Dün Hazine ve Maliye Bakanı ‘’ Topyekun enflasyonla Mücadele’’ önlemlerini açıkladıktan sonra , 6.09 olan dolar kuru 6.15’e yükseldi. Borsa da İMKB 100 endeksi yüzde 1  geriledi. BİM hisseleri de yüzde 3 düştü.

Bu demektir ki , açıklanan önemler  piyasayı tatmin etmedi. Tersine endişe yarattı.

Piyasa neden tatmin olmadı ?

Bakanın enflasyonda oynama yapacağı  kanaati oluştu. Zira , bakan önce Eylül enflasyonu yüksek çıkınca , Türkiye İstatistik Kurumu Başkanını değiştirdi. Başkan vekili Enver taştı gitti , yerine Enerji bakanlığı Maden işleri başkan yardımcısını getirdi.

Bir … Bu tayin zamanlama ve uzmanlık açısından hükümetin enflasyonla oynayacağını gösteriyor. Piyasalar bu sorunu algıladı.

İki… Piyasalar programı da inandırıcı bulmadı.

Enflasyon AKP iktidarında yüzde 10 dolayında kronikleşmişken son yıllarda  kur artışları ithalat maliyetlerini artırdı. Bu maliyetler de TÜFE’ ye yansıdı.

Merkez Bankasının 2003 temel yılı TÜFE bazlı reel kur endeksine göre Eylül ayı ortalaması olarak , TL yüzde 38.38 daha düşük değerdedir.

Aşağıdaki tabloda 100 üstü reel kur endeksi TL’ nin daha değerli , 100 altı reel kur endeksi ise Doların daha değerli olduğunu gösteriyor. Siyasi iktidar sıcak paranın etkisi ile düşen kura sarıldı. Düşük kur ithal girdi fiyatlarını göreceli olarak düşürdü ve Üretim dışa bağımlı oldu. Düşük kur ithal girdi fiyatlarını da düşürdü.

Demek ki geçmiş yıllarda kur dengede olsaydı , enflasyon yüzde 10’ dan daha yüksek olurdu.

Üretimin ithal girdiye bağımlı olması bir yapısal sorundur ve bu sorun  emir – komuta veya gönüllük esasına göre çözülmez.

 

BEŞER YILLIK ORTLAMA İLE REEL KUR ENDEKSİ

 

YILLAR                TÜFE BAZLI REEL KUR ENDEKSİ

 

2004 -2008                        113.03

2009-2013                         111.32

2014-2018                           77.15                         

 

 

Bu gün için Reel kur endeksine göre  denge kuru bir dolar 377.11 TL dir.  Bu dengeyi sağlamadığınız sürece üretimde ithal girdi malları maliyet artışı yaratacaktır.

Dolar kuru da topyekun mücadele ile düşmüyor. Düşmez. Piyasa bu hesabı yapamayacak kadar safsa , zaten batmak zorunda kalır.

O halde enflasyonu düşürmek istiyorsak , önce ithal girdileri içerde üretmeliyiz. Bunun için yatırım yapmalıyız. Ancak yatırım ortamı yoksa kimse yatırım yapmaz. Demek ki yatırım ortamı yaratmalıyız. Siyasi ve hukuki altyapıyı düzletmeliyiz.

Yetmedi kur dışında  , kronik enflasyon için yapısal sorunları çözmek gerekir. Bunun içinde  bir istikrar planı hazırlamak gerekir. Aksi halde enflasyona müdahale ile ve algı yaratarak bu sorunu bir süre ertelemiş oluruz.

Bu günkü iktidar bunu yapar mı ? yapmaz . Aksi halde başkanlık sisteminden vazgeçmesi veya daha demokratik bir sisteme dönmesi gerekir. O zaman  geriye algı yaratmak ve müdahale kalıyor. Elbetteki Üretici de ,  tüketici de bu gerçeği anlayacak kadar bilinç sahibidir.

Dahası da , enflasyon verilerine müdahale , haksız rekabet yaratır.

İki örnek vereyim… Enflasyonu düşük gösterirseniz , bankalarda mevduata düşük faiz verir. Tasarruf sahibinin filli satın alma gücü düşer. Mevduat sahibinden bankalar gelir transfer edilir.

Devlete borç verenler  de reel olarak eksi faiz alırlar, tasarruf sahibinden devlet gizli vergi almış olur.

Sonuç; Siyasi iktidar bu kararları panik içinde alıyor. Akis halde bu kadar yanlışları bir arada  yapamaz.

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com