Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına  göre ihracat yüzde 11.6 oranında arttı. İthalat ise yüzde 6.7 oranında azaldı.

Yüzde olarak İhracatın ithalattan daha çok artması, büyüme oranını pozitif etkiliyor. Daha önemlisi cari açığın azalmasını sağlıyor.

Ne var ki Ocak- Temmuz olarak bakarsak , 7 ayda ihracat artışı yüzde 7 olmuş , ithalat artışı daha yüksek yüzde 10.2 olmuş. Yine geçen sene 7 aylık dış ticaret açığı 39.8 milyar dolar iken bu sene aynı 7 ayda 46.7 milyar dolara çıkmış.  

Temmuzda ihracatın daha çok artması ,hem döviz kurundaki artıştan , hem de iç talepteki düşmeden kaynaklanıyor. İçerde malını satmakta zorlananlar ihracatı zorluyor. Kur artışı da ihracatçının pazarlık gücünü ve kar marjını  artırıyor.

İthalata gelince kur artışı ithalatı daha pahalı yapıyor. Aslında bu kur seviyesinde , ithalatın yüzde 73’ünü oluşturan ara malı ve hammaddenin içerde üretilmesi gerekir. Ne var ki güven ortamı ve yatırım ortamı olmadığı için , bu defa içerde, yerli – yabancı  kimse yatırım yapmıyor. Bu sonucu doğrudan yabancı yatırım sermayesi girişindeki azalma da gösteriyor.

Bu şartlarda yüksek kurun cari açığı düşürmesi için uzun zaman gerekecektir. Zira  Türkiye ‘nin dış ödemeler dengesi için böyle bir zaman bekleme lüksü ypktur. Zira Yerli aramalı ve hammadde ikamesi olmayacağı için  bu defa yüksek kur nedeniyle ithalatın azalması , içerde üretim azalmasına da neden olacak ve durgunluk ve  eksi büyüme yaşayacağız.

Üstelik kur artışı bir yerde durmadı. Merkez Bankası Temmuz ayı reel kur endekslerini açıkladı. 2003 yılı ve TÜFE bazlı reel kur endeksi  Temmuz ayında 76.01 oldu. Bu demektir ki Temmuz ayında TL yüzde 24 daha düşük değerde oldu.  Temmuz ortalaması olarak dolar kuru da 4.7873 idi.

Dün dolar kuru 6.3667 ‘oldu. Eğer Euro dolar paritesindeki değişmeyi ihmal edersek  ve beklenen dolar – TL enflasyon farkını da  da düşersek , demek ki dün  itibariyle TL yaklaşık yüzde 45 daha düşük değerdedir.

Siyasi iktidar , geçmiş krizlerden çıkışta bir araç olarak  devalüasyon yapıldığını dikkate alarak , bu sefer de nasıl olsa piyasa yapıyor diye  istikrar programı yapmıyor hesabı içinde ise yanılıyor… Çünkü geçmiş krizlerde  cari açık önemsiz derecede idi. Türkiye’nin ve özellikle özel sektörün dış borç stoku düşüktü.  Ancak geçmişte de her devalüasyondan sonra da enflasyon da arttı. Yeni bir istikrar sorunu doğdu.

Bu defa durum farklıdır. Devalüasyonun  kurtarıcı değil , tersine  yıkıcı etkileri  daha ağır basıyor. Bunların başında gelen sorun bir yılda ödememiz gereken dış borçların çevrilmesindeki zorluktur. Bu zorluğu gösteren barometre Dış borç sigorta risk primini gösteren CDS’ lerdir. Türkiyenin CDS’ i 500 ‘ler seviyesine çıkmıştır ve  İMF kapısındaki Arjantin’den bile daha yüksektir. (Dün Türkiye 494 ; 12 Ağustos’ta Arjantin CDS 434.00 idi.)

Bazı raiting kuruluşları da bu alanda notumuzu yüksek risk seviyesine düşürmüştür.

Sonuç olarak ; Kur artışı dursa bile eğer kayıtsız kalırsak , bundan sonra getireceği sorunların başında Türkiye ‘nin dış borçlarda temerrüde düşmesi gibi ağır bir maliyetin ortaya çıkma ihtimalini de unutmamalıyız.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com