Kars’la Çıldır arası 80 kilometredir. Bizim ortaokul ve Liseyi okuduğumuz yıllarda kışın bu yollar kapanırdı. 15 gün süren Şubat tatilinde 2-3 kişi  Kars’tan Çıldır’a atların çektiği kızaklarla giderdik. Bir gün yolun yarısı olan Arpaçay da gecelerdik. Ertesi gün en az yarım metre buz tutmuş göl üstünden Çıldıra ulaşırdık. Gölün ortasından yol  yaklaşık 8 kilometre daha kısalırdı.

Şimdi Çıldır’da  bu göl üstünde her yıl  Kış festivali düzenleniyor. Son festivali 140 yabancı gazeteci takip etti.

Çıldır’da iki göl var… Birisi Çıldır Gölü… Diğeri Aktaş Gölü.

Çıldır gölünde ot sazanı (Sarı Balık ) denilen ve başka sularda bulunamayan lezzette bir balık yaşıyor. Gölün suyu içilecek temizliktedir. Ancak önemli bir tehditle karşı karşıyadır. Arpaçay barajı nedeniyle zaman zaman su seviyesi düşüyor ve çevreden yağmur suları ve dereler göle veriliyor. Gölün doğal yapısını bozuyor.

Çıldır gölünün tanıtımında ve ağaçlandırılmasında , aynı zamanda Hürriyet gazetesinin bölge temsilcisi olan Rahmetli Ümit Kılıç’ın emeği büyüktür.

Çıldır gölünde 17 yıldan beri göl festivali düzenleniyor. Bu festivalleri 17 yıl önceki Çıldır Belediye Başkanı Ercan Şirin başlattı. O yıllarda ben Kars- Ardahan ve Iğdır Vakfı başkanıydım. Ensar Öğütte Dernekler federasyonu başkanıydı. Bizde bu projeye destek olduk.

Bu gelenek devam ediyor… Kaymakam Bedirhan İmamoğlu ve Belediye başkanı Yakup Azizoğlu , bu mirası daha da ileri taşıdılar. Bu Pazar 22 Temmuz 2018 günü ‘’17 Uluslararası Çıldır Göl Festivali ve Aşık Şenlik Anma etkinlikleri ‘’ yapılıyor. Etkinlikte 20 kadar  yerel sanatçılar ve aşıklar yer alıyor.

Çıldır Halkının demografik yapısı; Terekeme ve Ahıska Türklerinden oluşur. Halkın geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır. Bu ilçede yaşayan nüfusun takriben dört veya beş katı dışarda yaşıyor. Batıya göç , Doğunun önlenemeyen kaderi oldu. 1886 yılında Çıldırın Nüfusu 8.909 iken bu gün 10.546’dır.

Çıldır halkı medeni ve uyumludur. Bundan üç sene önce Çıldıra gittim. Kırk yaşlarında şapkalı birisi caddede  yanındaki başörtülü hanımıyla el ele dolaşıyordu.

Zaten Çıldır da hakimler boş oturuyor diye mahkemeler de kapatıldı.

Çıldır’ın turizm potansiyeli yüksektir.  Şeytan Kalesi, 7 katlı mağaralar Kurt Kalesi, Çıldır Gölü içerisinde bulunan Kuş Adası, Akçakale köyü içerisinde bulunan Alpaslan Adası ve adanın içerisinde bulunun yer altı mağaraları ile kiliseler , kura nehri kanyonu gibi doğal ve  tarihi değerler vardır.

Genç Kaymakam Bedirhan İmamoğlu ‘nun da desteği ile Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu bu imkanları daha da geliştirdi. Şeytan Kalesi Seyir Terası ,Çıldır Gölü Kuş Gözlem Evi , Belediye Konaklama Oteli , Mozeret Parkı ve 20 Adet Dinlenme Kamelyaları ,Otogar ,Kapalı Otoparkı , Taziye Evi , Aşık Şenlik Kültür evi , Çıldır Gençlik Merkezi ve Çevre Ağaçlandırma Alanları İle Çalışmaları yaptı.

‘’Çıldır ‘’ adı dikkat çekmekte ve ne anlama geldiği merak edilmektedir. Bu alanda en iyi kaynak İndex-Anatolicus ‘tur. Bu kaynağa göre Gürcüce ‘’çrdillo ‘’ kuzey demektir.

Çıldır esasında gölün adıdır. Bölgeye de Çıldır denilmektedir. Çıldır Eyaleti veya Çıldır Beylerbeyliği, 16. yüzyılda Çıldır, Ardanuç, Şavşat, Oltu yöresiyle Gürcistan‘ın Ahıska ve civarını içine alan Osmanlı Devleti eyaletidir. Merkezi Ahıskaydı.

1924’ de kadar bu günkü Çıldır ilçesinin adı Zurzuna kasabası idi. 1924 te ilçe oldu ve adına da Çıldır denildi.

Zurzuna da  yaşayan Hristiyan kökenli insanlar , 1828 -1929 Osmanlı Rus savaşı sonrasında , Gürcistan ve Ermenistan tarafına geçmiştir. 1830 sonrası boşalan Zurzuna’ya ilk defa  1929 Edirne anlaşması ile köyleri Osmanlıdan çıkan iki terekeme  aile geldi.

Bunlardan birisi Gümrü’den gelen bu günkü Coşkun soyadını taşıyanlardır. Soyadı kanunundan önce önce eski resmi lakapları ‘’mollalar ‘’ idi. Diğeri de Kerzemit’ten gelen Korkmaz soyadını taşıyan ailelerdir. Soyadından önce  kayıtlarda eski resmi lakapları ‘’ İbrahimoğulları ‘’ idi.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com