Siyasette  inanç popülizmi , kamu kaynaklarının seçim harcamalarında kullanması , milli duyguların seçim odaklı kullanılması , dış güçleri abartmak  ve bunlara dayalı algı yaratmanın da bir sınırı vardır. Bu konularda dengeleri aşırı bozarsanız , ters tepme olasılığı artar.  

Batı kültürünün cazibesi gençliğimizi  etkiliyor. Modern bir hayat tarzını benimseyenleri , bundan koparmak adeta imkansızdır. 

Fenerbahçe seçimlerinde , Ali Koç kürsüde su içti. Kazandı. Rakibinin oruç tuttuğu anlaşıldı. Kaybetti.  İnsanlar tercihlerini açıkça gösterebiliyor. Kimin neye nasıl inanacakları , insanların tercihlerini artık  etkilemiyor.

Halk arasında kısmen geliri kısmen de yaşam tarzını ilgilendiren bir söz var: Allah kimseyi gördüğünden geri bırakmasın.

Bu hayat tarzı içinde , modern düşünme ve demokrasi de yer alıyor. Türkiye ‘de topal demokrasi var. Ancak bir defa demokrasinin tadını alanlar , bir daha demokrasiden kolay kolay taviz vermezler.

24 haziran seçimlerine demokrasinin oylaması olarak bakmak gerekir. Anayasa referandumunda  farklı bir algı yaratıldı. Vatandaşlar  bu seçimde durumu daha iyi görüp , analiz edebiliyor.

Siyasi iktidarın yaratmak istediği algı , yaptıkları ile ters düşmeye başladı. İnandırıcı olmuyor. Söz gelimi’’ Erdoğan kazanır da , AKP mecliste çoğunluğu almazsa , sistem tıkanacağı için seçim yenilenebilir  ‘’şeklindeki bir yoruma da şiddetli tepki oluştu.

Öte yandan MHP’nin ittifak yapması , bizzat kendi milliyetçi tabanına ters düştü. HDP milletvekillerinin ve Demirtaş’ın hapiste olması , mazlum yarattı. Birçok insan yalnızca bu nedenle , baraj üstünde kalsın diye HDP’ ye oy vereceğini söylüyor.

Türkiye de yaşayan herkes  , Fetö terörüne karşıdır. Ne var ki OHAL içinde sol düşüncede olanları da aynı kapsamda Üniversiteden atmak , kamu oyu vicdanını rahatsız etti.

Fetö ile en uzak bir bağı olmadığı açık olan insanları aynı kapsamda devlet memurluğundan çıkarmak ta bu çıkarılanları  tanıyan veya tanımayan herkesi rahatsız etti.

Erken seçimin  de , siyasi iktidar için negatif bir getirisi oldu. Ekonomik sorunlar da oluşunca iktidara karşı Güven azalması ortaya çıktı.

Dış politikayı söylemeye gerek yok. Yalnızca içerde bu yaşananların , bu  seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP için zor şartlar getireceği tahmin edilebilir.

Siyasi ittifaklar sonrası , siyasi görüşlerde  değişme oldu. Söz gelimi Saadet Partisi nasıl olsa kazanmaz diye oyunu AKP’ ye verenler , şimdi koalisyondan dolayı saadet partisine dönecektir.

İttifak sonrası siyasi partilerin oy tahminleri  için 4 anket yapılmış. Aşağıda ilk sütün da  bu anketlerin ortalaması ikinci sütunda ise benim tahminlerim yer alıyor. Ben AKP ‘nin en fazla yüzde 40 oy alabileceğini tahmin ediyorum.

 

İTTİFAKLAR SONRASI 4 FARKLI ANKETTE PARTİ

BAZLI OY DAĞILIMI( ORTALAMA)

 

 

ANKETLER

ORTALAMASI

BENİM TAHMİNİM

AKP

41,15

                    40,00

CHP

23,63

                    24,00

İYİ

12,75

                    13,00

HDP

9,87

                    12,00

MHP

6,63

        6,00

SP

2,15

       3,50

DİĞER

3,70

                     1,50

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın herkesin aksine Partisinden daha düşük oy alacağını düşünüyorum.

 

 BİRİNCİ TUR DA KİM NE KADAR  OY ALIR ?

 

   TAHMİN (YÜZDE )

ERDOĞAN

39.0

İNCE

31,0

AKŞENER

16.0

KARAMOLLA

4,0

PERİNÇEK

0,7

DEMİRTAŞ

11,0

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com