MUHALEFET İHTİYACI

Türkiye son yıllarda muhalefet açısından bir çıkmaza girdi.  Çok tanınan duayen bir gazeteci bu duruma bir örnek olarak bana ‘’ CHP , siyasi iktidara MHP’ den daha fazla destek veriyor ‘’ dedi ve konuşmanın , kavga etmenin yetmeyeceğini  ,yeni  bir vizyonun gerekli olduğunu ekledi.

Muhalefet cephesine bakarsak …İYİ  Parti  HDP ile yan yana gelme korkusu  yaşıyor. Mecliste AKP ‘ye şartlı destek vereceğini açıkladı. AKP ‘nin Meclise getirdiği kanun teklifleri , çalışanın ve  esnafın lehine ise , dış politikada Türkiye’nin yararına olursa , destek vereceğini açıkladı. Bunun adına topu dolandırma denir.

Eğer İYİ parti kendi vizyonunu , çözüm yolunu açıklasaydı daha iyi sonuçlar alacaktı. O zaman Korkan İyi parti değil , HDP olurdu. Dahası İyi Parti yeni kurulmasına rağmen ön seçim yapmadı ve parti içi demokrasi olarak diğer partiler seviyesinde kaldı.

HDP’ nin muhalafeti , PKK’ yı dışlamadığı sürece , marjinalde kalır. HDP’ demokratik görünüyor ve fakat PKK ‘yı reddetmediği için demokrasi anlayışı göstermelik kalıyor. HDP ‘ye oy verenlerin bir kısmı HDP ‘nin çizgisini benimsediği için değil , parti baraj altında kalırsa  AKP daha çok vekil çıkarır endişesi ile veriyor.

Beni bu yazıyı yazmaya , CHP’ li olup ta sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin azımsanmayacak kadar çok olması zorladı. Bu anlamda İstanbul Büyük şehir adayı CHP için dönüm noktası olacaktır. Özellikle genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı gibi dürüst ve formasyon sahibi olması yanında , ayrıca ön seçimle gelmesi de hayati önem taşıyor.

BU gün CHP'nin siyasi konjonktürde geldiği yeri, ''CHP başka bedende yaşayan bir ruha dönüştü'' diye tarif edebiliriz.

Bu tarif bir zorlama değil. Yaşananların bir tespitidir. Zira CHP, siyasi yelpazede kendine özgü bir ideoloji, kendine özgü bir duruş sergileyemedi. Bunu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadık. 2017 genel seçimlerde de aynısını yaşamaya ramak kaldı. Önümüzdeki mahalli seçimlerde ne olacağı belirsiz. Çünkü CHP temel misyonu olan parti içi demokrasiden uzaklaştı.

Gerçekte ise  CHP Demokrasiyi getiren partidir.1961 Anayasasının getirdiği parti içi demokrasiyi en yoğun şekilde yaşayan partidir. O kadar ki ön seçimle gelmeyip , yüzde 5 kontenjanla gelenler , hem o zamanki MYK karşıtı olan Genel İdare Kuruluna üye olamıyorlardı . Hem de kontenjan adayı ön seçimde yüzde 75 oy almış adaylardan daha önceki sırada  alamıyordu. 

Parti içi demokrasi olmadan Türkiye Avrupa standartlarında bir demokrasiye geçemez. Halkın Demokrasi talep etmesi için toplumda demokrasi bilinci ve demokrasi kültürü olması gerekir.  Bu kültür ve bilinç , bir eğitim iki parti içi demokrasiyle oluşur.

Tersine Türkiye de demokrasi karşıtı bir kültür oluşuyor. Söz gelimi  Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın  yayına hazırladığı ansiklopedide yer alan bir ifade basına taşınmıştı. ‘’ komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb. şirk düzenlerini doğrulamak” olarak  tarif edilmişti. Tövbe etmeyenlerin cezası ölüm olarak belirtilmişti. Bu olayı İstanbul Milletvekili Ali Şeker ‘de O zamanki başbakan Binali Yıldırıma soru önergesi ile sormuştu.

Demokrasiyi şirk düzeni olarak gören bir anlayış içinde , Muhalefetin demokrasi görevinin ne kadar önemli olduğu da anlaşılıyor.

Maalesef siyasi partilerde çeteler oluştu. Liderler demokrasiyi ayak bağı olarak görüyorlar . Kamu oyunun yakından bildiği ve fakat demokrasi olmadığı için engelleyemediği bazı gerçekler var.

Bazı partilerde kapalı devre sorunlar yaşanıyor. Söz gelimi  bazı yöneticiler aday yapacağım diye para topluyorlar.  Sonra bu paranın bir kısmını siyaset yapmak için organizasyonlarda  kullanıyorlar  ,  basına reklam için kullanıyorlar. Maalesef Türkiye şartlarında başarılı da oluyorlar.

Demokrasi içinde böyle yanlışlar sürdürülemez. Demokrasi kendi yanlışlarını da zaman içinde onarır.

Tekrarlamak gerekirse , anti demokratik bir siyasi siyasi kültürün oluşmasının temel nedeni , siyasi islam’a göre dizayn edilmek istenen eğitim sistemi ve parti içi demokrasinin kaldırılmış olmasıdır.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com