Dün bu köşede , Moody’s in not indirimi siyasi mi , değil mi , konusunu tartıştık. Aslında enerjimizi hep bu konuya yoğunlaştırmak  ta doğru değil. Türkiye’nin Terör ve Suriye sorunu daha öncelikli ve önemlidir. Buna rağmen Moody’i bir uyarı gibi algılayıp önlem almamız gerekir.

Aslında Türkiye için  söz konusu üç reyting kuruluşu tarafından verilen not seviyesi , 1994 yılından başlayarak ,2012 ve  2013 yılına kadar yatırım yapılamaz seviyesinde idi.  Buna rağmen bol sıcak para girdi. Ancak uzun dönemli ve sıfırdan yatırım yapacak yabancı yatırım sermayesi girişi sınırlı oldu.

Bu gün en fazla sorun yaşayabileceğimiz alan yabancı yatırım sermayesi girişidir. Zira zaten yabancı yatırım  sermayesi  girişinde bir azalma var.

Geçen sene ve bu sene için Ocak –Temmuz arasındaki ilk 7 ayı karşılaştırırsak , Uluslararası doğrudan yabancı yatırım sermayesi girişinde  yüzde 54 oranında bir azalma olduğu anlaşılır.

(Aşağıdaki tablo )  

2012 yılına kadar dünyada sermaye hareketleri daha hızlı idi … Bizde de terör sorunu ve Suriye sorunu bu günkü kadar tırmanmamıştı. Bu gün hem bu sorunlar aha çok tırmandı hem de  Moody’sin not düşürme gerekçeleri  işin tuzu-biberi oldu.

Moody’s in not düşürme gerekçeleri olarak , dış finansman riskleri , kurumsal güçlerin zayıflaması ve ve büyümenin düşmesi gösteriliyor.

Türkiye’nin vadesine bakılmaksızın bir yıl içinde ödemesi gereken 168 milyar dolar dış borcu var. Bu borcun yapısı şöyledir :

Ayrıca önümüzdeki bir yıl için 32 -33 milyar dolarda cari açık olarak dış kaynak ihtiyacı olacaktır.

Yüzde  3 büyüme fert başına yüzde 2 dolayında büyüme demektir. Türkiye bu büyüme oranı ile gelir artışı yaratamaz  . Dış borcun ödenmesi için , döviz geliri dışında gelir yaratmakta gerekiyor. Fert başına yüzde 2 gelir artışı ile dış borcu ödemek için gerekli olan geliri yaratamayız. Dahası yatırım yapılamaz not düzeyi nedeni ile , dış borçlanma maliyeti de artar.

Dünkü gazetelerde manşet  , Hazine borçlanma ihalesine olan yüzksek talebi de doğru okumak gerekir. Bu talep içerde bankalardan geldi. Bankalar özel sektöre borç vermek yerine devlete borç  vermeyi daha güvenli buluyor. Bunun için bu talep aynı zamanda ekonomideki çıkmazı da gösteriyor.

Moody’s in , kurumsal güçlerin zayıflaması gerekçesine en iyi yorumu dün Erdal sağlam yapmıştı.

Sorun olarak,  Kamu da  , Hazine de , BDDK da, SPK ‘da ve Bakanlıklarda kadro eksikliği ve kadro belirsizliği , yetki ve sorumluluk karmaşası   var. Ayrıca Hükümetin Merkez Bankasına ekonomik gerekçelere dayanmayan baskısı var. 

Piyasaya gelince … Merkez Bankası TÜFE bazlı reel kur endeksine göre , dolarda denge kuru 2.95 dolayındadır. Dolarda panik yaşanmaz. Borsa ise kendi başına hareket ediyor. Altında dünya piyasalarına bağlıdır.

Sonuç :Devlette ve piyasada oluşan bu yapısal sorunların çözümü zaman gerektirir. Bunun için enerjimizi Moody’si tartışmaya değil, yapısal reformların nasıl yapılacağını tartışmaya  harcamalıyız  ve  elimizi de  çabuk tutmalıyız. 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com