24 Haziran seçimleri öncesinde , CHP için yazmak  partiye zarar verirdi.. Buna  karşılık bu gün seçimlere zaman varken ve CHP de bir kargaşa yaşanırken susmak ta aynı şekilde yanlış olur.

CHP ‘nin siyasi konjonktürde geldiği yeri , ‘’CHP başka bedende yaşayan bir ruha dönüştü. ‘’ diye tarif edebiliriz.

Bu tarif bir zorlama değil. Yaşananların bir tespitidir. Zira CHP siyasi yelpazede kendine özgü bir ideoloji , kendine özgü bir duruş sergileyemedi.  Bunu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadık. Son seçimde de aynısını yaşamaya ramak kaldı.

CHP genel Başkanı ve MYK’ nın Merkez Yoklama sırasında  Milletvekili tercihlerinde de ’’toplumu kucaklama ‘’ olarak tarif edilen bir  eğilim dikkat çekiyor.

Bu anlayış ANAP’ tan kalma ve darbe sonrası olağan üstü şartlara karşı düşünülmüş ve fosilleşmiş bir anlayıştır.  Dört eğilimde denilen bu düşünce Turgut Özal‘ın ANAP’ı kurarken geliştirdiği o günkü ortama uygun bir düşüncedir. Zira o zaman söz konusu eğilimler ;  demokratik sol, liberal sağ, milliyetçi sağ ve İslami sağ’ ,ı temsil eden partiler kapatılmıştı. Sonradan şartlar normalleşince ANAP’ ta dağıldı.

CHP ne yapmalıdır ?

Kendine özgü çağdaş bir anlayış benimsemelidir. Global dünyada sağ-sol temelde devam etmekle birlikte , ideolojide insan öne çıkmıştır. İnsanı ve toplum refahını öne çıkaran , kendine özgü bir ideoloji geliştirmelidir. Bu yolla , akıntıya kapılmış bir ağaç gibi halkın arkasından gitmek yerine , ikna ederek  halkı kendi kulvarına çekmelidir.

6 ok Cumhuriyetin kuruluş simgeleridir. İşlevini de iyi yaptı. Bundan sonra bu hedeflerin zorla yorumunu yapmak yerine  , CHP’nin çağdaş dünyaya hitap eden , insanlığı öne çıkaran yeni 4 hedefi olmalıdır .

  1. Laik devlet ;
  2. Demokrasi , insan hakları ve siyasi özgürlükler;
  3. Hukukun üstünlüğü;
  4. Halkın (Ulusun ) ekonomik çıkarlarını önde tutan bir dış ilişkiler politikası

CHP oy alacağını zannederek , CHP’li olmayanları  da aday gösterdi.  Bu defa CHP’liler oy vermedi. Oysaki CHP oy çalmaya değil , yukarıdaki değerleri iktidara taşımak için bir yol çizmelidir. Toplumu bu hedefler için ikna etmelidir.

Söz gelimi 1970 ‘li yıllarda Ecevit grubu, Ortanın Solu kavramına içerik kazandırarak , partide ideolojik yenilenme getirdi . Bunun için uygulanan yol haritası ;

  • Halka dayanmak, güvenmek,
  • Demokrasiyi tüm yönleriyle benimsemek,
  • Cunta ve darbelerin karşısında olmak,
  • Ezilenlerden, çalışanlardan, emekçilerden yana olmak. ‘’şeklindeki prensipleri kararlı bir şekilde savundu ve halkı ikna etti.

CHP’ nin de bu gün çağdaş ve ideolojik bir taban yaratması ve toplumu bu çizgide ikna etmesi gerekir.

Söz gelimi Laik devlet olmadan , demokrasi ve düşünce özgürlüğü olması mümkün değildir. Yeni CHP kadroları Laiklik konusunda korkak davranıyorlar.

Kılıçdaroğlu başarılı bir Adalet yürüyüşü yaptı. Ancak arkasını getiremedi. Söz gelimi ben bu yürüyüşten sonra kendisine Partinin bir adalet marşı besteletmesi gerekir. Her toplantıda onuncu yıl marşı gibi bu marşı okumak lazım dedim. Bu yürüyüşü kalıcı kılacak bu veya benzer bir yol benimsenmedi.

Türkiye 2018 yılı dahil AKP iktidarına 600 milyar dolar cari açık verdi. Bu 80 milyon insanın kaybı demektir. CHP bu kayıba odaklanmak ve çözüm önermek yerine ‘’ulusal ‘’ kelimesine takıldı. Yine koli yerine iş dağıtmak gibi bir proje yapamadı.  AKP’ nin kuyruğuna takıldı.

CHP ‘nin demokrasi yolunu açması da bu günkü tüzük ve kadrolarla mümkün değildir. Çünkü çeteleşmiş bir delege sistemi vardır. Mahalle delege seçimleri olan ilçe kongrelerinde çoğunluk sistemi var. Bir oy fazla alan , delegeye hakim oluyor. Adaylar da çoğunlukla merkez yoklama ile seçiliyor.

Partide alevi delege çoğunluktadır. Ancak benim tanıdığım ve CHP’ ye gönül vermiş bir çok alevi bu durumdan hoşnut değildir. Üst düzey parti yöneticilerinin koltukta kalmak için Alevilerin istismar edildiğini düşünüyorlar.

Gerçekte 1946 da demokrasinin yolunu açan CHP , bu günde delege seçiminde çeteleşmeyi kaldırarak , merkez yoklama ile aday seçimini kaldırarak örnek olmalı ve demokrasinin önünü açmalıdır.

Özet olarak ; Bu günkü CHP kadroları ile CHP’ ni çıkış yolu bulması  mümkün değildir. Her şeyden önce üst yönetimde olan ve CHP’ yi yöneten eski maliyeci arkadaşlar , zamanında bürokrat olarak başarılı ve dürüst insanlardı. Ancak siyaset bürokrasiden daha geniş bir perspektif ve daha  yüksek bir esneklik ve daha fazla cesaret gerektiriyor.  Üstad yakınlığı ile ve birbirini kayırarak parti yönetilemez.

Siyasi partilerde , partinin geleceği aynı zamanda halkın geleceğidir . Halkın geleceği  dostluk , arkadaşlık ve siyasi vefadan önce olmalıdır.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com