2015 yılından sonra birçok  eğitilmiş uzman , araştırmacı ve  bilim adamı yurt dışına gitti.  Ayrıca yurt dışına eğitim talebi arttı. Yurt dışında eğitim için gidenlerinde geri dönme olasılığı zayıfladı.

Bunların temel nedeni siyasi istikrarsızlık, demokrasi ve insan haklarında gerilemedir.  Fiilen , işsizlik, çalışma ve araştırma imkânları gibi şartlarda bu eğilimi hızlandırdı..

Hükümet önceki hafta Yurt dışındaki bilim adamlarını geri getirmek için destek paketi açıkladı. Genç araştırmacılar için 500 bin lira , deneyimli araştırmacılar için bir milyon lira destek sağlanacak. Genç araştırmacılar için de 20 ve 24 bin lira burs verilecek. 

Vasıflı insan gücü, uzman iş gücü yetiştirmek için her ülke büyük kaynaklar ayırır. Bir ülkenin yetiştiği vasıflı insanlar, gençler, bilim adamları, hekim, mühendis, başka ülkeye gidip, orada kalıp çalışmaya başlarsa, bu katlanılan maliyetin atıl kalması demektir. Bu şekildeki insanların göçüne "Beyin göçü (brain drain)" deniliyor.

Göç veren ülkeler gelişmekte olan ülkelerdir. Yani beyin göçü temelde gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere yönelik bir kaynak aktarımıdır.

Avrupa'da en büyük beyin göçü İkinci Dünya Savaşı öncesi Hitler nedeniyle olmuştur. En büyük göçü alan ülke de ABD olmuştur. Albert Einstein da Almanya'dan ABD'ye göç eden bilim insanlarından biridir. ABD'ye göç edenler, ABD'nin bilim, teknik ve eğitim alanında kalkınmasına büyük katkı yapmışlardır.

ABD'den sonra Hitler'den kaçan beyinlerin gittiği ikinci adreste Türkiye'dir.Hitler Avrupası'nda diğer ülkeler savaş içinde olduğu için, Atatürk'ün talebi ile Türkiye'ye de Almanya'dan çok sayıda vasıflı insan geldi.

Türkiye 1933 yılında üniversite reformu yaptı. Darülfünun kaldırıldı, adı İstanbul Üniversitesi oldu. İstanbul Üniversitesi'nin kuruluşu ve gelişmesi Alman profesörlerin desteği ile gerçekleşti.Aynı şekilde bunlardan bir kısmı da Ankara'da hizmet verdi.

O zaman beyin göçü alan bir ülke iken , şimdi beyin göçü veren bir ülke olduk.

İsviçre’de bir eğitim kurumu (IMD )  ve iki kuruluş , 2005 yılından bu yana Mukayeseli Dünya Yetenek Endeksini yayınlıyor. Şimdi de  2018 endeksini yayınladı. Bu endekste 119 ülke içinde ; ilk beşte , İsviçre  , Singapur , ABD , Norveç  ve isveç var. Son beş sırada , en sonda  Yemen var. Ondan önce gelenler ise  Madagaskar , Mozambik , Nepal , Zimbabve’dir.

Türkiye bu endekste 2014 yılından sonra geri düşmeye başladı. 2018 yılında Puanı 40.45 ve sırası da 68’ oldu.

Aşağıdaki tabloda dünya yetenek endeksi içinde Türkiye’nin yeri veriliyor. Bu sıralamada iki husus öne çıkıyor.

Birisi ; Türkiye yeni ürün üretim faaliyetlerinde dünyada ikinci sırada yer alıyor. Bu demektir ki Türk İnsanı , Türk müteşebbisi , Türk bilim adamı ve araştırmacılar , yenliğe dönüktür. Bu anlamda Türkiye önemli bir dinamik  nüfusa sahiptir.  Ne var ki bu dinamizm , siyasi iktidar tarafından ideolojiye kurban ediliyor.

Bu dururumu da siyasi istikrar endeksi açıklıyor . Türkiye siyasi istikrar endeksinde son sıralarda , 111 sırada  yer alıyor.

Demek ki Siyasi iktidar göç eden beyinleri yeniden kazanmak için , destekten daha önemli olarak , ideolojik siyaseti bırakmalıdır. Güven ortamı oluşturmalıdır.

DÜNYA YETENEK ENDEKSİNDE 119 ÜLKE İÇİNDE TÜRKİYE’NİN YERİ  

                                        PUAN             SIRA

İMKANLAR                          50.71              61

SİYASİ İSTİKRAR                32.77            111

CAZİBE                              29.82            108

HAYAT BOYU ÖĞRENİM      

YETENEĞİ KORUMAM VE

DEVAM ETTİRMEK            52.28                59

İSTİHDAM İMKANI           45.93                86

GENEL BİLGİ VE BECERİ   33.84               47

YENİ ÜRÜN GİRİŞİMCİ

FAALİYETİ                       97.68                 2

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com