Bankalar ekonominin kan damarlarıdır. Ekonomik krizler her zaman bankalardan başlamıştır.

En son örneği , 2008 de ABD’de başlayan dünya finansal krizinde yaşandı. ABD’ de 5 büyük banka kurtarıldı , bir büyük banka da iflas etti.

2001 krizinde Türkiye de 28 banka battı.

20 Temmuzda ,Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings 24 Türk Bankasının notunu düşürdü. Yabancı sahiplik ilişkisi olan bankaların notunu  BBB-‘den BB’ye indirdi. Devlet bankalarının notunu ise ı BB+’dan BB-‘ye düşürdü.

BB + , BB ve BB- Fitch Raiting’in ‘’yatırım yapılamaz spekülatif’’ derecesidir. BB- ‘den sonraki not B+ ‘dır ve’’ son derece spekülatif ‘’ demektir.

25 Eylülde Uluslarararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, te 9 Türk bankasının uzun vadeli Döviz cinsinden mevduat notunu “B1″den B2″ye düşürdü.

Moody’in Ba2 notu , ‘’yatırım yapılamaz son derece spekülatif  ‘’ kademesindeki 3 not arasında  orta sırada yer alıyor.

Ekonomik sorunlar önce kredilerden başlıyor ve bankaları etkiliyor.

Önce siyasi iktidarın kamu bankalarını medya satışlarında kullanması ve sonra seçimlerde KOBİ ‘ kredilerine zorlaması   şimdi de  TL’nin yüzde 40 değer kaybetmesi Bankaları zora sokmuştur.

1.Bankaların dış borçlanma imkanları zayıfladı.

  • Dünyada likidite daralması ve borç verilebilir fonlarda azalma var.
  • Bazı Bankaların yurt dışındaki tahvillerinin yüksek oranda değer kaybettiği anlaşılıyor.
  • Türkiye tahvillerinin dış borç risk swapı yüksektir. 4 Eylülde 574 baz puana yükselmişti. Dün 379 baz puanda idi. Bu nedenle artık bankalar daha yüksek faizle dış kredi bulabiliyorlar.
  • İlgililer Döviz kredilerinin TL ‘ye çevrileceğini beyan ediyor . Eğer gerçekleşirse Bankalar yurt dışına olan borçları için dövizi nerden bulacak

2.içerde kredilerin dönme riski arttı.

  • Yeni Ekonomi Programı verilerine göre , özel sektörün 216 milyar dolar borcunun yüzde 51’i bankalara olan borçtur. Bu borçların TL maliyeti kur artışından dolayı , aynı oranda arttı..
  • Banka kredilerinde yapılandırma talebi arttı. Konkordato’ya giden şirket sayısı arttı. Yetmedi birde mevzuatta herkes ifadesinden dolayı özel şahıslarında konkordatoya gidebilecekleri tartışılıyor.
  • Kobilere seçim popülizmi için dağıtılan kredilerinde dönmeme olasılığı yüksektir. Devlet kefaleti de olsa , yüzde yüz değil ve sistem gecikmeli çalışır. Dönmeyen krediler Likidite daralması yaratır.
  • Bankalar kredileri kıstılar. Bizzat finansman sorunu özel sektör firmalarını ve üretimi daraltacak ve ekonomide durgunluğa neden olacaktır. Ekonomide durgunlukta ters döner ve dönmeyen kredi oranını artırır.

Bankalarla ilgili alınan birtakım önlemler var ;

BDDK 15 Ağustos 2018 tarihli resmi gazetede , ‘’Finansal sektöre olan borçların yeniden yapılandırılması ‘’ konusunda yönetmelik yayınlandı. 2 yıl devam edecek uygulamada , BDDK ‘nın mali durumları inceleterek , uygun gördüğü şirketler yeniden yapılandırmaya gidebilecekler.

Bakanın belirttiğine göre , sorunlu krediler ayrı bir şirkette toplanacak. Karşılığında hazine kağıdı verilecek. Bunun anlamı siyasi popülizmle dağıtılan , tüketime , eğlenceye , lüks harcamaya giden kredilerin maliyetinin 80 milyona  sosyalize edilmesidir.

Bir toplumda zararlar sosyalize edilirse , o toplumun karların da  sosyalize edilmesini isteme  hakkı doğar.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com