Türkiye’nin veya başka bir ülkenin dış piyasalarda sattığı tahvilleri  ve bonoları alanlar , bunları geri ödeme riskine karşı sigorta ettiriyor. Türkiye’nin Moody’s kararından sonra risk primi , CDS (Credit Default Swap)ı  arttı. Risk priminin artması , dış borçlanma maliyetini olumsuz etkiliyor.   

Biz ne kadar suçlarsak suçlayalım, piyasa  raiting kuruluşlarının  gözünün içine bakıyor. Raiting kuruluşlarını suçlamak piyasanın ortak diline , yani jargonuna aykırıdır.  

Biz hep ekonomiyi , piyasayı kendi mantığımıza göre veya popülist amaçlı yorumluyoruz. Söz gelimi Hükümet üyeleri ve baz gazeteler , 22 Eylülde yapılan Hazine ihalelerine bankalar tarafından yapılan yüksek talebi , Piyasanın  Moody’si dinlemediği şeklinde yorumladılar.

Oysaki İşin gerçeği farklıdır… Bu ihalelere yalnızca yurt içi bankalar talepte bulundu. Ayrıca bankalar özel sektöre daha yüksek faizle  borç vermek yerine , daha düşük faizle hazine kağıtlarını  tercih ettiler. Bunun nedeni durgunluktur ve bankaların özel sektörü riskli görmesidir. Dahası bankalar Merkez Bankasına ağırlıklı ortalama olarak yüzde 7.90 dan borçlandı , hazine kağıtlarını yüzde 10’dan aldılar. Zira  Merkez bankası yasa gereği  doğrudan hazineye sınırlı borç verebiliyor.

Bunları doğru okumasak , duygularımızla okursak , bu gün içinde bulunduğumuz durgunluktan uzun süre çıkamayız.

Türkiye ‘nin temel sorunu  tasarruf yaratamıyor olmasıdır. Bunun için dış kaynağa bağlıyız. Ancak dış borçlanmanın da bir sınırı var. Kaldı ki , Türkiye ye doğrudan yatırım yapacak yabancı sermaye gerekiyor. Sıcak para , spekülatif sermaye raiting kuruluşlarını da dinlemez. Riskli ülkelerde vurgun yapmayı tercih edebilir. Ancak ciddi ve uzun dönemli yabancı yatırım sermayesi , kırılgan ekonomilere , sıcak paranın ve spekülatif sermayenin cirit attığı ekonomilere gitmez.

Maalesef bu sene ödemeler blançosunda bu sorunu daha net olarak görebiliyoruz.

 Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarda ilk yedi ayında 10,5 milyar USD olan yurt içine yönelik net doğrudan yabancı yatırımlar bu yılın ilk yedi ayında 4,8 milyar USD ile daha düşük düzeyde kalmıştır.(Aşağıdaki tablo ) 

Yabancı sermayede doğrudan yatırımlardaki azalışa karşılık ,portföy yatırımları artmıştır. Geçen yılın ilk yedi ayında 7.1 milyar dolarlık çıkış yapan yabancı sermaye bu sene aynı dönemde 9.7 dolarlık giriş yapmıştır. 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com