Muhalefet Partileri , CHP , MHP , HDP  ve İYİ parti , tek tek meclise  ‘’emeklilikte yaşa takılanlar ‘’ için kanun teklifi verdiler. Ancak Cumhurbaşkanı bu teklife şiddetle karşı çıktı. Şimdi sıra demokrasiyi test etmeye geldi . Çünkü yaşa takılanlar için Meclise teklif veren 4 partinin milletvekili sayısı 306 buna karşılık iktidar partisi AKP’ nin milletvekili sayısı 296’dır. Meclis başkanı bu yasa tekliflerini meclis gündemine getirmeyebilir. Ancak çoğunluk isterse getirmek zorundadır. Bu nedenle siyasi partilerin ne kadar samimi oldukları , hangilerinin topu dolandıracağını göreceğiz.

Aslında yaşa takılanlarla ilgili yasa teklifleri  gasp edilmiş bir hakkın teslimi içindir... Kanun teklifine göre ;

‘’1999 yılı öncesinde ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, o tarihlerde herhangi bir şekilde yaş şartıyla alakalı bir zorunlulukları bulunmadığından, 1999 yılından sonra gelen yaş şartı mecburiyetiyle ciddi mağduriyet yaşamışlardır. Bu teklifin kabulü halinde en azından bu mağduriyetin bir kısmı giderilmiş olacaktır. ‘’

Türkiye de sosyal güvenlik açıkları , yaşanan sorunlar adeta bir yaş gurubunun sırtına yüklenmiştir. Kaldı ki yaşa takılanların haklarının iadesi bir defa ya mahsus yapılmaktadır. Sosyal güvenlik yükünü abartıldığı kadar etkilemiyor.

Bizde Sosyal güvenlik sorunu var… Söz gelimi emekli  / çalışan oranı düşüktür. Genel olarak uygulama  göstermiştir ki  ; İdeal bir sosyal güvenlik düzeni için dört çalışanın bir emekliyi finanse etmesi gerekir. Bizde bu  2 ve bazen  2 ‘nin altındadır.

Buna karşılık Türkiye de emekli maaşları düşüktür. Söz gelimi en düşük emekli maaşı  Almanya da 1350 Euro ,  Fransa ve İspanyada yaklaşık 1050 , İtalya ve Yunanistan’da ise 900 Euro’dur. Bizde ise 240 Euro’dur. Yani sosyal güvenlik sistemi için sanıldığı kadar yük getirmeyecektir.

Dahası , yararlı tarafları da var …

Emekli olanların yerine gençler işe başlar. Genç işsizlik oranı yüzde 20 dolayındadır. Ne işte , ne eğitimde olmayanların oranı ise yüzde 28’ yüzde 30’çıkıyor. Bu anlamda OECD içinde en kötü durumda olan ülkeyiz. Gençlerde işsizlik sorununun azalması , sosyal sorunlarında azalmasına imkan verecektir.

Mesele  hükümetin işsizliği düşürme ve gençlere iş sağlama niyetinde ve bilincinde olmasıdır. AKP iktidarı , Yaşa takılanları engellemek yerine kayıt dışı çalışanları kayıt altına alarak , sosyal güvenlikte finansman sorununu  çözebilir. Çünkü her 3 çalışandan birisi kayıt dışı çalışıyor. Ayrıca bir milyon yabancı ve bir milyon Suriyeli de kayıt dışı çalışıyor. İktidar bunları engellemek yerine dolaylı olarak destekliyor. Söz gelimi  geçen sene Tarım bakanı Urfa’da Suriyeliler ucuz çalışıyor , iş verin mealinde bir söz söylemişti.

AKP, istihdam ve ücretler konusunda çalışan ve emekliden yana tavır koymuyor. Tersine 2008’de çıkarılan 5510 sayılı yasaya göre emeklilerin hak kayıpları oldu ;

  • Emekli aylığının hesaplanmasındaki refah payı yüzde 100’den yüzde 30’a indirildi.
  • Emeklilik yaşı, kademeli olarak 65’e yükseltildi.
  • Prim ödeme günü 7.000’den 7.200’e çıkarıldı.
  • Emekli aylığı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 65’ten yüzde 50’e düşürüldü.
  • Emekli aylığının alt sınırı (Asgari emekli aylığı), uygulaması kaldırıldı.
  • Sağlıkta şartlar ve kesintilere aleyhte fark geldi.

Aslında siyasi iktidar seçim popülizminden keserek , Basında sık sık yer alan saray harcamalarını kısarak , Cumaya gidişte ve törenlerde konvoyları azaltarak , emekli de yaşa takılanları finanse edebilir.

 Eğer itibarsa , bir milletin itibarı saray lüksü ile değil , halkın çalışma imkanları  ve karın tokluğu ile ölçülür.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com