekülatif sermayenin doymaz iştahı ve hırsı olmasaydı , sermaye gibi emek faktörü de serbest dolaşabilseydi , o zaman dünya refahı daha yüksek olurdu.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com