Halkın ve siyasi partilerin darbe teşebbüsü karşısında birlik içinde olması Suriye sorunu ve  Terör sorununun muhtemel olumsuz etkilerini hafifletti … Siyasi , sosyal ve ekonomik istikrar için  altyapı oluşturdu.

Ne var ki , bazı kötü niyetli insanlar dolaylı yoldan Atatürk ve Laiklik tartışması yaratmak istiyorlar. Türkiye’nin laik düzeni istikrarın devamı  için tartışılmaz bir niteliktedir.

İnsan karakterinde , Mülkiyet ve özgürlük , temel ögelerdir. Demokratik bir ülkede radikal düşünceler de tartışılmalı. Ancak Dünyanın yaşadığı ve özel  Mülkiyetin olmadığı 70 yıllık Sovyetler tecrübesi , Mülkiyet hakkının ne kadar kutsal bir hak olduğunu gösterdi.

Özgürlüğe gelince ,dünyada özgür ülkelerin sayısı da artıyor.

Laik olmayan bir devlet düzeninde Mülkiyet ve özgürlük hakları ya yoktur yada kısıtlanmıştır. Zira devletin laik olmadığı ülkelerde toplumsal kaynaklar dinsel amaçlı kullanılmakta veya kral veya diktatörlere gitmektedir.

Aslında Laik devlet düzeninde ,dinsel özgürlükler de garanti edilmiştir. ..Kamusal fonların tek bir din veya mezhep için kullanılması engellenmiştir… Eğitim sitemi dinsel anlayışlardan bağımsızdır. Dinin ve inançların siyasi bir araç olarak kullanılması ve dinin siyasi arenanın dışında tutulması yasalarla  garanti edilmiştir.   

Genel prensipleri böyle olmakla birlikte , biz dahil dünyada lâik olarak tanımlanan ülkelerde uygulamada farklı yorumlar ve eleştiriler yapılmıştır.

Dünyada Maldivler  gibi küçük bazı devletler hariç , laik olmayan 18 devlet var… Bunların 17’si  islam ülkesidir.. 

 

Laik olmayan devletlerde hem özgürlük yoktur, hem de fert başına GSYH da düşüktür. Suudiler ve Birleşik Arap emirliklerinde fert başına ortalama GSYH daha yüksektir. Ancak bu ülkelerde de özellikle petrol gelirleri birkaç aileye gidiyor. Halkın geliri düşüktür.

Dini siyasette  kullanan siyasi partilere izin veren veya bunlara imkan tanıyan ülkeler  sonunda şerait devletine dönüşüyor. Daha önce laik devletler olan Pakistan, Bengladeş ,İran, Irak ve Madagaskar şimdi laik değiller.

Özet olarak , Dine dayalı bir devlet düzeni bizzat dine de zarar veriyor. Bundan tek yarar sağlayanlar , diktatörler ve krallar oluyor.

Türkiye olarak en fazla dikkat etmemiz gereken dini siyasetten uzak tutarak , hem dinin kutsallığını korumak, hem de  laikliği sürdürmek olmalıdır.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com