Bizim toplumda öteden beri  bazı insanlar kamu imkanlarının siyasi amaçla kullanılmasını , ihalelerde yolsuzluk yapıldı şeklindeki haber ve iddiaları farklı yorumluyor. Maalesef Hırsızlık ve yolsuzlukla ilgili olarak yapılan yorumlar  ‘’Hırsızsa bizim hırsızımız. ‘’ Kim çalmıyor ki ‘’şeklinde yorumlar şeklide olabiliyor.

Tarihi gerçeklere bakarsak  ; bu tür yanlış hoşgörü yalnızca bizde değil ,tüm  İslam ülkelerinde vardır.  Bu ülkelerde  yolsuzluğa tepki düşük kalıyor.

İslam ülkelerinde, Kralların, emirlerin, Başkanların ve Cumhurbaşkanlarının şatafatı diğer çağdaş demokratik ülkelerde yoktur.

Bu şatafatta kamu imkanları kullanılıyor. Zira demokrasi yoksa emirler , krallar ve başkanlar devlet malını kendi malı gibi görüyor ve kullanıyor.

Söz gelimi Suudi kralının altından tuvalet taşını yanında taşıması ve uçaklar dolusu yakınları ile seyahat etmesi, otelleri kapatmasını,  Kapitalist ABD Başkanında veya komünist Çin devlet başkanında göremezsiniz.

Azerbaycanda , Aliyev Şubat 2017 de karısını başkan yardımcısı yaptı. Bu ülkede bu aile ile bağ kurmadan iş yapılmadığı söyleniyor. Yine İthalatın da Bayan Aliyev ve yakınlarında olduğu söyleniyor. Aliyevin serveti tartışılıyor.

Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan sınırları içinde bulunan, ancak Mayıs 1992 yılında fiilen Ermenistan tarafından işgal edilmiş olan bir bölgedir.

Baba oğul Aliyev bu toprakların kurtarılması için bu güne kadar hiçbir şey yapmadı. Ama yine bu güne kadar hep seçildi. Bu bir korku imparatorluğu mu yoksa  biat kültürü müdür ?

Geçmişte ve bugün İslam ülkelerinde Devlet kaynakları açık veya kapalı olarak diğer ülkelere göre daha çok istismar edilmiştir.

Bunun bir nedeni islamda olan  biat kültürüdür. Biat kültürü halkın yönetenleri sorgulamadan kabul etmesi demektir.

Diğer nedeni siyasi islamın, islami kuralları hep kendi lehine yorumlamasıdır. İslam toplumları Arapça bilse de islami kuralları analiz edemiyor. Çünkü kuran nastır. Analiz edilemez . Ama siyasi islam kendi çıkarı ve çizgisi  doğrultusunda ediyor.

Mısır’da, 1981-2011 yılları arasında 30 yıl cumhurbaşkanlığı yapan Hüsnü Mübarek, islamda  biat kültürü nedeniyle  hem o kadar uzun süre iktidarda kalmış, hem de görevini oğlu Cemal’e bırakma hazırlığı yapmıştır.

Hüsnü Mübarek, iktidarı oğluna devretmeyi düşünürken, halkın büyük çoğunluğu yoksulluk sınırı altında yaşamıştır. Gençlerde işsizlik oranı artmıştır.

2011 yılında kendisi ve oğulları tutuklandığında, iki oğlunun İsviçre bankalarında 34 milyar doları olduğu anlaşılmıştır. Amerika’nın Sesi Radyosu Hüsnü Mübarek ve ailesinin 70 milyar dolar malvarlığı olduğunu açıklamıştır.

Arap Baharı ile devrilen Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali ve ailesi 23 yıl boyunca Tunus’u demir yumrukla idare etmiştir. Devrildikten sonra 15 Milyar dolar serveti sorgulanmıştır..

Libyada  Kaddafi’nin Kanada’da 2.4 milyar doları, Avusturya’da 1.7 milyar doları, İngiltere’de 1 milyar doları ilgili devletler tarafından dondurulmuştur.

Yemen’i 30 yıl boyunca yöneten Saleh’in, 32 milyar doları olduğu öne sürülmüştür.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu İslam’da zenginliğin sorgulanmadığını , ancak bunun haramdan mı ,  helalden mi , kazanıldığının ,  içinde kula kul hakkının olup olmadığının sorgulandığını söylüyor.

Öte yandan bildiğimiz ve duyduğumuz kadar  islamda lüks haramdır diye bir anlayış var.

İşte bunlara rağmen islam ülkelerinde krallar , emirler ,başkanların  şatafat içinde yaşamaları , biat kültürüne ve dinin halkın yorumuna kapalı olmasına dayanıyor.

 

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com