12 Ekim’den beri , üç orta Amerika ülkesi , Honduras , Guatemala  ve El Salvadordan yola çıkan 7 .000 kişi Meksika ve ABD’ ye doğru yürüyor. Bu insanlar Zülüm , Şiddet ve yoksulluktan kaçtıklarını söylüyorlar.

Tarih diktatörlerin zülmundan  kaçanlar ve yoksulluk ve hukuksuzluktan  yürüyenlerle doludur.

Anadolu Selçuklu devletinde 1239 da başlayan  Baba İshak Ayaklanması , temelde sıkıntı çeken ve yoksul kalan Türkmenlerin uzun yürüyüşüdür.

13. yüzyılda Moğol baskısıyla çok sayıda göçebe Türkmenler, Azerbaycan ve Horasan'dan Anadolu'ya göçmüştü. Ama Anadolu Selçuklu yönetimi bu kitlelerin batı kesimlerine geçmelerine otlak ve kışlak paylaşmına  izin vermiyordu.

Anadolu Selçuklu yönetimi yerleşik olan halkı koruyor ve yeni gelenleri cezalandırıyordu. Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in adaletsiz yönetimi, yoksul ve haksızlığa uğrayan geniş kitlelerinin Baba İlyas'ın çevresinde toplanmasına da yol açtı. Baba İlyas'ın yardımcısı olan Baba İshak, göçebe Türkmenleri örgütledi ve  Güney doğudan Amasya’ya uzun bir yürüyüş başlattı.

Sırrı Özbek ‘’Namekan ;Baba İshak’ın Uzun Yürüyüşü ‘’ romanında bu yürüyüş gerçekçi ve akıcı bir şekilde anlatıyor.

Baba İshak yürüyüşü Anadolu’nun siyasi yapısını  ve inanç anlayışını etkilemiştir.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  onbinlerle birlikte Ankaradan İstanbul’a yaptığı’’ Adalet Yürüyüşü  de ‘’Dünyada ses getirdi. Ama sonuç değişmedi.

Honduras , Guatemala  ve El Salvador, Orta Amerika’nın aynı kaderi paylaşan üç komşu ülkesidir.Her üç ülkede de başkanlık sistemi var . Yine her üçünde de çete kaynaklı şiddet, uyuşturucu savaşları ve yolsuzluk gibi sorunlar var.

Freedom House ( Dünya Özgürlükler evi ) 2018 raporunda , Üç ülke için özet tabloyu şöyle veriyor :

Honduras :Kurumsal zayıflık, yolsuzluk, şiddet ve hukuksuzluk ,  istikrarı bozmuştur. Gazeteciler, politik aktivistler ve kadınlar siyasi şiddet mağdurlarıdır ve failler nadiren adalete teslim ediliyor . 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı anlaşılıyor.

Guatemala’ da Organize suç ve yolsuzluklar hükümetin işleyişini ciddi biçimde etkiler. Şiddet ve  şantaj ülkenin  ciddi sorunlardır . Bu ülkede Suç, yolsuzluk ve diğer hassas konularla mücadele eden gazeteciler, aktivistler ve kamu görevlileri saldırıya uğruyorlar.

El Salvador’da ; seçimler güvenilir olmakla birlikte ,suç çetelerinin siyasi etkiye sahip olması , aynı çetelerin  yaratığı şiddet olayları ciddi bir sorun olmaya devam ediyor

Aşağıdaki tabloda her üç ülkede , fert başına gelir ve demokratik özgürlük durumu yer alıyor.  Her üçünde de fert başına gelir düşüktür. Yoksul ülkelerdir. Freedom House 2018 Endeksine göre El Salvador siyasi haklar ve sivil özgürlükler olarak özgür görünüyor ve fakat basın özgürlüğü yoktur. Diğer ikisinde de özgürlükler sınırlıdır.

 

 

HONDURAS

GUATEMALA

EL SALVADOR

NÜFUS(MİLYON)

7,5

14,0

6,1

FERT BAŞINA GSYH

 (DOLAR)

2,480

4,471

3,889

SİYASİ HAKLAR VE

SİVİL ÖZGÜRLÜKLER

KISMEN ÖZGÜR

KISMEN ÖZGÜR

ÖZGÜR

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

ÖZGÜR DEĞİL

KISMEN ÖZGÜR

KISMEN ÖZGÜR

 

Trumph "Guatemala, Honduras ve El Salvador ülkelerinden ayrılarak   ABD'ye gelenleri  durduramadı.. Şimdi bu ülkelere verilen büyük miktardaki dış yardımın kesilmesine ya da büyük oranda azaltılacağını söylüyor.  ‘’

Gerçekte ise bu yürüyen insanlar daha çok demokrasi ve insan hakları için yürüyor.

Anlaşılıyor ki  Küreselleşme , yalnızca spekülatif sermaye  içinmiş. ABD’ gibi ülkeler de her şeyi yardımla çözeceğini zannediyor. Gerçekte Dünya demokrasi de geri düşmeye başladı. Demokrasi ve İnsan hakları insanlık için sermaye hareketlerinden çok daha önemlidir. Fredoom House 2018 raporunda da dünyanın içinde bulunduğu durum  için ‘’Demokrasi Krizi ‘’ diyor.

İnsanlık açlık kadar önemli olan İnsan özgürlüğüne çözüm bulmalıdır.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com