Siyasi iktidarın ekonomi alanında iki takıntısı var… Faiz ve konut. İktidar Faiz’de reel faizi konuşmuyor. Oysaki  ‘’Enflasyon kadar faiz haram değil ‘’ diye Diyanet İşleri Başkanlığının da bir açıklaması var.

Konuta gelince … Sosyal konut yapmak her iktidarın görevidir. Zira sosyal konut sosyal problemleri azaltır ve daha önemlisi  gelir ve refah dağılımının düzeltilmesi için gerekli araçlardan birisidir. Bu nedenle devletin verdiği faiz desteği gibi sübvansiyonlarında  vergiler yoluyla topluma sosyalize edilmesine kimse itiraz etmez.

Ne var ki , iktidarın konut politikası sosyal bir politika olmaktan çok gelir sağlamaya yönelik bir uygulamadır.

Bu güne kadar TOKİ ‘i uygulamasında görünen iki hedefi var ;

  • Birincisi ,  TOKİ’ ye sınırsız yetki vererek , her türlü konut yapımından  gelir elde  etmek ,
  • İkincisi de konut inşaatları nedeni ile yandaş beslemek ve aynı zamanda ekonomiyi canlandırmak.

TOKİ’nin  ‘’ Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeli ‘’nden anlaşılacağı üzere , amaç devlete kaynak sağlamaktır. Sosyal konut yapımında gelir yoktur  tersine devlet desteği vardır. Dahası da , TOKİ tarafından kamu  arsalarının bu modele göre  ihalesi en yüksek geliri sağlayan firmalara veriliyor. Bunun içindir ki TOKİ veya Emlak Konut ‘un konut  fiyatları yüksektir.

TOKİ uygulaması özel sektör için haksız rekabet yaratıyor. TOKİ konut projelerini kendisi yapıyor , onaylıyor ve harç ödemiyor.  Oysaki özel sektör projelerini  bir yıla kadar varan bir zaman içinde ancak belediyelerde  ve harç ödeyerek onaylatıyor.

Devletin görevi haksız rekabeti önlemektir. Oysaki bu durumda TOKİ Özel sektöre karşı  haksız rekabet yaratıyor.

Dahası , lüks konut özel maldır. Devlet özel mal üretimini piyasa yapsın diye KİT’leri özelleştirdi. TOKİ ile  daha büyük KİT yarattı.

Şimdi Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası, Banka aktif kredili müşterisi olan firmaların ürettiği konutlardan satın almak isteyen bireysel müşterilere, kampanyaya dahil olan firmaların da katkısıyla aylık yüzde 0.98 faizle(yıllık =11.76 ) ,  120 ay vadede 500 bin TL'ye kadar konut kredisi kullandırıyor.

Oysaki Bankalarda konut Kredisi faizleri aylık yüzde 1.89 ( Yıllık =22.68) ile aylık 2.29 ( Yıllık :27.48 ) arasında değişiyor.

Enflasyon oranı yüzde 20-25 arasında iken , devlet bankaları nasıl oluyor da yıllık 11.76 faizle kredi veriyor ?  Zararın bir kısmının konut firmaları tarafından bir kısmının da hazine tarafından karşılanacağı anlaşıyor.

Bu uygulamanın anlamı , konut stokunu eritmek , seçim öncesi ekonomiyi canlandırmaktır. Ne var ki bu defa da daha büyük haksız  rekabet ortaya çıkıyor.  Lüks konut dahil , konut alanların aldıkları konutun bir kışım parasını hazine ödemiş oluyor. Bu durumda konut maliyetlerinin bir kısmı  konut alamayanlar tarafından karşılanmış oluyor. Bu herkese  asgari ücretle zar-zor geçinenler de dahildir.

Öte yandan TOKİ işin içine girince , konuta arz- talep dengesi de bozuldu. Konut arz fazlası oluştu.

Konut yatırımları  inşaat sırasında diğer sektörden girdi alır. istihdam yaratır. Katma değer yaratır. Ancak konut bittikten sonra ölü yatırımdır. Sonra daralmaya neden olur. Söz gelimi 2018 üçüncü çeyreğinde inşaat sektörü daraldı , büyüme  eksi yüzde 5.3 oldu.

Sonuçta TOKİ uygulaması piyasa rekabet düzeni bozdu , devlet fakirden alıp zengine vermiş oldu.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com