Osmanlıdan beri Türkiye -ABD ilişkileri inişli çıkışlı oldu. Bunlardan birisi de büyük tepki çeken  Johnson mektubudur.

Johnson Mektubu, Amerika Birleşik Devletleri başkanı Lyndon B. Johnson tarafından Türkiye başbakanı İsmet İnönü’ye 5 Haziran 1964 tarihinde gönderilen, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesini önlemek amacıyla ve kaba bir üslupla yazılmış mektuptur.

Bu mektupta ABD Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesine karşı çıkıyor ve ABD’ nin sağladığı  askeri malzemenin kullanılmasına izin verilmeyeceği ve Nato’nun Türkiye yi yalnız bırakacağı vurgulanıyordu.

Bu tarihte ben de  Milli Türk Talebe Birliği İstanbul yürütme kurulu başkanıydım. Karar aldık ve siyah çelenk üstüne bir dolar yapıştırarak ‘’dolarlarınızı ve sizi istemiyoruz ‘’ yazısı ile birlikte  ABD konsolosluğuna bıraktık.

O yıllarda ABD’ ye karşı halkta büyük tepki oluştu ve fakat hiç kimse Nato’dan çıkalım demedi.

Şimdi ABD ile yaşanan papaz krizi , çok yönlü istismar ediliyor.

  1. ABD ‘ Trumph’ı aklı değil , popülizm yönetiyor.  İç politikada 6 kasım seçimlerinde kongreyi kaybederse görevden alınma riski var.  ABD çıkarı diye , Çin , AB  , Almanya ve Türkiye’yi kullanıyor.
  2. Türkiye siyasi alanda papazı , Fetö ve Halk Bankası için bir pazarlık kozu olarak kullanıyor. Bu konu tamamıyla devlet meselesidir ve hükümetin yetkisindedir. Kimsenin itirazı da yoktur.
  3. Hükümet döviz kurunda yaşamakta olduğumuz istikrar sorunlarının ABD tarafından yaratıldığını öne sürüyor. Burası tartışmalıdır.
  4. Türkiye de bazı radikal guruplar ve kişiler, ABD – Türkiye ilişkilerindeki tırmanmayı Nato’dan çıkalım diye istismar ediyorlar.

Döviz kurunda yaşadıklarımızı ABD ile yaşanan siyasi sorunlara bağlamak  ekonomik  çözümü engeller.  Gerçekte papaz sorununa olmasaydı , döviz kurları yine artacaktı. Ancak kurlar bir gecede bu kadar hızlı artmazdı.

2 Ağustos 2018 günü dolar kuru 5.06 idi. Ben de bu köşede Kritik sınırı aştık diye yazdım. Uluslar arası piyasalarda , CDS’ puanına bakarsak , Türkiye ‘nin Dış borçlarının yüksek risk gurubuna girdiğini , yabancı yatırım sermayesinin azaldığını ve bu şartlarda Cari açığın finansmanının zorlaştığını , dış borçların bir yerde tıkanabileceğini yazmıştım.

Bu tablo aynen duruyor. Eğer önem almazsak , bu defa bunu ‘’ krizle rejim değiştimek ‘’ gibi farklı yorumlar yapılıyor ve  farklı  senaryolar üretiliyor.

İlgili Bakan da sorunu serbest piyasasının çözeceğine inanıyor. Aşağıdaki tablo muhakkak bir istikrar programının hazırlanması gerektiğini gösteriyor.

KRİTİK SINIR GÖSTERGELERİ
1- 2018 Cari Açık Tahmini (Milyar Dolar) 65
2- Cari Açık/GSYH Oranı (66/850 =Yüzde) 7.6
3- 2003-2018 Toplam Cari Açık (Milyar Dolar) 613
4- Dış Borç Stoku ( Milyar Dolar) 470
5- Bu Yıl İçinde Ödenecek Dış Borç (Milyar Dolar) 180-200
6- Dış Borç Risk Sigorta Primi (CDS) (Baz Puan- en yüksek) 519.08
7- Yabancı Yatırım Sermaye Girişinde Gerileme (Yüzde) 33
8- Bankalar Dönmeyen Kredilerde Risk (Fitch) (Çoklu)
9- MB ( Haziran ayı Rezerv Varlıkları Milyar Dolar) 98.4
10- MB Döviz varlıkları 74.0
11- MB Şarta Bağlı Döviz Yükümlülükleri (Milyar Dolar) 58.5
12- TÜFE Bazlı Reel Kur Endeksine Göre TL’nin Reel Değeri  – 40.6
13- Doların Denge Kuruna Göre Olması Gereken Değer
( denge kur değeri yaklaşık değerdir. )
3.80

ABD ile her anlaşmazlığı , radikal guruplar kendi hedefleri için kullanıyor. Dün bir tv’ de genç bir akademisyen , Nato’dan çıkalım diye feveran yapıyordu. Hani bir atasözünde  ‘’bekara karı boşamak kolay gelir ‘’ (karı lafı orijinde var. ) deniliyor. Türkiye’nin Nato’dan çıkması , Nato dağılırsa ancak mümkün olur. Türkiye’nin stratejik konumu itibariyle ve  dünyada kamplaşma varken tek başına kalması doğru değildir .  Ayrıca Nato’dan çıkalım diyenlerin ideoloji ufuklarını kapatmış ve  Çin’in Uygur Türklerine yaptıklarını , Rusya’nın savaş düşürmeyi nerelere tırmandırdığını göremiyorlar. Kaldı ki Nato’ ABD demek değildir. ABD Nato üyesi Almanya ile de sorun yaşıyor.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com