Ahmet Kaya’nın ağladıkça şarkısının İbranice ve yunanca yorumları var. İbranice yorumunu  sanatçı Yoav İtzhak  Ahmet Kaya’nın  ağladıkça şarkısının kendi dilinde yorumunu yaparken ,

Danıştayı 8 dairesi  Andımız için , Türk devletinin yaşaması , çağdaşlaşması ,  yeni nesillerin yetiştirilmesi için gerekli olduğu halde kaldırılmasının hukuki temeli yoktur ,  mealinde bir karar vermişti.

Siyasi iktidar tarafından doğrudan doğruya , CHP genel Başkanı tarafından istiklal marşı örnek gösterilerek  dolaylı yoldan , ‘’Türküm ‘’ sözü nün  ırkçılık gibi yorumlandığı anlaşılıyor.

Türk sözünü  bir üst kimlik olarak kabul etmesen de , Türkiye’nin yüzde 85’i  Türktür. Kürt , Laz veya Çerkez , kimliğini söylerken ırkçılık olmuyor da Türk söylerken mi oluyor ? Yüzde 85’i Türk olan bir ülkede , Türk demek ayırımcılık ve Irkçılık değil  tersine  birleştiriciliktir.

Siyasiler tırmandırmasa bizim Türk , Kürt ,Laz veya Çerkez olarak hiçbir derdimiz yoktur. Bu günkü siyasi iktidara kadar kimse kimseye ırkını sormazdı. Söz gelimi benim 1963 ‘ten beri yakın arkadaşım olan Vartolu Selahattin Sami Özer’e  bu tartışmalardan sonra ancak 2010 yılında ‘’ kimliğin nedir ‘’ diye soru sormak aklıma geldi.

Osmanlı döneminde Türk ismi daha az kullanılmıştır. Buna rağmen Anadolu’da ve Avrupa’da Türk ismi yaşamıştır.

Özellikle Halifelikten sonra Osmanlı İmparatorluğunda Ümmet ve vatandaş olarak ta Osmanlı ön planda  tutmuştur .  Osmanlı ümmetçiliği ‘Türklüğü inkar için değil ,  İmparatorluğu ayakta tutmak için bir tutkal olarak kullanılmış olabilir. Abdülhamit aynen bu politikayı kullanmıştır.

Ancak Avrupalı her zaman Türk’e Türk demiş. Osmanlıya Turkiya demiştir.  Söz gelimi Mozart 18 asırda (1756-1791)  Mehter marşından etkilenerek özgün adı , ‘’ Rondo alla Turca ‘’ olan Türk Marşını yazmıştır.

Albert Hourani, Arap Halkları Tarihinde yazıyor ; ‘’ Osmanlı -Safavi ve Moğol hanedanları güçlerini Türk ordularından aldılar . Türklerin oluşturdukları hanedanlar orduda ve sarayda Türk dillerinin formlarını kullanmaya devam ettiler. Ama zamanla Arapça yada Farsça -Arapça kültürünün altında kaldılar. Sarayda ve Orduda yeni bir Osmanlı dili ve kültürü oluştu . ‘’ ( Albert Hourani – Arap halkları tarihi ; s: 119 )

Türkçe dili , sarayda  Arapça ve Farsça etkisi altında kalmış ve fakat Anadolu’da  Yunusta olduğu gibi saf Türkçe yaşamıştır.

Atatürk Türklüğe hak ettiği kimliği yeniden  kazandırdı… Bu defa da bir kamuflaj olarak Son  50  yılda bir Türk -İslam sentezi ortaya çıktı. İdeolojinin temel bir savı, Türklük kültür ve inanışı ile İslamiyet arasında esasta bir uyum olduğu şeklindedir.

Bu tezi öne çıkaranlardan Rahmetli Kafesoğlu  ;  Türklerin farklı din ve inanışta olanları olmakla birlikte, Türklüklerini İslamiyet’teki kadar hissetmediklerini savunuyor.

Hoca Ahmet Yesevi’ye sorarlar; Müslümanmısın ? Hoca cevap verir : ‘’Elhamdülillah önce Türküm Sonra Müslümanım .  ‘’Hoca Türklüğü neden karıştırıyorsun derler . Hoca der ki : ‘’Türklük doğuştandır , kaderdir . Müslümanlık tercihtir.’’

Kaldı ki , Dünyada Alman Hristiyan , yahutta Budizm Tai  sentezi diye bir şey duyuldu mu ?

İkinci Dünya Harbi’nden sonra bir kısım ülkelerin aklı başına geldi. Onlar savaşlar nasıl önlenir, insanlar daha mutlu nasıl yaşar, sosyal haklar, refah devleti nasıl kurulur, daha yüksek verim ve daha düşük işsizlik için ne yapmalıyız konularında seminerler, paneller yaparken ve yine onlar teknoloji geliştirmek için beyin fırtınaları düzenlerken, biz solda devrim, İslam’da dava toplantıları yaptık, bu konuda kitaplar yazdık. 1960’lı yıllarda daha ileri düzeyde olduğumuz halde bugün Güney Kore gelişmiş ülkedir ve biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Güney Kore’nin fert başına milli geliri bizi ikiye üçe katlıyor.

2018 yılındayız … Türkiye büyük bir ekonomik sorun yaşarken Hukukun üstünlüğü ve siyasi özgürlüklerde geri düşerken , hala tüm medyada islamın farklı yorumlarını ve  Türk olmanın ırkçılık olup olmadığını  tartışıyoruz.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com