2017 sonlarında Dünyada Türkiye algısı hızla bozuldu. Bu gerçeği geçen günlerde günlerde Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek ‘te dile getirdi. Bu algı demokraside hukukta ,basın özgürlüğünde olduğu gibi ekonomi alnında da bozuldu . Yüzde 11.1 büyüme bu algıyı değiştirmez. Zira sorun uzun sürede ortaya çıkan bir sorundur.

Aslında Türkiye algısı ekonomi alanında 2013 yılında bozulmaya başladı.

Morgan Stanley analisti James Lord ,  FED’in sermaye hareketlerine sınır getirecek kararından sonra, bu karardan en fazla etkilenecek beş ülkeyi (Brezilya, Endonezya, Hindistan, Türkiye ve Güney Afrika)  “Kırılgan Beşli”  olduğunu  açıklamıştı. Kırılganlık kriteri olarak cari açık ve enflasyon gösteriliyordu.

Daha sonra Financial Times (FT) gazetesinin, finans uzmanlarına ve raporlara dayanarak verdiği analizde, Türkiye, Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Güney Afrika’dan oluşan  “Kırılgan Beşli” ye Şili, Macaristan ve Polonya’nın da eklendiğini, böylelikle  “Kırılgan Sekizli” yi oluşturdukları kaydedildi.

Birleşmiş  Milletler de Türkiye raporunda , Türkiye yi  Dünyanın en kırılgan ekonomisi olarak açıklamıştı.

2017 yılına geldiğimizde bu defa Oxford Economics Şubat ayında, dünyada gelişen 13 piyasa ekonomisi içinde Türkiye'yi en kırılgan ülke olarak ilan etti.

Yine 2017 yılında Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard  and  Poor's, "Yeni Kırılgan Beş Ülke'' raporunu yayınladı. Cari işlemler açıkları, ulusal yatırımları karşılamak için yetersiz tasarruf oranının olması kırılganlığın kriterleri olarak alındığı vurgulandı. 

Standart and Poor's  bu ülkeleri, küresel finansal şartlar er ya da geç sıkılaştığında en fazla risk altında olan ülkeler olarak değerlendiriyor.

Eski kırılgan beşlide yer alan 4 ülke  bu listeden çıktı. Yeni kırılgan beşlide  tek ülke Türkiye kaldı . Ayrıca eski kırılgan beşli ülke içinde Türkiye 4 sıra iken yeni kırılgan beşli ülke içinde  birinci sıraya yükseldi.

 

 ESKİ VE YENİ KIRILGAN BEŞLİ

      ESKİ

YENİ

HİNDİSTAN

TÜRKİYE

BREZİLYA

ARJANTİN

ENDONEZYA

PAKİSTAN

TÜRKİYE

MISIR

GÜNEY  AFRİKA

KATAR

Ekonomide kırılganlığın artması ile aynı zamanda  raiting kuruluşları da Türkiye’nin kredi notunu düşürdüler. Moody’s ve Fitch ‘ önceden Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu , yatırım yapılamaz spekülatif düzeyine düşürdüler.

TÜRKİYENİN RATİNGİ

 

Raiting Kuruluşları               En yüksek not                                      2017

Moody’s

 

 

2005 , Baa3 Durağan Yatırım yapılabilir- alt orta yapılamaz 

 

Ba1 durağan Yatırım  yapılamaz Spekülatif

Standart and Poor’s

 

 

20013 BB+ durağan Yatırım yapılamaz, spekülatif  

 

BB negatif Yatırım yapılamaz Spekülatif

Fitch

 

BBB- Negatif Yatırım yapılabilir – alt orta

 

BB+ Durağan Yatırım    yapılamaz-Spekülatif

 

Türkiye ye , mevcut işletmeleri satın alarak gelen , özelleştirme yoluyla gelen yada doğrudan yatırım yapmak için gelen yabancı yatırım sermayesi , 2013 yılından sonra azalmaya  başladı , buna karşılık portföy yatırımları olarak spekülatif sermaye girişi arttı.

Ekonomide bu gidişatın temel nedeni , otokrasiye gidişle birlikte popülizmin artmasıdır. Zira otokrasiye bir defa giren ülkelerde , hesap verme korkusu ister istemez devam etmek için popülizmi zorunlu kılıyor.

Popülizm Türkiye de kaynakların etkin kullanımını engellemiş ve siyasi hesaplar öne çıkmıştır.  Kaldı ki iktisat politikalarının , siyasi , hukuki ve demokratik altyapısı da kalmamıştır.  Bu altyapılar olmayınca , bir kriz halinde IMF ile işbirliği yapmak imkanı bile yoktur. Zira bu gibi kurumlar  , söz konusu altyapılar olmadan , hiç bir politikanın  başarı şansını  olmayacağını bilir.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com