Hürriyet’te  Yalçın Bayer köşesinde  CHP’li veya CHP’ ye gönül vermiş herkesin dikkat etmesi gereken ve aynı zamanda üzüntü duyacağı bir başlık ve altında bir haber  yayınladı :

‘’CHP’de bazı belediyeler gerçekten satılık mıdır? ‘’ Bu başlığın altında  ‘Kimi çıkar grupları amaçları doğrultusunda bu ilçeleri kendi ekiplerine katmak için genel merkez yöneticileri üzerinde çalışıyor. Çok büyük paraların konuşulduğu duyumlar arasında.  ‘’ haberi yer alıyor.

Kamu oyunda bu tür konuşmaları önlemenin tek yolu , önseçim yapmaktır. Ön seçimde de şaibeli oy verenler olabilir. Ancak  İstanbul Büyük Şehir  Belediyesi seçimleri CHP ‘nin geleceğini belirleyecektir. Bunun farkında olan CHP delegeleri çoğunluktadır. Bu çoğunluğun kendi ufak çıkarları yerine ,idealist davranacağına  partinin geleceğini düşüneceğine inanıyorum.

Cumhuriyette yayınlanan bir ankete göre , adaylık sıralamasında Muharrem İnce açık ara önde çıkıyor.

Dahası , Kılıçdaroğlu siyasette duygusal davranmayan bir liderdir. İstanbu’lu kazanmak için yaşanmış kurultay toplama sorunlarını demokratik bir hak olarak görüp ,  gündemde tutmayacak birisidir. Bu anlamda İstanbul’u almanın tek yolu İnce’nin adaylığıdır.

1.Muharrem İnce , Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç kişiden birinin oyunu alarak , siyasi performasını ispat etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışırken  görüldü ki , Erdoğan’ın sırtında 16 yıllık iktidarın getirdiği bir yorgunluk var. AKP seçmeni de giderek heyecanını kaybediyor. Muharrem İnce ise yola çıkmanın  coşkusunu ve enerjisini yakaladı.

Seçim gecesi yaşananlar , marjinalde kalan ve sonuçları etkilemeyen olaylardır. Partiyi yıpratmaya yöneliktir.

2.CHP  sol aday kompleksinden kurtulmalıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eğer Muharrem İnce yerine partili olmayan bir Cumhurbaşkanı adayı gösterseydi , yüzde 31 oy oranını yakalayamazdı.  Bu deneyime rağmen  eğer CHP bu seçimde de büyük şehir Belediye başkanlığı adaylarını dışardan gösterirse , kamu oyunda , partiyi yönetenlerin farklı bir  hedefe hizmet ettikleri imajı ortaya çıkacaktır.

CHP seçmeni eğer CHP dışından bir aday olursa ve hatta CHP içinden aday adayı olan bazılarının adaylığı gerçekleşirse  sandığa gitmeyeceğini söylüyor. Bu durumda CHP ‘nin geleceği riske girecektir.

3. Adaylıkta adı geçenler arasında , Milletvekili olmayan tek kişi İnce’dir. Bir milletvekilin belediye başkanı olma isteği ve özellikle de bir ilçe belediye başkanı olma isteği , kamu oyunda soru işaretleri yaratıyor.  Hiçbir siyasi altyapısı ve hiçbir  gerekçesi yoktur.

4. Cumhurbaşkanlığı seçimleri göstermiştir ki , bu günkü iktidarı söylediği sloganlarla , halkla bütünleşmesiyle , sarsacak tek aday İncedir. Söyledikleri halkın aklında kalıyor.

5. Kamu oyunda  Büyükşehire aday olanlar içinde bazılarının nihai hedeflerinin İstanbul’un Kadıköy gibi ilçelerine aday olmak olduğu söylentileri var. CHP’ yi arpalık olarak gören ve kendisinden başkası yokmuş gibi her fırsatta  her yere aday olanlar var. Genel Başkanlara yakınlığını kullananlar var.  Parti bu tür istismarlara alet olmamalı ve özellikle Kılıçdaroğlu da bu tür entrikalara yol vermemelidir.

Bütün bunların ötesinde bu günkü konjonktürde , parti yanında toplumun geleceği de önemlidir. Türkiye Hukukun üstünlüğünde , demokraside , insan haklarında geri düştü. Uluslar arası siyasi ve ekonomik ilişkilerde sorun yaşıyoruz. Ekonomik sorunlar , kronik enflasyon , kronik işsizlik ağırlaştı.

Artık  siyaset üstü düşünmeliyiz. Son 16 seneden beri sahnede olanlardan farklı bir yol bulmalıyız ; farklı adaylar olmalıdır. Muharrem İnce ile parti bu fırsatı yakaladı. Devam etmelidir.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com