İstanbul geçmişinde önemli ölçüde nüfus hareketleri yaşamış bir şehirdir. Geçmişinde zaman zaman doldu … Zaman zaman boşaldı…Söz gelimi 330 yılında 40 bin olan nüfusu , 530 yılında 550 bine yükselmişti.

1204 yılında Dördüncü Haçlı seferi'nin Konstantinopolis'i işgal ederek kurduğu Latin imparatorluğu sırasında nüfusu 150 bine  gerilemişti.

1261 Bizans imparatorluğu yeniden yönetimi aldığında ,Mezhep kavgaları ve Osmanlı korkusu nedeniyle  İstanbul’un nüfusu da hızla azalıyordu. 1450 yılında 70.000 ile 80.000 arasında olduğu tahmin edilen nüfus kuşatmadan önce 36.000 ‘e inmişti. Fetihten sonra İstanbul adeta boşaldı . 1477 yılında nüfusu 14.000 e kadar düştü.  

1960 yılında  Türkiye’nin Nüfusu  27 milyon 550 bin idi. Bu gün 79 milyona yükseldi. Yani yüzde 286 oranında arttı. (üç kata yakın ) İstanbul’un Nüfusu ise aynı tarihte 1 milyon 466 bin kişi idi. Bu Gün 15 milyona ulaştı. Yani yüzde1023 oranında arttı ( on kattan fazla ) (Aşağıdaki tablo)  

Bu  gidişle Türkiye İstanbul’da mı toplanacak ?

İstanbul’da Hızlı şehirleşme altyapı sorunlarını artırdı ? Gayrimenkul fiyatları arttı ? Geçim zorlaştı.

Daha önemlisi çevre sorunları birikti. Denizler öldü. İstanbul’un son yeşillerinde  de çevre yolları  yapıldı ve son  ormanlık alanları’da taş ocakları tarafından hızla tahrip ediliyor.

Prantez içinde söylemek gerekir ki , taş ocaklarının ormanları tahrip etmesi  kamu oyunun fazla dikkatini çekmiyor … Ancak Uydu resimlerine bakarsanız , Ömerli ‘den Karadenize ve Şile’ye uzanan  ormanların yarısının  Taş ocakları tarafından tahrip edilmiş durumda olduğunu görebilirsiniz.  Çevre yolları bir ihtiyaç olarak doğdu… Buna rağmen taş ocaklarının orman tahribatı , çevre yollarının verdiği tahribattan kat be kat fazlasıdır.

Ormanlık alan dışında taş ocağı olmuyor mu ? Ben bunu mecliste çok takip ettim ve fakat maalesef bir sonuç alamadım.  Çevrecilerde politik davranıyor.  Gösteriş olunca katılıyorlar.. Ancak  taş ocaklarının Ormanlara verdiği tahribat için ciddi bir çalışma ve bir araştırma yapmıyorlar. 

İstanbul nüfusunun bir kısmı , yazın köyüne dönüyor. Kışın geri geliyor.

Köyde imkan verilirse , nüfusun bir kısmı köyüne döner mi ?

Bundan 10 sene önce o zamanki  Başbakan  Erdoğan ,  2006 yılı bütçe sonuçlarını açıklarken , ‘’ yeniden köye dönüşü adeta teşvik edecek bir zemini hazırlıyoruz.. ‘’ dedi ve bu sözüne dayanak olarak ta KÖYDES projesi kapsamında 11 706 köye içme suyu gönderdiğini ifade etti.

Ne var ki yalnız suyla hayat olmuyor. Bu güne kadar  hiç bir hükümetin köy için ciddi bir porjesi olmadı. Ecevitin köy-kent projesi de hayaller de bile kalmadı.

Aslında köye dönüşten vazgeçtik , önce köyden kente göçü durdurmak gerekiyor.. Bunun içinde bir tek suyla hayat yürümüyor .. Köylüye iş ve aş sağlayacak yatırım yapmak , öncülük etmek gerekir.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com