Demokrasinin yerleşmesi için her şeyden önce siyasi partilerin, halkın siyasi tercihlerini dikkate almaları gerekir.

1980 sonrasında yapılan siyasi partiler kanunu ve seçim kanunu Türkye he kadar yeşermekte olan  demokratik ortamın bu günkü otokrasiye evrilmesine neden oldu. Darbeyi yerden yere vuran partiler her ne halse darbe yasalarından olan siyasi partiler yasası ve seçim yasasına yüksek sesle itiraz etmedi.  Zira halkı ve demokrasiyi dışlayıp , parti diktası ve lider sultası yaratan bu sistem siyasilerin işine geldi. Demokrasiyi savunma ve koruma inisiyatifi de kayboldu.

Hali hazırda tüm siyasi partilerde öncelik lidere yakın olmak ve arkasından dolaşmaktır. Bir yere aday olmak isteyenleri , liderlerin arkasında görmek mümkündür.

Özetle bugünkü siyasi arenada siyaseti belirleyen ; lidere yanaşma stratejisi  ve delege oyunlarıdır.

Parti içinde işbirliği ve sinerji yaratılmıyor. Sinerji, (Synergie) son 20 yılda, çok kullandığımız bir kelime oldu.Sözlükte karşılığı, "görevdaşlık" olarak ifade ediliyor... Ancak, "işbirliği sonucu ortaya çıkan artı verim" bu kelimeyi daha iyi anlatıyor.

İşbirliği yapmakla, ortak çalışmakla, birimiz diğerimizin eksiklerini tamamladığımız için, sonuçta ta hepimiz daha kârlı çıkarız.. Örneğin , iki kişi ayrı ayrı iş yaparak toplam iki birim iş yaratırsa, işbirliği yaptıkları takdirde, iki yerine toplam üç birim iş elde edebilirler..
Rekabet, doğanın insana verdiği bir içgüdüdür.. Ancak medeni ve gelişmiş bir insan aşama yapan ve mantığını daha önde tutan insandır. Böyle biri, sonuçta işbirliğinin de yapıcı rekabet olduğunu ve sonucun herkesin lehine olacağını bilen insandır.

Bizde kazık kültürü gelişmiştir. Parti içinde bir yere gelmek için ,önce başkanının ayağını kaydırıyoruz.

Oysaki sözünün eri ve güvenilir olmak ta , işbirliği ve sinerji yaratmanın ön şartıdır.

Şöyle veya böyle , insanlar arasındaki olumlu ilişkiler, her dönemde övgü almıştır.

 ‘’Çıldırlı Aşık Şenlik, 1850-1913 yılları arasında yaşamıştır. Osmanlı-Rus savaşlarında, topluma moral vermiş milli bir halk şairidir. )
 

Aşık Şenlik şöyle diyor :

Bir kez gönül sana itimat etse, 
Biliynen ki onun zatı yağşıdı..
Namert ley- li nahar piloy yedirse ..
Merdin guru mühebbeti yağışıdı..


Bu dörtlüğün bu günkü dille ifadesi ise şöyledir: Gönül bir defa sana itimat ederse, bil ki onun kendisi iyidir. Namert gece sana pilav yedirse, Mert olanın kuru sohbeti daha iyidir.

Ortak  iş yapanlardan, birbirine güvenenlerin her zaman daha başarılı oldukları görülmüştür. Aslında birbirine kazık atmaya çalışan ortaklar, daha iyi ve daha sağlıklı düşünseler bunu yapmazlar.Çünkü kazık atmak için daha çok düşünmek ve daha çok uğraşmak  gerekir.

Oysa bu mesaiyi daha fazla kazanmaya ayırsalar, her ikisi de daha kazançlı çıkarlar.. Örneğin bir saat uğraşıp, bir lira kazık atmak yerine, bir saat uğraşıp iş yapsalar, adam başı iki lira kazanırlar. 

Siyaseti de bu çerçevede düşünmek gerekir.. Siyaset bir yere gelmek için, birilerinin ayağını kaydırmak, her gün takiyye yapmak, doğruyu yanlış göstermek, dün dündür, bugün bugündür demek değildir.. 

Yine siyaset bir hizmet yapmak ve sinerji yaratmak için yapılmalıdır.. Dokunulmazlık zırhına sığınıp, yargıdan kaçmak ve zamanaşımından faydalanmak için yapılırsa, bu günkü tutarsızlıklar ortaya çıkacaktır.

Yani aslında politikadan da sinerji doğması için, politika yapanların iyi niyetli olması ve politikayı toplum için yapması gerekir.

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com