İsveç eski dış işleri bakanı Carl Bilt Darbe teşebbüsü konusunda Hürriyete verdiği röportajda ‘’ Türkiye de Devlet idaresinde laikliğin sürdürülmesi önemlidir. ‘’ diyor ve ekliyor : ‘’ Atatürk’ün bugüne kadar güçlü olan mirası yaklaşık bir asırdır Türkiye’nin ilerlemesinin lehine oldu, bunu unutmayın. ‘’ 

Aslında darbe teşebbüsü de Laikliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu konuda hala kafası karışık olanlar varsa, darbe teşebbüsü musibetinden ders almaları gerekir.   

Aslında Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 2011’yılında Mısırda yaptığı konuşmada, Laiklik için tarihi bir vurgu yapmıştı. Konuşmasından bazı alıntılar : ‘’Kişiler laik olmaz, devlet laik olur. Kişiler dindardır, din karşıtıdır, farklı dinden olabilir.’’  ‘’Laik bir devlet yapısı dinsizliği değil, herkesin dinini inandığı gibi yaşamasının teminatıdır.’’

 

Erdoğan’ın bu konuşmasına rağmen, TBMM başkanı İsmail Kahraman sonradan tevil etse de ‘’Laiklik yeni Anayasada olmamalı ‘’ demişti. Hatta Erdoğan da kendisine söz konusu 2011 değerlendirmesini hatırlatmıştı.

Diyanet işleri Başkanlığı 2014 yılında yaptırdığı Türkiye de Dini hayat araştırması sonuçlarına göre Halkın Laiklik konusunda eğilimi de Laikliğin sürdürülmesi yönündedir. (Diyanetin katılıyorum – katılmıyorum şeklindeki anket cevapları evet- hayır şekline çevrilmiştir.) Darbeden 2 yıl önce yapılan bu anket sonuçları çok manidardır. Bu araştırmadan bazı tespitler…

1.Halk cemaatlerin faaliyetinin denetlenmesini istemişti.

Ankete katılanların yüzde 67.5’i cemaatlerin faaliyetlerinin devlet tarafından denetlenmesini istemişti.

( KAYNAK: Diyanet İşleri Başkanlığı ‘’ Türkiye ‘de Dini hayat araştırması 2014 ‘’ sayfa 222, Grafik: 114)

 

2.Cemaatlerin devlet tarafından desteklenmesi konusunda halkın kafası karışıktı

Cemaatlerin devlet tarafından desteklenmesi sorusu karşısında halkın kafasının net olmadığı anlaşılıyor. Zira cevaplarda  hayır fazla olmakla birlikte evet’e karşı açık ara bir fark yoktur. 

Gerçekte cemaatlerin devlet tarafından desteklenmesi laik devlet ilkesine aykırıdır. Ayrıca yalnızca Sünni kesimde cemaat yapılaşması var. Devletin alevi- sünni veya farkıl inanç sahibi olanlara karşı eşit durması , tarafsız olması  gerekir. Aksi halde bizzat devlet haksız rekabet yaratmış olur. O zaman cemaatet’te olmayanlar  neden devlete vergi versin ?

 3.İslamı özgürce yaşamının  yolu Laiklikten geçer

Diyanet işleri Başkanlığının  araştırmasında , ‘’ İslamı Özgürce Yaşamının Yolu  Laiklikten Geçer ‘’ sorusuna deneklerin yüzde 61.1’i katılıyorum (Evet ) cevabı  vermiş. Çelişki , erkeklerde bu oran daha yüksek yüzde 62 ve kadınlarda daha düşük yüzde 60’ olmuş.

Eğitim düzeyine göre ise Üniversite mezunlarında yüzde 64.4 buna karşılık okur yazar olmayanlarda daha düşük ,yüzde 51.6 olmuş. 

Laiklik konusunda halkı aydınlatmada din adamlarına  da görev düşüyor. Bu konuda Türkiye geçmişte talihsiz deneyimler yaşadı .

Taha Akyol 27 Nisan 2016 yazısında Prof.Dr. Ali Fuat başgil’in bir tespitini veriyor : ‘’ Memurlaşan , Üniforma ve saltanat sevdasına kapılan din adamlarının ilmi ve ahlaki kıymeti düşmüş ve gözlerini şahsi menfaat duyguları bürümüştü.. Diyanet (dini değerler ) siyasete kurban edilmiştir.’’  

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com