Fırat kalkanı hareketi ile piyasalarda ,özellikle dolarda geçici bir hareket yarattı. Ancak dün itibariyle fazla bir sorun olmamıştı. Dolardaki hareketi değerlendirirsek :

Temmuz ayı ortasında Merkez Bankası TÜFE bazlı reel kur endeksi yüzde 101.2 idi.   Euro dolar kurundaki , Euro lehine  değişmeyi de katarsak  , bu günlerde dolarda  denge kurun 2.90 olması gerekir. Dolar değeri  bu kurun üstünde kaldığı sürece  iniş yönünde bir baskı olacaktır.

Aslında , kur hareketlerini elinde dolar olan bir kısım insanlar da etkiliyor. Kur 3 liraya yaklaşınca veya geçince  ellerindeki dolarları satıyorlar … 2.90 ‘lara geldiğinde yeniden alıyorlar. Sattıklarında dolar arzı artıyor. Kur düşüyor. Aldıklarında dolara talep artıyor, kur da artıyor. Piyasada bu tür işlem gören 10 milyar dolar kadar bir para olduğu tahmin ediliyor.

Ekonomimiz aşırı kırılgandır ve fakat eskisi gibi kriz boyutuna ulaşan aşırı dalgalanmalar olmuyor. Bunun nedeni yabancı sermayedir. Aynı etkiyi Fırat Kalkan hareketi içinde görüyoruz.  

1)Fırat  kalkan hareketine  eğer Dünyanın tepkili olsaydı , ekonomi olumsuz etkilenirdi. Çünkü yabancı sermaye Başta  ABD ve AB tepkisine göre hareket ediyor. Ayrıca ülkeler Türkiye’de bulunan varlıklarını ve sermayelerini düşünüyor.

Bu hareketi ,dünya , Avrupa Birliği ve ABD’ nin tepkisi olmadı … Çünkü :

IŞID ‘a Türkiye tarafından Güvenliği sağlanmak istenen  Azez – Cerablus  hattından , Avrupa’dan ve Türkiye’den teröristler geçiyordu. Tersine Türkiye ye ve Avrupa’ya teröristlerde yine bu bölgeden geçiyordu.  Yani IŞID bu bölgeden Türkiye ye ve Avrupaya terörist ihraç ve ithal ediyordu. Şimdi bu bölgenin kontrol altına alınması IŞID’ tan zarar gören herkesi memnun ediyor. Türkiye’nin  daha önceden bu sınırla ilgili önlem alması gerekirdi.

İkincisi , Türkiye PYD’nin ve IŞID’a karşı meşru  müdafa hakkını kullanacağını ABD ve AB’ ye iyi anlattı .

Dördüncüsü , PYD’ nin IŞID’ın fıratın batısından çıkarılmasına katkısı ABD ve batı tarafından desteklendi ve fakat  PYD’ nin fiili durum yaratarak Arapların yaşadığı bu bölgeyi işgal etmesi , Suriyenin toprak bütünlüğe aykırı bulundu ve başta Başkan Yardımcısı , Biden ,  ‘’Kürt koridoru  olmayacak… PYD Fırat’ın batısına geçmeyecekti. ‘’dedi.

Beşincisi , AB’ sığınmacıları en önemli sorun olarak görüyor ve çözmek istiyordu. Bölgenin kontrol altına alınması ve sınırın Suriye tarafına bir  kamp yapılması , sığınmacıları o bölgede tutacak ve bu da en fazla Avrupa’nın işine yarayacaktır.

Bu söylediklerim bu günkü durum için geçerlidir. Bundan sonraki süreci de iyi yönetmemiz gerekir.

2) Ekonomide yabancı sermayenin hakimiyeti arttı. İSO 500 sıralamasına giren 126 yabancı sermayeli firmanın satışlar, brüt katma değer, ihracattaki payları yüzde 40‘ları bulmaktadır.

En büyük ilk 100 İSO arasına giren 33 yabancı sermayeli büyük firmanın, İSO 500 içinde , kârların yüzde 22‘sini elde etmektedirler.

Bankaların yüzde 40’ yabancı sermaye hakimiyetindedir. Borsada işlemlerin yüzde 60’nı yabancı sermaye yapıyor.

Türkiye’den yurt dışına kar transferi açısından yabancı sermaye olumsuz görünüyor. Ancak  ekonomik istikrarda , gerek dış bağlantıları nedeniyle ve gerekse krizlerde  frenleme görevi yapıyorlar.

Yabancı sermayen hakimiyeti aynı zamanda Yabancı sermayenin kritik anlarda çıkmasını imkansız kılıyor.

Sonuç : yabancı yatırım sermayesi  Fırat kalkanında  yabancıları ikna etmede  ilave yarar sağladı. Ayrıca kritik dönemlerde  kriz riskini azalttı. Ne var ki , bu durumlar spekülatif yabancı yatırım sermayesinin  önce kendi karını düşündüğü için oluyor. 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com