ABD Dış İşleri Bakanı Pompeo, rahip Brunson’un durumu ile ilgili olarak Türk yetkililerle bu hafta konuşmayı beklediklerini açıkladı. Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de Brunson’ın 12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılabileceğini ileri sürdü.

Bu açıklamalar  kur üzerinde  etkili oldu ve  önceki gün dolar kuru hızlı bir düşüş yaşadı.

Yeni Ekonomi Programı da açıklandığında kur düşmüştü , sonrasında yeniden artmıştı.

Aslında Eylül ayına 6.63865 lira ile başlayan Amerikan Doları kuru, 13 Eylülde 6,0798 lira ile son bir ayın en düşük, 04 Eylülde 6,6630 lira ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı.

Dahası diğer ülkelerde yıllık ve  aylık olarak gerçekleşen kur hareketleri bizde saatlik olmaya başladı. Söz gelimi dolar kuru dün sabah 08.15’te 6.1659 idi. Sonra 9.40’ta 6.0848’e geriledi. Saat 11.12 ‘de 6.1876 idi. Öğleden sonra saat 15.00 ise 6.1399 idi.

Türkiye’nin  Dünyanın en kırılgan ekonomisi olduğunu hem  Dünya ilan etti , hem de hem de öteden beri veriler bu gerçeği bağırıyor. Ancak Hükümetler ‘’nasıl olsa gidiyor ‘’, diye hiç oralı olmadılar. Şimdi kırılganlık belirsizliğe dönüştü. Artık ekonomik istikrar pamuk ipliğine bağlandı.

Bu durumda  hiç kimse yarınını  göremez. Yatırım planlaması yapamaz.

6 şubat 2014 günü Bloomberg’de  Ülkelerin risk Swapı ile ilgili olarak

’Tayland, Ukrayna, Rusya, Venezuela ve Türkiye’de siyasi gerilimin tırmanmasıyla, siyasi risk primleri artıyor. Ancak son 2 günde Türkiye’nin CDS primleri diğer 4 ülkeden negatif ayrıştı. ‘’ şeklinde bir değerlendirme yapmıştı.
Dün Türkiye’nin CDS’i 377.46 idi.  4 Eylül 2018 de 574.39’a kadar çıkmıştı. Yeni ekonomi programı açıklandıktan sonra düşmeye başladı.  Yine de bu Türkiye risk açısından tabloda iflas etmiş Venezuela’dan sonra dünyanın en riskli ülkesi olarak yer alıyor.

Bu sorunların  tek sorumlusu elbette hükümetlerdir.

AKP kendine göre bir siyasi düzen ve piyasa düzeni getirdi. Serbest piyasa ekonomisini yanlış yorumladı. Piyasaya müdahale etmedi. Yada kendi anlayışı içinde düzenlemeye çalıştı.

Sonuçta aramalı üretenler fabrikaları kapatılar. İthalata başladılar.

2009 öncesi basın sık sık yazardı. Sanayiciler üretimi kıstılar , tasarruflarını o zaman yüksek faiz düşük kur  nedeniyle yeni yatırımlarda değil ya  finansal piyasalarda veya konut inşaatlarında değerlendirdiler.

Yine 8 Ağustos 2012 ‘de yerli ve yabancı basında  bir haber yer aldı.’’ Ülkelerinde neredeyse sıfır faizle borçlanabilen Japon ev kadınları, yatırımlarında yeniden yüksek faizli Türk tahvillerini tercih etti. Financial Times, ‘’kimonolu kadınların  6 ayda 2 milyar dolarlık Türk Lirası cinsi bono satın aldıklarını ‘’ yazdı. Barclays, da ‘’yılsonunda bu rakamın 6 milyar dolara çıkacağını ‘’açıkladı. Dünya Türkiye de spekülatif piyasadan pay kapmaya çalışıyordu.

Hükümetler ekonomiyi inşaatın yedeğine bağladılar. Simdi Konkordoto isteyen yeşil Kondura’nın asıl sorununun inşaat olduğu anlaşıldı.Fonları inşaata aktardığı için zor durumda kaldığı anlaşıldı. Dünkü haberlerde

Yeşil Holding’e bağlı Yeşil İnşaat firması 5 bin 800 konutluk İnovia 4 adlı konut projesinin inşaat çalışmalarını durdurduğu bildirildi.

Sanayiciyi finans piyasasına çeken Hükümetlerin planlamayı kaldırması ve günübirlik politikalara yönelmesi  oldu.

Sanayiciyi inşaatçı yapan da AKP ‘nin inşaat tutkusu oldu. Zira inşaat kısa dönemde ekonomide canlılık yaratan bir sektördür. Sonrasında ise yarattığından fazla sorun getirir.

AKP ektiğini biçiyor ve fakat olan halka oluyor.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com