ABD eski başkanlarından George H.W. Bush  iş adamlarına ‘’ Çin’le özgürce ticaret yapın, nede olsa zaman bizden yana çalışıyor ‘’demişti… Bu gün ise zamanın kimin lehine çalıştığı  tartışmalıdır. Global Times haberine göre Yılbaşı yaklaşırken Çin’de Hunan kamu güvenliği bürosu, parti üyelerin ve yerel hükümet yetkililerinin  Noel kutlamalarına katılmalarını  yasakladı ve ağır ceza ile tehdit etti. Öğrencilere de batılı kültürlerin istilasına karşı milli duruş sergilemeleri çağrısında bulundu. 

Gerçekte herkes Noel ile yılbaşının farklı olduğunu bilir. Noel  her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. Kutlamalar 24 Aralık'ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık'a denk gelen 6 Ocak tarihini  Noel olarak kutlarlar.

Çin’de demokrasi yoktur ve fakat GSYH ‘da büyüme oranı yüksektir. yatırım ve ihracata dayalı bir büyüme modeli uygulamaktadır. İhracatının büyük kısmını ABD’ ye ve batıya yapmaktadır. Batı düşmanlığı dış ticarete de yansıyabilen bir risk taşımaktadır. Bunun içindir ki Çin Büyüme modelini değiştirmek ve iç tüketime dayalı yeni bir modele geçmek istiyor. 

Kaldı ki , Çin’in dış ticaret fazlasına dayanan büyümeyi de sürdürmesi kolay değildir. Artık Dünya da Çin malları ucuz ve fakat kalitesiz damgası yemiştir. Çin mallarına olan dünya talebi düşüyor. 

Çin Büyüme var ve fakat kalkınma konusunda göstergeler zayıftır. Gelişme ve kalkınma , büyüme yanında insan yaşamında her türlü iyileşmeyi de kapsar . Bu anlamda Çin’de kalkınma göstergeleri iyi değildir.  

Fert başına Nominal gelir yüksek değil, 8 239 dolardır.  Ucuz işçi üstüne kurulu bir üretim sistemi vardır.  

Çin ortalama yaşam süresi beklentisi itibariyle dünyada 64 sıradadır.  Nüfus içinde İnternet kullanım oranı, dünyada ortalama olarak yüzde 46 , Türkiye de 58 , buna karşılık Çin’de yüzde 32’dir. 

Bu günkü koşullarda Çinde çift haneli büyümenin yeniden yakalanması zor görünüyor. Aslında bir ülkede  Global Gayri Safi yurt İçi Hasıla büyüdükçe , kapasite sınırlaması ve paydanın büyümesi nedeni ile , çift haneli büyüme oranları da geride kalıyor.  

Yine de  Çinin 2016 yılı büyüme oranı yüzde 6.7 oldu. 2017 yılının 3. çeyreğinde ise yüzde 6,8 oldu.  

Öte yandan Ülkede konut fiyatlarındaki artış , kredi hacminde hızlı büyüme , finansa sektörü için de risk oluşturmaktadır.

Büyüme ve ekonomik riskler için 2017 sonunda yapılan  Çin Merkezi Ekonomi Çalışma Toplantısı’nda ‘’  arz yönlü yapısal reformların derinleştirilmesi , kapasite fazlasının eritilmesi, stokların elden çıkarılması, finansal risklerin düşürülmesi, fiyatların düşürülmesi ve zayıf bağlantıların güçlendirilmesi  ‘’ politikasının  devamı karar altına alındı.  

Çinde diğer ve daha önemli sorun , Demokrasi sorunudur.  

Çin modeli dünyada özel bir modeldir. Sınırlı demokrasi ve sınırlı Mülkiyet hakkına rağmen , ucuz işgücü nedeniyle yabancı sermaye akışı olmuştur. Demokrasiye geçilmezse , bu akışın sürdürülmesi zor görünüyor.

Dahası ticaret yapanlar , dış temasta bulunanlar arttıkça , Çin halkının da   demokrasi talebi de artmaktadır. Bunun içindir ki tek parti içinde mutlaka demokrasi için başkaldırı olacaktır. Toplumlar geliştikçe , zevkleri ve ihtiyaçları da değişir. Halkın doğrudan  siyasi sürece katılma talebi artar. Tek parti diktasının bu değişmeyi tatmin etmesi sürdürülemez gibi görünüyor.

Aslında Çinde 2003 yılı ile 2013 yılı arasında Başbakanlık yapan Wen Jiabao 2008 yılında ulslar arası bir mülakatında , Çin için ‘’ Demokratik seçim , Hukukun üstünlüğü , kamuda şeffaflığın sağlanması ‘’ nın altını çizmişti. Bu üç unsur da ancak demokrasi içinde uygulama imkanı bulabilir. 

Sonuç olarak Çin  oyunu kuralına göre oynamak zorundadır.T amamıyla kontrole dayanan  bir piyasa ekonomisinin sürdürülmesi mümkün değildir.  Bu nedenle Çin büyümeye devam etmek istiyorsa çok partili demokrasiye ve piyasa ekonomisine geçmek zorundadır. 

Değerli okurlarım. Yazılarıma 2 ocak Salı günü devam edeceğim.  İyi seneler diliyorum.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com