ABD vize sorunu  kalıcı olmaz . Aksi halde İlişkilerin bitmesi demektir.

ABD’ nin Vize kararında , İkinci defa FETO bağlantısı iddiası ile  Konsoloslukta çalışan bir Türk’ün  tutuklanmasının etkili olduğu ifade ediliyor. Ancak temelde Amerika’nın orta doğu projesi yatıyor. Bu proje aksamasından  Amerika  mutlu olmuyor.

Aslında olaylar da üst üste bindi. İran ve Rusya İlişkileri yanında Madura’nın Türkiye’ ye gelmesi de Amerika’nın   benimsemediği bir olaydır.

​Amerika Madura rejimini istemiyor … Gerekçe olarak Maduranın yaptıkları ve Venezuela halkının çektikleri gösteriliyor.

Bunun içindir ki , Ağustosta ABD , Nicolas Maduro hükümetine karşı geniş maddi yaptırımlar kararı aldı. Trump ,   Başkan Maduro'yu dikkatör olarak ilan etti ve yaptırım kararı için Venezuela halkını sağlık haklarından yoksun bırakmasını, ülkedeki muhalefet vekillerin hapse gönderilmesini ve düşünce özgürlüğünün kısıtlanmasını gerekçe gösterdi. Ayrıca askeri müdahaleden söz etti ABD'li şirketlerin  ve kişilerin Maduro'yla ticari ilişki kurması yasaklandı.

O kadar ki , Temmuz 2017 de CİA Direktörü Pompeo dolaylı yoldan  ABD’ nin Venezuela hükümetini düşürmek için çalıştığını söylüyordu.

Madura soldan olmasına rağmen  bir diktatördür ve yerinde kalabilmek için topluma her türlü eziyeti yapmaktadır.  Demek ki diktatörün sağı – solu olmuyor. Hitler de bir diktatördü , Stalin’de bir diktatördü … Her ikisi de milyonlarca insanı katline neden oldu.  

Venezuela’da demokrasinin önünü başkanlık sistemi tıkıyor. 2016 yılı sonunda yapılan seçimlerde Merkez ve Muhafazakar partilerin ittifakı olan Demokratik Birlik Masası ( MUD ) 167 sandalyeli Parlamentoya 99 temsilci soktu. Madura’nın Birleşik  Sosyalist  Partisi  (PSUV) sayısı ise 46’da kaldı.  

Seçim sonrası bu durumu kabul ediyorum diyen Madura , sonradan Anayasa’yı yeniden yazacak bir meclis oluşturacağını söyledi ve yasal olmayan referanduma gitti.  Katılım yüzde 47 oldu. Karşısındakiler de referanduma gitti. Siyasi kaos , yüzlerce insanın telef olmasına sebep oldu.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen Venezuela halkı açlık ve yokluk içindedir.

Enflasyon oranı yüzde 69 ‘dur. 2017 yılının ilk çeyreğinde büyüme oranı eksi 18.6 dır.

Bu sorunlara rağmen Madura taraftarları var. Demek ki  ideolojik takıntılar ve devlet imkanları söz konusu olduğunda , insanlar  akıl tutulması yaşayabiliyor.

Öte yandan Madura örneği gösterdi ki  demokrasinin gelişmediği  ve kalkınmasını tamamlamamış ülkelerde , Başkanlık sistemi dikta rejimine gitmek için bir yol olabiliyor. Zira bu ülkelerde , Meclis gibi , yargı gibi , denetim organları gibi düzenleyici ve sınırlayıcı   mekanizmalar zaman içinde devreden çıkarılıyor. Yine zaman içinde ve işlerin yürümesi bahanesi ile kötü niyetli ve diktaya yatkın başkanlar   yetkileri tek elde topluyabiliyor.

Bu güne kadar Dünyada yaşanan dikta rejimleri eninde sonunda  toplumun felaketi ve insanlığın bir utancı oluyor.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com