Merkez Bankası 2003 temel yılı ve TÜFE bazlı Temmuz ayı reel kur endeksini 13 Ağustosa  yürütürsek ,  dün TL ,  dolara karşı yüzde 45.56 oranında daha düşük değerde idi. TL ‘nin bu oranda değer kaybetmesi tüm ekonomiyi hepimizi etkiledi . Bunun için, hükümet olarak , muhalefet  olarak ve halk olarak , kurlarda oluşan panik havasını dağıtmak için  daha gerçekçi olmalıyız.

Dün saat öğlen saatlerinde dolar TL  kuru 6.8911 idi. TL dolar karşısında yüzde 47.39 oranında daha düşük değerde idi.  Aslında reel kur endeksine göre TL / dolar olarak denge kurunun 3.70 dolayında olması gerekirdi.  Bu gerçeği farklı algılar yaratarak geçiştirmek ve etkilerini ortadan kaldırmak imkanı yoktur. Çünkü kur artışı herkesin cebini ve yaşamını negatif etkiliyor

TL DOLARA KARŞI YÜZDE -47.39 DAHA DÜŞÜK DEĞERDE

TEMMUZ AYI ORT.DOLAR KURU 4.7700
MB TEMMUZ AYI TÜFE BAZLI REEL KUR ENDEKSİ 76.01
13 AĞUSTOS 2018 DOLAR KURU 6.8911
13 AĞUSTOS REEL KUR ENDEKSİ 52.61
13 AĞUSTOS TL /DOLAR DEĞERİ -47.39
TÜRKİYE KREDİ RİSK SWAPI (BAZ PUAN) 539.64
(NOT:13 günlük  sepetteki  değişiklik ile dolar-TL enflasyon farkı ihmal edilmiştir.)

O kadar ki , Dolar / TL kurunun dengeye gelmesi için ;  dolardaki yıllık enflasyonu yüzde 2 olarak alırsak , kurun da  sabit kalması  halinde TL enflasyonunun yüzde 44 artması gerekir.

Merkez Bankası , zorunlu karşılık oranları ile ihracat ve döviz kazandırıcı işlemlerde yeni düzenleme yaptı . Yeterli değil ve fakat hiç olmazsa MB hareketsiz kalmadı.

Yaşamakta olduğumuz ekonomik sorunun nedeni ne olursa olsun, eğer ortada bir sorun varsa bunun çözümünden önce siyasi iktidar sorumludur. Üstelik atacağı her  adım piyasayı ve iktisadi ajanları tatmin etmelidir.  Söz gelimi bir istikrar programı yapması gerekirdi , geç kaldı. Yapmaya niyetinin olmadığı anlaşılıyor.

Eğer Hükümet  ‘’bir  istikrar programı yapmak  sorunu kabul etmek  olur ‘’ diye düşünüyorsa , o zaman dolarlarınızı bozdurun demek te aynı kapıya çıkacaktır.

CHP de söze ; geçmişe takılmayalım diye başlayarak  13 maddelik önlem paketi açıkladı. Bu 13 madde tartışılır ve fakat önce niyet önemlidir. Siyasi iktidarın da aynı  niyeti göstermesi gerekir. Adım atmazsa elbette bazı güçlerin  bir takım spekülatif senaryolar yazmasının  da önü de açılmış oluyor.

Öte yandan dünyanın gözü önünde oluşan ,  Türkiye dış borçlar kredi Risk Swapı da dün 539.63  seviyesinde idi. Bu oran dış borçlarda yüksek riskin uluslar arası piyasalarda  tescili demektir.  Dün aynı saatlerde  Riski yüksek olan ülkeler CDS’ i  , italya’nın  242, Brezilya’nın 237.37 , Rusya ‘nın 181.28’  idi.

Eğer acil bir istikrar programı açıklanırsa , bu riskler hızla düşer. Dolar 5 liranın çok  altına iner . Halk ta bu programa güvenerek dövizini bozdurur.

Özel kişilerin bankalarda 120 milyar dolar Döviz tevdiat hesabı var. TL bu kadar değer kaybettiği halde neden kimse dövizini bozdurmuyor ? Bunun nedeni’ni iyi hesap etmek gerekir. Bu iş hükümetin görevidir.

Öte yandan Trumph’ın  dünya gerçeklerine doğru bakamayacağı artık anlaşıldı. AB’ yi de  ve  Çin’i de tehdit ediyor. Biz Trump’tan çok  ABD halkının ne düşündüğüne önem vermeliyiz.

Kaldı ki , ekonomi bu kadar kırılgan olmasaydı , bünye sağlam olsaydı , bu kadar sorun yaşamazdık.

Hal böyle iken , iktidar çevrelerinden , yanlı basından bazı tehditler geliyor. Piyasa ekonomisinde yasaklar ve tehditler ters teper. Sermaye ürkektir. Kendi ayağımıza kurşun sıkmış oluruz.  Bu sorunu çözmekte hep birlikte ihtiyatlı olmalıyız.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com