Merkez Bankası tarafından açıklanan Eylül ayı cari işlemler hesabına göre , bu sene ilk 9 ayda cari açık  geçen sene aynı 9 aya göre 6.6 milyar dolar aratarak 31.1 milyar dolar oldu. Bu şartlarda bu sene yıl sonunda 42 milyar dolar olacağı tahmin edilebilir.

Eylül ayında ödemeler bilançosunda  , geçen yılın Eylül ayına göre bazı değişmeler şöyledir:

  • Doğrudan yatırımlar net girişi 554 milyon dolar azaldı,
  • Portföy yatırımları , 3milyar 430 milyon dolar arttı …Yabancılar , net 248 milyon dolarlık hisse senedi sattı.Net 834 milyon dolar devlet iç borçlanma senedi aldı.
  • Hükümet , bankalar ve diğer sektörler yurt dışına ihraç ettikleri tahvil ve bonolarla  toplam 2 milyar  708 milyar dolar net borçlanma gerçekleştirdiler.
  • Yine Hükümet ve özel sektör dış kredilerde  933 milyar dolar net geri ödeme yaparken , bankalar 1 milyar 213 milyon dolar net dış kredi kullandılar.

Özet tablo olarak , Türkiye’den doğrudan yabancı yatırımlar çıkıyor, portföy yatırımları giriyor ve dış borçlar artıyor.

Aslında , sıcak para dediğimiz portföy yatırımları ne zaman çıkacağı belli olmayan bir nevi kısa vadeli dış borçtur. Piyasada Spekülasyonu ve  Ekonomide kırılganlığı artırır. Bunun içindir ki sıcak paranın olduğu yere , doğrudan yabancı yatırım sermayesi girmez.

Bu sene cari açığın artmasının bir nedeni , büyümenin artmasıdır. Üretimde ithal girdi oranı yüksek olduğu için sanayi üretimi artınca ithalat ta artıyor. İhracat malı üretiminde de yine ithal oranı daha da yüksektir. Sonuçta üretim artışı ithalatı ve dış ticaret açığını artırıyor.

(Aşağıdaki tablo )

OCAK-EYLÜL 9 AYLIK DIŞ AÇIKLAR(MİLYAR DOLAR)

----------------------------------------------------------------------------

                                            2016      2017      ARTIŞ

                                          ----------    ---------   -----------

DIŞ TİCARET AÇIĞI          - 30.9      - 40.7        9.8

CARİ İŞLEMLER AÇIĞI     - 24.5      - 31.1       6.6

Mamafih , geçen sene 9 ayda 30.9 milyar dolar olan dış ticaret açığı bu sene aynı dönemde 40.7 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret açığının bir kısmı turizm geliri gibi döviz gelirleri ile kapatılıyor. Geriye cari açık kalıyor.

Çözümü büyümeden vaz geçmek değil. Çözümü ithal ettiğimiz aramalı ve hammaddeyi içerde üretmektir. Elbette yüzde yüzünü üretemeyiz ve fakat bu gün yüzde 50’nin üstünde olan ithal girdi oranını yüzde 20’nin altına indirebiliriz. Bunun için herşeyden önce  demokratik özgürlükler ve hukukun üstünlüğü gibi konularda altyapı oluşturmak gerekir.

2003 ten beri bu güne kadar 14 yıl 9 ayda Türkiye 531 milyar dolar cari açık verdi. 

Dediğim gibi ,cari açık kader değil. Siyasi iktidarların tercihidir. Cari açık yavaş yavaş vurur… Dış borçla kapatıldığı için halk işin farkına varmaz. Ancak dış borcu ödemeye gelince , herkesin  nefesi kesilir. Net  kaynak çıkışı olacağından ekonomi daralır. Döviz sıkıntısı olur.

Cari  açık ve ödeme kapasitesinin üstünde dış borçlanma hangi ülkede olursa olsun,  bir anlamda siyasi iktidarların bu günü kurtarmak için , maliyetleri gelecek iktidarlara aktarmasıdır. . Aynı şekilde çocuklarımızı da  bu günden borçlandırmaktır.

Babalar  çocukları rahat etsin diye  miras olarak para veya mülk bırakırlar. Biz onların kazançlarını bu günden yedik ve onları  bu günden borçlandırdık.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com