Dün bu köşede , Sayıştay’ın denetim yetkisinin kısıtlanması nedeniyle , Dünya Adalet Projesi (WJP )Türkiye raporundan bir anket sonucunu vermiştim. Dünya Adalet Projesi 2018 raporunda ;Hukukun Üstünlüğü  ‘’Hükümet yetkililerinin Denetimi ve Gerektiğinde Eylemlerin Kısıtlanması ‘’ kriterine göre Türkiye 113 ülke arasında , 111 sırada yer alarak sondan üçüncü oldu.

Dünya çapında yapılan ve takip edilen bu tür anketler , hepimizi rahatsız  ediyor. Aynı zamanda da Muhalefete ne kadar iş düştüğünü de gösteriyor. İlk başta da  göreV Ana Muhalefet Partisi CHP’ ye düşüyor.

Demokrasilerde muhalefetin en büyük görevi iktidarı denetleme  görevidir. Bunun yaparken kendisinin de demokrasi örneği vermesi  gerekir. Otokrasilerde  denetim müesseseleri zaten yoktur.

CHP  demokrasi örneği vermek istiyorsa  önce parti içi demokrasiye geçmelidir. Bunun ilk şartı da ön seçimdir. Bu gün ön seçimin CHP için getirecekleri, partinin bundan sonraki geleceğini de etkileyecektir.

1.CHP tabanda halkın birleşeceği aday koymak istiyor. Ancak halkın hangi adayda birleşeceğini yine halk bilir. Parti üyelerinin katılacağı ön seçim yapılmalıdır. Bu güne kadar her seçimde genel Merkez de kurulan 3-5 kişilik komisyonlarda sorun yaşanmıştır. Ön seçimde bu tür sorunlar yaşanmaz ve kimse de zan altında kalmaz.

2. Ön seçim yapılırsa , Partinin kendine olan güveni artar. Zira bu güne kadar Genel Başkan ve MYK , AKP tabanından nasıl oy alırım hesabı içinde oldular. Adaylaşmalar  bu hesaba göre yapıldı. Ne var ki her seferinde bu düşünce ters tepti ve partililer sandığa gitmedi. CHP Karşıdan oy almak isterken , kendi tabanını kaybetti. Oysaki adayı halk seçerse , kimse itiraz etmez. Halkın seçtiği ve  özgüveni ve altyapısı olan bir adayın  CHP’ nin istediği tabanda ittifakı  gerçekleştirme olasılığı daha yüksektir.

3.CHP tabanı daha eğitimli ve demokratiktir. Ön seçimle demokrasi örneği verirse ,hem kendi tabanının tutar , hem de  bu yolla  AKP tabanından demokrasiye inanmış olanları  kazanır. Söz gelimi Muharrem İnce İstanbul Mitinginde AKP mitinglerinden daha fazla insan topladı.

4. Özellikle İstanbul da bazı milletvekilleri aday adayı olarak çalışıyorlar. Çalışanlar da genel başkanın adayı imiş gibi kendilerini lanse ediyorlar. Bunların yeteneğine ve altyapısına doğru veya yanlış demek hakkımız yoktur. Ancak  sayın Kılıçdaroğlu tavizkar olmamalı. Demokrasilerde dost – ahpap ilişkileri , haksız rekabet yaratır , daha yararlı olacakların seçilmesini engeller ve partiye de ülkeye de zarar verir. Kılıçdaroğlu kimseyi aday olarak çalış demediğini açıklamalı ve kendisini kullananlara izin vermemelidir. Ön seçim bu gibi istismarların da önünü kesecektir.

Dahası Milletvekili olanların , bazı büyükşehirler hariç , aday olması doğru değildir. Milletvekili olup ta  ayrıca belediye başkanlığına da aday olanlar  ‘’partide başka adam yok mu ? ‘’sorusunu gündeme getirirler . Partide aynı yetenekte ve aynı beceride olan binlerce insan var. Birileri her yere aday olunca , gençlerin ve yeni yeteneklerin önü nasıl açılacak ? Dahası yıllarca her posta aday olanlar , politik hayatlarında tek bir yanlış ta yapmış olsalar , yıpranmış oluyorlar.

Sonuç olarak herkes tarafından  iyi bilinmelidir ki ;  Milletvekilliği ve belediye başkanlığı Profesyonel meslekler değil, kazanç kapısı değil , hizmet kapısıdır.

  

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com