Rahmetli Demirel ,  “Siyasette bazen 24 saat bile uzundur...” derdi.

Bu güne kadar siyasette yaşananlar siyasi konjonktürün  değil 24 saat , bir saatte bile değiştiğini gösteriyor. 

AKP – MHP yerel seçim ittifakı olmayacağını açıkladılar. Ancak Cumhur ittifakı devam ediyor denildi.

HDP’ de AKP ‘ ye masaya oturma teklif etti.

Bunlar görünüşte  bir siyasi pazarlık limitini geçti. Ne var ki AKP ve MHP’ nin ideolojik çerçevesi çok geniş olduğu için , yarın ne olur , bilinmez . Söz gelimi MHP’ de Türk- İslam sentezi anlayışında olanlar , AKP ile ortak paydayı oluşturuyorlar.

Bu yapılanlar her iki tarafça da   pazarlık gücünü artırmak için yapılmış olabilir. Ancak bu kadarı da fazla olur.

Başkanlık sistemi , bugünkü anlayış içinde , otokrasiye gidişi hızlandırdı. Siyasi ve ekonomik sorunlar tırmandı. Türkiye’nin tek çıkış yolu kaldı ; bu yolu  bırakıp , yeniden demokrasinin yolunu tutmak.

Muhalefet partileri ve Meclis  samimi iseler  , demokrasinin yolunu açabilirler.

1.Bütçe görüşmeleri  aynı zamanda Cumhurbaşkanı ve Hükümet icraatının Mecliste sorgulanması demektir.  Mecliste AKP ‘nin 290 , muhalefetin 306 oyu var. Bütçenin reddi , geçici bütçe uygulamasına neden olur ve kamu hizmetlerinde aksama olabilir ve fakat aynı zamanda muhalefetin denetim gücünün olduğunu gösterir. Hükümetin daha dikkatli adım atmasını sağlar. Seçim popülizmini ve kamu kaynaklarının siyasi amaçlarla kullanılmasını engeller.

2. Muhalefet partileri, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti, tek tek meclise ''emeklilikte yaşa takılanlar'' için kanun teklifi verdiler. Ancak Cumhurbaşkanı bu teklife şiddetle karşı çıktı. Şimdi sıra demokrasiyi test etmeye geldi.

Çoğunluk isterse Meclis Başkanı bu teklifleri Meclis gündemine getirmek zorunda kalır.  Bu nedenle siyasi partilerin ne kadar samimi oldukları, hangilerinin topu dolandıracağını göreceğiz.

Yaşa takılanlar , bir müktesep hak ihlalidir. Demokraside seçimle gelen her parti  seçmene karşı kendi yaptıklarından sorumludur. Söz gelimi MHP oy verirken bu yasa halkın lehinedir demesi gerekir. HDP’ nin aynı paralelde veya farklı oy vermesi MHP’ yi ilgilendirmemesi gerekir.

Siyasi partiler Mecliste tercihini belirlerken bu anlayışta olurlarsa , kanun çıkar. Meclis gücünü kanıtlamış olur.

Öte yandan aynı muhalefet partileri , mahalli seçimlerde aday tespitinde demokratik davranırlarsa , toplumda siyasi bilincin artmasına yol açabilirler.

Siyasi partiler kanununa göre , ‘’ Siyasî partiler, milletvekilliği genel veya ara seçimlerinde, adaylık için müracaat eden ve adaylığı uygun bulunanlar arasından, adayların tespitini; tüzüklerinde belirleyecekleri usul ve esaslardan herhangi biri veya birkaçı ile yapabilirler.''

Söz gelimi CHP İstanbul için mutlaka partililerin görüşünü almalıdır. Kılıçdaroğlu önseçime zaman kalmadı diyerek , demokrasinin yolunu kapatamaz. Söz gelimi Parti Meclisi merkez yoklamanın sandık kurularak sonuca göre yapılmasına karar verirse , tüzüğe aykırı olmaz.

İstanbul’da sandık kurulması ve İstanbul’un alınması ,  iktidarın yolunu açar. Bu günkü siyasi konjonktürde  sandıktan çıkacak CHP adayının Büyük şehir  seçimini alması çok mümkün görünüyor. Farklı bir yol izlenmesi , hem Kılıçdaroğlu’nu geleceğini  hem de partiyi zora sokacaktır.

HDP’ nin de demokratik davranması , PKK ile ilgili olmadığını açıklaması , Savaş veya sandık gibi alternatifler  yerine akıllı davranarak  , ‘’çözüm yalnızca siyasi yoldan ve masada gerçekleşir ‘’ demesi gerekir.

Sonuç olarak; bu günkü ekonomik sorunlardan kurtulmak ve demokrasiye geçmek için muhalefet partilerine  tarihi sorumluluk düşüyor. Küçük siyasi hesaplar peşinde olan siyasi partiler sonunda  kaybeder.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com