Dünyayı bekleyen en büyük tehlike, insanların, insan hakları ve demokratik özgürlüklerini kaybetmesidir. Ne yazık ki, geldiğimiz noktada birçok gelişmiş ülkenin sömürü ve çıkar hırsı ile yine çoğu ülkede politikacıların doymaz iştahı , dünyada insan hakları ve demokratik özgürlüklerin giderek yok olmasına neden oluyor.

Küreselleşme sürecinin zengin ve fakir ülke farkını artırması, aynı zamanda dikta rejimlerini de besliyor. Geçim derdine düşen insanlar, siyasi istismarlara ve vaatlere daha kolay inanıyor.

Özetle dünya demokraside geriye düşüyor , yoksullukta ileri gidiyor.

Freedom House (Dünya Özgürlükler Evi) her sene bütün ülkelerde anketler yaparak insan hakları ve demokratik özgürlükler endeksi yayınlıyor. Ülkeleri aynı ülkede yaptığı anket sonucuna göre, insan hakları ve demokratik özgürlükler açısından, özgür, yarı özgür ve özgür olmayan ülkeler olarak tasnif ediyor.

Freedom House, dünyada özgürlük endeksleri raporlarını bütün dünya dikkatle takip ediyor. Zira bu endeksler objektif anketlere ve görüşmelere göre hazırlanıyor. Aksi halde inandırıcı olamaz.

Dahası, insan hakları ve demokratik özgürler, bütün insanlığı ‘’vicdanı değer ‘’olarak ilgilendiriyor. İnsan hakları ve demokraside geri düşen ülkeler, siyasi ilişkilerde de kaybediyor. Dış ekonomik ilişkilerde de kaybediyor.

Fredoom House 2018 raporunda Türkiye için ‘’hükümet son yıllarda siyasi haklar ve sivil özgürlüklerde ,( Azınlık hakları , Özgür ifade , örgütlenme hakları , yolsuzluk ve hukukun üstünlüğü ) giderek artan bir bozulma yarattı.’’  diyor .

Freedom House 2017 raporunda, dünyada son on yılda en dramatik şekilde puan kaybeden ülkeleri içinde Türkiye 34 puan kayıpla Dünyada birinci sırada, Orta Afrika Cumhuriyeti 31 puan kayıpla ikinci sırada ve Mali 28 puan kayıpla üçüncü sırada yer aldı.  

Freedom House 2018 raporunda da, dünyada bir milyondan daha fazla nüfusa sahip ülkelerde insan hakları ve demokratik özgürlükler açısından toplam puan olarak en fazla kazanan ve kaybeden ülkeler tespit ediliyor.

Türkiye 5 puanla dünya’nın en fazla kaybeden beşinci ülkesi  ve Gambia ise 21 puanla en fazla kazanan ülkesi olarak tespit edildi.

Türkiye 2016  yılına kadar insan hakları ve siyasi özgürlükler statüsünde , kısmen özgür ülke statüsünde iken , Başkanlık sistemi ile özgür olmayan ülkeler statüsüne geriledi.

Türkiye’nin demokraside özgürlük puanı 1 en iyi ile 7 en kötü arasında , 2001 yılında 4.5 iken 2018 yılında bir puan geriledi ve 5.5 oldu. Sivil özgürlükler ise 4 iken 2 puan geriledi ve  6 ‘ya düştü.  

FREDOOM HOUSE

DÜNYA ÖZGÜRLÜK ENDEKSİ

(1 EN İYİ -7 EN KÖTÜ )

 

 

 

TÜRKİYE                2001                       2018

 

STATÜ                 KISMEN ÖZGÜR      ÖZGÜR DEĞİL

ÖZGÜRLÜK                  4.5                          5.5

SİYASAL HAKLAR        5.0                          5.0

SİVİL ÖZGÜRLÜKLER  4.0                          6.0

 

 

Öte yandan ; Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) gelişmiş ve gelişmekte olan 42  ülkede çocuk yoksulluğu  oranını yayınladı.

Bu ülkelerde Yoksulluk oranı yüksek , düşük ve orta olarak üçe ayrıldı. Türkiye , yoksulluk  oranı sırlamasına 42 ülke içinde  en kötü 6 sırada yer aldı.(Aşağıdaki Grafik )

Hem demokraside hem de çocuk yoksulluğunda keybettik. Nereye kadar gider sorusu ise endişe yaratıyor.

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com