2018  yılı , vergi ve harçlara yapılan zamlar yüzde 14.47 oldu. 2018 için memura yüzde 3 artı 4 zam yapılacağı kararı alınmıştı. Asgari ücrete de yüzde 13.8 zam yapıldı. Demek ki devlet  kepçeyle alıp , kaşıkla dağıtıyor.

Belirli vergiler , belirli harcamalara  tahsis edilemez. Ancak harçlara kamu hizmetleri karşılığıdır. Boğaziçi ve fatih Köprü zamları da aynı şekilde geçiş hizmeti karşılığıdır.

2018 ‘de enflasyondan dolayı kamu harcamalarında kısıntı yoksa bu iki köprünün geçiş ücreti de  en az  enflasyon kadar artacaktır. Vergi ve harçların artması da normaldir. Ancak enflasyonun  üstünde artış olması için  için yeni bir yatırım yapılması gerekir . Gerçekte ise bütçeden altyapı yatırımı yok denecek kadar azdır. Tersine eldeki yatırımlar da , özelleştirme kapsamında elden çıktı.

Hükümet  , en fazla övündüğü karayolları ve son yapılan köprüleri bütçeden değil , müteahhitlere borçlanarak yaptı. Bu borçları  ortalama  15 sene süreyle köprüden geçenler ve aynı zamanda geçmeyenler ödeyecek. Bütçe harcamalarındaki artış ve bu nedenle ortaya çıkan açık , 2017 referandum nedeniyle yapılan popülist harcamalardan kaynaklandı. Hükümet kazanmak için halkın vergilerini kullandı. Şimdi bu açığı kapatmak için yine halkın vergilerini  harçları,enfasyonun üstünde artırıyor.

Eğer Hükümet bütçeden istihdam yaratmak için yatırım yapmış olsaydı , vergi , harç ve cezaların enflasyonu üstünde artmasına kimse itiraz etmezdi.

Ayrıca Yavuz Selim ve Osman gazi köprülerinden geçen lüks araçların  geçiş parasının bir kısmını geçenler ödüyor. Bir kısmı ise Bütçeden ödeniyor. Bütçeden ödenen kısmı da  elbetteki fakir – fukaranın vergileri ile ödeniyor.

Bu haksızlığa köprülerin ihale şekli yol açtı.

Yap –işlet –devret  modeline göre  Devlet yatırım maliyetine ve gelire karışmaz. Yatırım yapacaklar, bu yatırım için işletme süresi teklif ederler. En az yıl işletecek olana verilir. Kârı zararı yatırım yapanlara ait olur.

Köprüler ve Avrasya tüneli  için bunlardan çok farklı bir uygulama yapıldı. Adına yap-işlet devret denildi. Ancak aynı zamanda bir nevi kâr garantisi olarak geçiş garantisi verildi. Yetmedi sonradan bir de borçları için hazine garantisi verildi.

2018 bütçesinde, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli için 3.6 milyar TL  ödenek ayrıldı..

Kaba bir hesap yaparsak, iki köprü ve bir tünel için verilen işletme yılı ortalaması 16 yıl ediyor. 2018 bütçesini gösterge olarak alırsak 16 yılda 16 milyar dolar ödeyeceğiz.  Geçen taşıt sayısı yıl içinde artacak ve fakat dolar kuru da aynı şekilde artacaktır. Sonuçta TL olarak bütçe yükü değişmeyecektir.  

16 milyar dolara karşılık elde 7 milyar dolarlık altyapı yatırımları var. Bunların geliri işletenlere gidiyor ve fakat biz bütçeden ilave 9 milyar dolar daha ödüyoruz.

Eğer bu yatırımları devlet borçlanarak yapsaydı, kâr payı olmadığı için maliyet 6 milyar dolar olacaktı. Devlet 6 milyar dolar uzun vadeli olarak borçlanacaktı. Bu borçlar köprü ve tünel gelirleri ile ödenecekti. Halkı  yükü daha düşük olacaktı. Geçmeyenler  para ödemeyecekti.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com